کد مطلب: 1850
 
انرژی پاک برای زندگی پاک
 
سکونیوز: انرژی برای فردا با محوریت نو آوری برای زندگی آتی شهر نشین ها، موضوع بحثی بود که در مرکز مهندسی «جن سان هانگ» در نهم نوامبر سال گذشته میلادی در دانشگاه استانفورد برگزار شد. در این میزگرد نمایندگان دانشگاه ها، صنایع، موسسات مختلف گرد هم آمده و در خصوص ارائه انرژی پاک و پایدار از سوخت های ارگانیکی از سویی و از سوی دیگر به راه های پیاده سازی انرژی های جایگزین همچون انرژی خورشیدی بحث کردند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۱۵
راه حل هایی برای دستیابی به انرژی پایدار در آینده
برای دومین سال پیاپی مجلات «تایم» و «فورچون» با همکاری شرکت نفتی «شل» با هدف ایجاد آگاهی و ابداع راه حل هایی برای چالش های جهانی انرژی، مسابقات مقاله نویسی برگزار کردند. متعاقب آن مناظره ای هم در دانشگاه برنده یعنی دانشگاه استانفورد برگزار شد. برنده امسال «جیمز مک» دانشجوی دکترای مکانیک از این دانشگاه بود. او با مقاله « آنچه ما برای پایداری انرژی در شهرها نیامندیم» در این مسابقات شرکت کرده بود. این مقاله در خصوص زمینه های مختلف انرژی که می بایست برای پایداری بیشتر در محیط شهری توسعه داده شوند بحث می کند. او هم اکنون در زمینه فناآوری های نانو با رویکرد ذخیره سازی و تبدیل انرژی کار می کند.
از طرفی داشنگاه جیمز مک پس از کسب جایزه بهترین مقاله ترتیب یک مناظره با حضور کارشناسان امر فراهم کرد. در این مناظره آنها با تمرکز بر روی ابداعاتی که می تواند چالش های محیطی را به فرصت ها تبدیل کند بحث داغی داشتند. افرادی که در این مناظره شرکت داشتند به قرار زیر بودند:
خوزه براوو؛ (رییس شاخه فیزیک گروه رویال دوتش شل): تحقیقات او و شرکتش در خصوص اهمیت تکنولوژی جدا سازی برای تولید گاز و نفت است.
کریس ادواردز؛(پرفسور و استاد مکانیک داشنگاه استانفورد): او و گروهش در خصوص پروژه منابع انرژی های موجود و مشتریان آن تحقیق می کنند.
جیم سووینی؛ ( مدیر مرکز بهینه سازی انرژی دانشگاه استانفورد): تحقیقات او در خصوص رابطه اقتصاد و تامین تکنولوژی های بهینه شده در استخراج انرژی است.
راسل هنکاک؛ (رییس شرکت سی-یی – او): این شرکت به هدایت هنکاک در مورد تکنولوژی های برتر و نانوتکنولوژی فعالیت دارد.
کمبود منابع انرژی یک معضل جهانی است
 «جیمز سووینی» رییس شرکت «سی- یی- او» با این سوال موجز بحث را آغاز می کند: « ما به چه انرژی نیازمندیم تا کمترین آسیب به محیط زیست وارد شود و از طرفی در سرتاسر دنیا هم منابع آن به وفور موجود باشد؟»
هیچ وقت به اندازه نیست
«خوزه براوو»، رییس شاخه فیزیک گروه «رویال دوتش شل» معتقد است که انرژی های موجود در جهان در آینده متنوع تر خواهد شد. با این حال تحقیقات «شل» نشان می دهد که از اکنون تا ۳۰ سال آینده تکنولوژی های جدید انرژی تنها ۱ درصد نیازمردم دنیا را تامین خواهد کرد. سوخت های فسیلی نیاز عمده بازار را تا چند دهه دیگر تامین می کند. چرا که دسترسی به منابع نفت و گاز آسانتر است و کمپانی ها بیشتر بر روی کشف این نوع انرژی ها فعالیت می کنند. اما در شرکت ما (شل) مهمترین انرژی تولید شده، انرژی های «سوخت زیستی» یا «ارگانیکی» است. «خوزه براوو» اما در ادامه می گوید که شرکت شل با گسترش تحقیقات خود چند وقتی است که بر روی انرژی های خورشیدی و بادی کار می کند. او تاکید می کند که برخی شرکت ها کارهای جامع تری در این خصوص انجام داده اند و شرکت شل هنوز در ابتدای راه است.
مزایای استفاده از این نوع انرژی ها، سازگاری با منطقه است. برای مثال، «اتانولی» که در نیشکرهای برزیلی وجود دارد کمترین میزان کربن در یک سوخت را داراست. با این وجود این سوخت ها به اندازه انرژی خورشیدی به وفور یافت نمی شود. انرژی خورشیدی این مزیت را داراست که در همه جا یافت می شود.
مسئله ای پیچیده به نام انرژی خورشیدی
در کالیفرنیای شمالی، این شرکت «سی-یی-او» بود که طرح انرژی خورشیدی را پیاده کرد. «سووینی»، رییس این شرکت می گوید: «تامین انرژی از طریق خورشید در ابتدا هزینه ها را کاهش نمی دهد. استفاده از انرژی خورشیدی می بایست به دلیل دیگری صورت گیرد. با این وجود باید اذعان داشت که در مرحله بهره برداری کلان در کاهش هزینه ها موثر است». پائولو آلتو گرداننده این میز گرد با تاکید براستفاده از انرژی خورشیدی گفت که حفاظت از محیط زیست بیشتر از توجه به افزایش هزینه ها اهمیت دارد.
براوو، از شرکت شل اما خاطر نشان ساخت که تولید انرژی از طریق خورشید هنوز هزینه بالایی دارد. او افزود: « همه چیز ساده و عادی به نظر می رسد. اما زمانی که می خواهیم به مرحله تولید انرژی از طریق خورشید برسیم هنوز با هزینه های زیادی رو به رو هستیم. مشکل اصلی استفاده از این طرح، نیاز به باتری هایی است که بتواند انرژی خورشید را در خود ذخیره کند تا در شب هم کارآیی خود را حفظ کند. تهیه این باتری ها بسیار هزینه بر است. با این حال برخی شرکت ها این خطر را پذیرفته اند و کم کم برای تامین انرژی خود به انرژی خورشیدی روی می آورند». براوو با تایید اینکه انرژی خورشیدی یکی از پاکترین انرژی های شناخته شده در دنیاست می گوید: « با استفاده از انرژی خورشیدی، سود استفاده از این انرژی در آینده به حساب مردم کره زمین ریخته خواهد شد». کریس ادوراد نیز با تایید سخنان براوو می گوید: «وقتی تو برای تامین انرژی می توانی حق انتخاب داشته باشی برای استفاده نکردن از برخی انرژی ها هم این حق برایت محفوظ است».
بودجه برای تامین انرژی
در پاسخ به این سوال که رعایت چه ملاحظاتی می تواند در حوزه انرژی تغییراتی ایجاد کند، ادوارد می گوید: «سرمایه گذاران به انرژی های جدید به چشم سقوط در دره مرگ به آن می نگرند. به نظر آنان سرمایه گذاری در این راه برای آنان سرمایه گذاری در راهی بی نتیجه و ناامید کننده است». همچنین ادوراد در ادامه با مقایسه سوخت های سنتی (فسیلی) و انرژی های جدید چنین نتیجه گیری می کند: « نه تنها این انرژی های جدید جزو انرژی های پایدار محسوب می شود، بلکه می تواند در آینده ای نزدیک از لحاظ مالی با انرژی های فعلی بازار رقابت کند». با این وجود این گروه هنوز نتوانسته برای برخی از پرسشها پاسخ مناسبی پیدا کند. مثلا: چگونه می شود این انرژی های جدید را ارزانتر به دست مردم رساند؟ یا اینکه چه کشوری توان رقابت با چین را در زمینه تولید انرژی خورشیدی دارد؟ چرا که آنان برای تولید این نوع انرژی سوبسید می دهند.
هنکاک معتقد است که سرمایه گذاری ایالات متحده در این زمینه بسیار کم است. او می گوید که دولت برای تحقیقات بیشتر در خصوص تهیه انرژی پاک می بایست سرمایه گذاری بیشتری کند. هنکاک می افزاید: «مشکل زمانی بیشتر نمایان می شود که بدانیم دولتمردان ایالات متحده بر روی اهداف بلند مدت سرمایه گذاری نمی کنند. اگر ما قدم به کره ماه گذاشتیم، پس می توانیم مشکل تامین انرژی را هم حل کینم. این مساله فقط زمانبر است. ما تازه در آغاز راهیم».
منبع: تایم
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵