۱
 
کد مطلب: 3399
 
دلار چرا و چگونه به معاملات نفتی راه یافت
 
سکونیوز : در روزهاي اخير آنچه توجه كارشناسان اقتصاد انرژي را جلب كرده است واقعيتي است كه رسانه‌هاي گروهي آمريكا مجاز به انتشار و تحليل دربارة آن نيستند و آن شروع شمارش معكوس براي فرارسيدن زمان مرگ دلار آمريكا به عنوان يك ارز ذخيره‌اي در اقتصاد جهان و به ويژه تجارت نفت و گاز و به طور كلي انرژي است. براي آشنائي بيشتر با اين واقعيت محمود خاقاني كارشناس بين المللي انرژي در گفت و گویی با خبرنگار ما به این موضوع پرداخته است .
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۵۹
 چرا و از چه زمانی ارزش نفت و گاز و فرآورده هاي نفتي را به دلار محاسبه و پرداخت مي كنند؟
 در سال ۱۹۷۳ ميلادي عربستان سعودي و آمريكا توافق كردند كه نفت خام صادراتي عربستان به دلار آمريكا قيمت گذاري شود، و به تدريج ساير صادركنندگان نفت‌خام نيز تصميم گرفتند كه دلار آمريكا ارز ذخيره‌اي و تجارت نفت و گاز تعيين شود و در سال ۱۹۷۵ ميلادي اعضاء اوپك توافق كردند كه نفت با دلار معامله شود و چون حجم معاملات نفت خام بيشتر از هر كالاي ديگري در جهان بود و هنوز هم هست تقاضا براي دلارآمريكا افزايش يافت و در نتيجه دلار به يك ارز جهاني تبديل شد
لطفا" در باره علت جهاني شدن دلار آمريكا بيشتر توضيح دهي و اينكه دلار جهاني شد چه سودي براي آمريكا داشت؟
 بسياري از كشورهاي وارد كننده نفت و گاز به آنچه به " پترو دلار" شهرت يافت نياز داشتند تا با آن بهاي نفت و گاز وارداتي‌شان را بپردازند. بنابراين، تقاضاي جهاني براي ذخيره‌سازي دلار موجب شد كه آمريكا بتواند بدون محدوديت از جهان استقراض كند. در واقع سود آمريكا در اين بود و هست كه بدون محدوديت از كشورهاي ديگر استقراض مي كرد و هنوز مي كند و هر طور كه مايل است خرج مي كرد و هنوز هم مي كند. از سوي ديگر تسلط دلار بر اقتصاد جهان از آمريكا يك ابر قدرت ساخت. اما اين روزها شاهد اين واقعيت هستيم كه شمارش معكوس براي پايان دوران ابر قدرتي آمريكا و تسلط دلار بر اقتصاد جهان شروع شده است.
حدود يازده سال قبل وقتي صحبت از بورس نفت در ايران به ميان آمد و مبتكران بورس نفت موضوع معاملات نفت و گاز يا با ريال ايران و يا ارز ديگري را مطالعه و اعلام نظر كردند عكس العمل هاي منفي زيادي مطرح شد چرا؟
بله ؛ در رسانه‌هاي آمريكايي نوشتند كه چنانچه بورس نفت ايران فعال شود خطري كه آمريكا را تهديد مي‌كند بسيار جدي‌تر از موضوع انرژي هسته‌اي در ايران است لذا، يكي از دلايل عمده تحريم بانكهاي ايراني و تحريم بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران در چند ماه اخير براي جلوگيري از ابتكار ايران براي معاملات نفت و گاز باريال ايران و يا روش هاي نوين ديگري غير از دلار آمريكا است 
كارشناسان اقتصاد انرژي ايران از جمله جنابعالي مقالات زيادي درباره ضرورت حذف دلار آمريكا از تجارت انرژي و جايگزين ساختن آن با آنچه مشاور مطالعه بورس نفت ايران آقاي كريس كرك "استاندارد انرژي" نام نهاد طي يازده سال گذشته تا كنون نوشته‌ايد، چرا مورد توجه مسئولين ذيربط در ايران قرار نگرفته است؟
 بازار بين المللي نفت و گاز با تحولات و نوسانات بسيار همراه است و احتمالا" تغييرات و عدم ثبات مديريت در صنعت نفت ايران مي تواند از دلائل عدم توجه كافي به موضوع باشد. اما، به نظر مي رسد مهمترين دليل نداشتن يك برنامه كلان بلند مدت براي انرژي و تعريف نقش صنعت نفت و گاز در چنين برنامه اي باشد. شايد دشمن هم متوجه اين موضوع شده است و به همين دليل است كه صنعت نفت را مورد تهاجم جنگ رواني و سياسي قرار گرفته است. 
آيا تصور مي كنيد كه آمريكا مي تواند در اين جنگ رواني و سياسي عليه صنعت نفت ايران همانطور كه رژيم صدام در جنگ هشت ساله شكست خورد طعم شكست را بچشد؟
 ياد آوري كنم كه چند سال پيش مقام معظم رهبري در خطبه هاي نماز جمعه ضرورت انجام معاملات نفت و گاز با روش ديگري براي جايگزين كردن دلار آمريكا را مطرح كردند و متعاقبا" هم ضرورت همگرائي و اتحاد بين كشورهاي توليده كننده و صادر كننده گاز از سوي ايشان براي اولين بار مطرح شد.مجمع كشور هاي صادر كننده گاز در ايران پا به عرصه وجود گذاشت. اما متاسفانه قطر ميزبان دبيرخانه اين مجمع شد و روسيه هم دبيركلي آنرا بدست آورد. بورس نفت هم كه در جزيره كيش ثبت شد هنوز طبق مطالعه اي كه انجام شد فعال نشده است. در واقع به قول يكي از مسئولين سابق در وزارت نفت اسب هائي را ما حسب رهنمود هاي مقام معظم رهبري زين كرديم ولي متاسفانه بدليل بي توجهي و بي تجربگي برخي در صنعت نفت ديگران برآن سوار شدند. طي يكي دو سال اخير به ويژه پس از اقدام آمريكا براي تحريم بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران برخي از كشورها به اين فكر افتاده‌‌اند كه اسبي را كه جمهوري اسلامي ايران در باره تغير ارز براي معاملات نفت و گاز زين كرده است آنها از آن سواري بگيرند. چين وروسيه موافقت كرده‌اند با دلار آمريكا تجارت نكنند. تعدادي از كشورهاي صادر كننده و وارد كننده نفت خام به طور محرمانه توافق كرده‌اند كه تجارت نفت و گاز را با ارزهاي جايگزين دلار آمريكا انجام دهند. سازمان ملل متحد و صندوق بين‌المللي پول (IMF) گزارشي را انتشار داده‌اند و در آن ضمن اشاره به مشكلاتي كه دلار آمريكا براي تجارت جهاني بوجود آورده است ، ضرورت تعريف يك ارز جهاني را مورد تاكيد قرار داده‌اند.
شما گفتيد كه در گزارش صندوق بين المللي پول و سازمان ملل متحد به مشكلاتي كه دلار آمريكا براي تجارت جهاني بوجود آورده است اشاره شده اين مشكلات از چه زماني شروع شده اند؟
 يك كارشناس اقتصاد انرژي كه اروپايي است در همايشي كه صحبت مي كرد گفت که معتقد است كه شمارش معكوس براي پايان ابر قدرتي آمريكا در جهان از سال ۱۹۷۹ ميلادي با پيروزي انقلاب اسلامي در ايران شروع شد و اينك با سياسي كردن صنعت نفت و گاز و تحريم‌هاي دلاري عليه جمهوري اسلامي ايران باصطلاح مشهور گور دلار آمريكا را به دست دولت آمريكا كنده است. بطوريكه آقاي MARIN KATUSA (http://www.caseyresearch.com) در تحليلي تحت عنوان خداحافظ دلار آمريكا (So Long , US Dollar) نوشته‌ است: "متحدان آمريكا شامل كشورهاي اروپايي و بخشي از آسيا بنا به تقاضاي آمريكا واردات نفت خام از ايران را كاهش دادند. اما تعداد قابل توجهي از طرفين تجاري ايران از خط سياسي آمريكا پيروي نكردند وايران هم با اعتماد به نفس اعلام كرد كه نيازي به اينكه از آمريكا دستور بگيرد را ندارد. تعدادي از كشورها هم با صداي بلند با تحريم‌هاي آمريكا مخالفت كردند و از اينكه به آنها دستور داده شود كه چنين و چنان عمل كنند ابراز ناخرسندي كرده‌اند. برخي از كشورها هم محتاطانه راه حل ديگري را براي ادامه روابط تجاري با ايران برگزيده‌اند و تحريم‌ها را دور مي‌زنند."
 علائم فرارسيدن مرگ دلار آمريكا در اقتصاد جهان كدامند؟ 
همانطور كه مي دانيد ، در سال ۱۹۷۳ ميلادي پرزيدنت نيكسون رئيس جمهور وقت آمريكا با ملك فيصل حاكم وقت عربستان سعودي توافق كردند كه عربستان سعودي بابت فروش نفت خام هيچ ارز ديگري غير از دلار آمريكا را قبول نكند. در عوض آمريكا از حكومت آل سعود حمايت نظامي مي‌نمايد و چنانچه تهديدي از جانب شوروي سابق و يا ساير كشورهاي ديگري متوجه حكومت ديكتاتوري خانواده آل سعود بشود قدرت نظامي آمريكا با آن مقابله خواهد كرد. پس از سقوط حكومتهاي دست نشانده آمريكا در شمال آفريقا و بحراني كه در حال حاضر حكومت ديكتاتوري در بحرين كه بزرگترين پايگاه نيروي دريايي آمريكا در خاورميانه را ميز باني مي‌نمايد، خانواده آل سعود را بشدت نگران كرده است و براي بقاي حكومت خانواده آل سعود به چين روي آورده‌ اند و امتيازات ويژه‌اي را به چين اعطا كرده اند. بطوريكه چين در حال حاضر روزانه ۳۹ درصد نفت خام مورد نياز چين يعني روزي ۴/۱ ميليون بشكه را از عربستان وارد مي‌كند و دست اندر كار احداث پالايشگاه بزرگي در عربستان سعودي است .
 آيا دولت آمريكا از اين نزديكي خانواده آل سعود به چين نگران نيست ؟
نگراني ها در آمريكا حاكي از آن است كه ممكن است روزي چين از عربستان سعودي بخواهد كه تجارت طرفين به جاي دلار با ارز چين "يوآن " انجام شود كه ميتواند يك سكته سنگين براي قلب اقتصاد آمريكا محسوب شود. 
ارزش و قدرت دلار آمريكا چگونه ارزيابي مي شود؟
ارزش و قدرت خريد دلار آمريكا وابسته به اين است كه وقتي نفت و گاز در بازار جهاني به دلار خريد و فروش مي‌شوند تمام پول اين معاملات در بانك مركزي آمريكا ذخيره مي‌شوند و آمريكا كنترل آنها را در دست دارد. زيرا، هر كشور وارد كننده نفت و گاز در جهان ذخائر ارزي‌اش را از سال ۱۹۷۳ ميلادي به دلار آمريكا تبديل كرد كه بتواند با آن نفت و گاز مورد نيازش را خريداري نمايد و صادر كنندگان نفت و گاز هم در آمد نقدي دلاري ‌شان را در خريد اوراق قرضه آمريكا سرمايه‌گذاري كردند و در نتيجه به تدريج" پترو دلار" در ساير بخش‌هاي تجاري جهان نفوذ كرد. بنابراين ،ادامه حيات ارزش دلار امريكا به ادامه تجارت جهاني با دلار آمريكا وابسته است .
منظور شما اين است كه چنانچه نقش تأثيرگذاري دلار آمريكا در اقتصاد جهان كم رنگ بشود ارزش دلار آمريكا از ميان خواهد رفت ؟
 بله . چنانچه اين اتفاق رخ بدهد كه علائم شروع شمارش معكوس براي مرگ دلار آمريكا را بسياري از صاحب نظران علم اقتصاد هشدار مي‌دهند، مردم آمريكا با تورم بسيار شديد، افزايش سود بانكي، افزايش قيمت مواد خوراكي، پوشاك و فرآورده‌هاي نفتي روبرو خواهند شد و ساختار نظام ابر قدرت آمريكا مثل لانه عنكبوت فرو خواهد ريخت.
نقش ايران در فروپاشي دلار آمريكا چه خواهد بود؟
 چند سال پيش در همايشي كه شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي به منظور مقدمه سازي براي خصوصي سازي پالايشگاهها برگزار كرد، مشاوري كه مطالعات بورس نفت ايران را براي وزارت نفت انجام داده بود، طي سخنراني كه اخيراً نيز در پانزدهمين همايش بين‌المللي نفت و گاز مؤسسه مطالعات بين المللي انرژي مورد تاكيد قرار گرفت،گفت: "اقتصاد جهاني كه بر پايه دلار آمريكا استوار است متعلق به قرن بيستم بوده است و با سياست هاي غلط در سياست خارجي آمريكا در مقام مقابله با پيروزي انقلاب اسلامي در ايران در قرن بيست و يكم كارائي ندارد." وي معتقد است كه جمهوري اسلامي ايران به عنوان بنيانگزار سازمان اوپك ، مجمع كشورهاي صادر كننده گاز(GECF) و سازمان همكاري اقتصادي (ECO) با برخورداري از ذخائر عظيم نفت و گاز و موقعيت ويژه جغرافيايي و ژئوانرژي بين درياي خزر و خليج‌فارس ميتواند در معرفي يك ارز جديد براي تجارت نفت و گاز كه آنرا "ريال" يا "PETRO" و يا ارز ECO و يا هر نام ديگري ابتكار عمل را داشته باشد و با آن بورس نفت ايران در جزيره كيش را فعال سازد.
آيا اين بورس فقط براي نفت مي تواند نقش آفرين باشد؟
گاز و  نفت فردا تعريف شده است. در واقع پس از همايش پانزدهم موسسه مطالعات بين‌المللي انرژي در سال گذشته پيشنهاد موسسه مذكور براي تأسيس مركز مطالعات جهاني گاز مورد توجه وزير محترم نفت چمهوري اسلامي ايران و بسياري از كشورها قرار گرفت. زيرا، قيمت گاز كه به دلار محاسبه مي‌شود، به قيمت نفت خام مرتبط است و در حال حاضر مورد اختلاف در قراردادهاي خريد و فروش گاز بين چين و روسيه، بين روسيه و مشتريان اروپايي و بين الجزاير و مشتريان‌اش و ساير توليد كنندگان و صادر كنندگان گاز با مشتريان شان است. بنابراين ، اين نياز احساس مي شود كه موضوع مورد مطالعه قرار گيرد و راه حل هاي جديد پيشنهاد شوند. 
به همت متخصصان ايراني درشركت حفاري شمال و متخصصين شركت نفت خزر و شركت ملي نفت ايران جمهوري اسلامي ايران منبع عظيم گازي جديد در آبهاي عميق درياي خزر كشف كرد. براي سرمايه گذاري و توليد چه بايد كرد؟ 
اكتشاف و توسعه منابع جديد نفت و گاز طبيعي در حوزه درياي خزر مورد توجه مصرف كنندگان اروپايي است و اعلام خبر كشف منبع عظيم حدود ۴/۱ تريليون متر مكعبي در آبهاي ايراني درياي خزر براي مصرف كنندگان اروپايي خبر خوبي توصيف شده است، اما مشكل عمده جلب و جذب سرمايه گذاري در بخش بالادستي صنعت نفت و گاز منطقه با توجه به شرايط جاري و وخيم اقتصاد جهاني بانضام نگراني از مرگ و حذف دلار آمريكا از اقتصاد جهان كار جلب و جذب سرمايه گذاري را بسيار سخت كرده است. از حدود يك سال قبل چين و روسيه تصميم گرفتند كه با روبل و يوآن تجارت كنند و دلار آمريكا را در تجارت في‌مابين حذف كردند. چند ماه پيش بزرگترين اقتصاد جهان يعني "چين" و سومين اقتصاد بزرگ جهان يعني "ژاپن" نيز تصميم گرفتند كه در تجارت في‌مابين دلار آمريكا را حذف كنند. به اين معني كه "يوآن" چين و "ين" ژاپن بدون واسطه (دلار آمريكا) و به طور مستقيم به يكديگر قابل تبديل خواهند بود. چين در حال حاضر باكره جنوبي براي اقدام مشابه در حال مذاكره است . يعني تحريم هاي دلاري آمريكا عليه ايران و صنعت نفت و گاز ايران موجب شده است كه بسيار از سياست مداران عاقل در جهان در فكر رهائي اقتصاد شان از دلار آمريكا باشند. 
آيا دلار آمريكا در تجارت ساير كشورها هم كنار گذاشته خواهد شد؟
 بله . كشورهاي برزيل، روسيه، هند، چين، و آفريقاي جنوبي كه به كشورهاي عضو "BRICS" شهرت يافته اند، اخيراً توافق كرده‌اند كه در تجارت از ارزهاي ملي‌شان به جاي دلار آمريكا استفاده كنند. چين و مالزي هم توافق براي استفاده از ارز ملي بجاي دلار آمريكا را نهايي كرده‌اند وروسيه و جمهوري اسلامي ايران نيز بجاي دلار آمريكا با روبل و ريال تجارت مي‌كنند.
 همانطور كه مي دانيد جمهوري اسلامي ايران ميزبان دبيرخانه سازمان همكاري اقتصادي "اكو" است. چرا خبري از اقدامات مشابه ساير سازمان هاي اقتصادي از اين سازمان شنيده نمي شود؟ آيا اين سازمان همكاري اقتصاد انرژي هم دارد؟ بطور كلي مشكل سازمان همكاري اقتصادي "اكو" در همكاري هاي مطقه اي انرژي چيست؟
با استفاده از نتيجه مطالعات يك كارشناس مشاور موسسه مطالعات بين‌المللي انرژي در پاسخ سئوال شما بايد گفت كه سازمان همكاري اقتصادي"اكو" علي رغم حدود ۸ ميليون كيلومتر مربع مساحت و دربر گيرنده بيش از چهارصد ميليون نفر جمعيت با مرزهاي مشترك هنوز يك مكانيسم تأمين مالي و سرمايه گذاري در صنعت نفت و گاز و تجارت انرژي بين كشورهاي عضو "اكو" را تعريف نكرده است .بنابراين، در سازمان "اكو" بايد اصول همكاريهاي اقتصادانرژي از طريق توافق همكاريهاي اقتصادانرژي مناسب قرن ۲۱ توافق شود. در واقع بايد عرض كنم كه ابزار موفقيت و نتيجه بخش بودن اين همكاريهاي اقتصاد انرژي به ويژه براي راه اندازي بازار نفت و گاز جنوب درياي خزر در مطالعات اوليه بورس نفت ايران مطرح بوده است. اما متاسفانه مد نظر قرار داده نشد و مطلع هستيد كه در نتيجه برخي تصميمات معاوضه نفت خام درياي خزر هم رونق مورد نظر را ندارد. اما خوشبختانه اخيرا" مطرح شده است كه موضوع معاوضه و يا تجارت نفت خام حوزه درياي خزر و نيز گاز طبيعي منطقه مذكور در دستور كار وزارت نفت قرار دارد كه همكاري بسيار مهمي براي رشد اقتصادي منطقه اكو محسوب خواهد شد.
 آيا تحريم سياسي صنعت نفت و گاز ايران موجبات كندي در اينگونه همكاري هاي خواهد بود؟
آمريكا و متحدانش در اروپا سيستم مالي ايران براي تجارت، نفت وگاز را هدف قرار داده اند و بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران كه تسهيلات و ابزارهاي لازم را براي تجارت نفت و گاز ايران فراهم مي‌آورد و معاملات مرتبط با آنرا از طريق انجمن ارتباطات بين بانكي جهان (SOCIETY FOR WORLD WIDE INTERBANK FINANCIAL TELECOMMUNICATION - SWIFT) كه يك شركت بلژيكي است و تمامي معاملات تجاري با دلار آمريكا از طريق آن انجام مي شود،اقدام به تحريم ايران كرد. البته ، چنانچه در ماه جولاي ۲۰۱۲ تحريم‌هاي اعلام شده عليه بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران اجرايي شوند هر گونه اقدامي از طريق SWIFT غير ممكن خواهد بود. اما معلوم نيست كه چرا SWIFT از جند هفته قبل راه مبادلات بانكي از طريق سيستم SWIFT را براي ايران را مسدود كرد.
 آيا تحريم تجارت نفت وگاز ايران بطور مستقيم و يا غير مستقيم دلار آمريكا را هم تحريم مي كند؟
ناظران در بازار بين‌المللي نفت بطوريكه آقايMarin Katusa در تحليل خود مورد تاكيد قرار داده است ناظران بازار نفت متوجه شده‌اند كه ميليون‌ها بشكه نفت خام ايران كه روي نفت كش‌ها و بصورت شناور انبار شده بودند و تصور مي‌شد كه مشتري براي خريد ندارند ناگهان از چند هفته پيش تا كنون د رآبهاي بين‌المللي ناپديد شده‌اند. بطور رسمي هيچكس نميداند كه اين نفت كش‌هاي حاوي نفت خام ايران در كدام بندر پهلو گرفته و تخليه كرده‌اند. بنابراين، به نظر مي‌رسد كه نفت ايران همچنان در تجارت جهاني مورد معامله قرار مي‌گيرد ولي با روش‌هاي جديد و با ارزي غير از دلار آمريكا.
مسئولين وزرات نفت در باره ديپلماسي انرژي و يا نفت و گاز جمهوري اسلامي ايران چه برنامه اي دارند؟
اين سئوالي است كه بايد از مسئولين ذيربط بشود. در گذشته مقامات بلند پايه سابق درصنعت نفت در مصاحبه هاي زيادي كه از آنها باقي در سوابق موجود است معتقد بودند كه ازحدود دو دهه قبل ديپلماسي نفت و گاز جمهوري اسلامي ايران به ويژه در حوزه درياي خزر كه چهار كشور عضو سازمان همكاريهاي اقتصادي اكو نيز از جمله كشورهاي ساحلي درياي خزر هستند را طراحي كردند و اجلاس وزراي نفت و انرژي اكو كه قرار است سومين آن در تيرماه ۱۳۹۱ در تهران برگزار شود در همين راستا برنامه‌ريزي شد.
تصور مي كنيد كه در اجلاس سوم وزران نفت و انرژي اكو چه مطالب مناسب قرن ۲۱ مطرح شود؟
باز هم اين سئوال بايد از مسئولين ميزبان اجلاس موردبحث پرسيد. اما با توجه به شرايط كنوني اقتصاد جهان و منطقه كه نفت و انرژي موتور اقتصاد محسوب مي باشد انتظار مي‌رود كه اجلاس سوم نوآوري در دكترين (DOCTRINEيعني سياست و رهنمودهاي نوين) انرژي اكو به عنوان روشي براي اجرا د رداخل كشورهاي عضو و نيز در سياست خارجي كشورهاي اكو را مد نظر قرار داده و تصويب نمايد.
دكترين انرژي اكو(ECO ENERGY DOCTRINE) را چگونه تعريف مي كنيد؟
در دوراني دانشجويي در رشته مهندسي انرژي موضوعي را درس مي‌دادند تحت عنوان "تجزيه و تحليل انرژي" به اين معني كه از نتيجة توليد و كارها مثلاً حمل و نقل، توليد و غيره تجزيه و تحليل صورت مي‌گرفت تا به مقدار و هزينه انرژي مصرف شده در حصول به نتيجه مورد نظر برسيم. باين معني كه چنانچه مصرف كننده يك كيلو وات ساعت بيشتر برق و يا يك متر مكعب بيشتر گاز مصرف كند چه اتفاقي مي‌افتد؟ بنابراين، متخصصين مهندسي انرژي مي‌آموختند كه مقدار و هزينه انرژي ورودي به يك سيستم را با مقدار انرژي خروجي از آن سيستم مقايسه كنند و در كلان موضوع مقدار سرمايه گذاري براي توليد انرژي با درآمد حاصله از فروش و مصرف انرژي مقايسه شود. بنابراين ، در منطقه اكو كه به ويژه در حوزه درياي خزر توليد نفت و گاز بسيار گران تمام مي شود و قيمتي كه مصرف كننده مي تواند براي خريد به پردازد موضوع دكترين اكو مي تواند از اهميت ويژه اي برخوردار باشد بخصوص در شرايط فعلي كه اصلا با كدام ارز سرمايه گذاري ها انجام شود. زيرا، همانطور كه بحث شد ارزش دلار آمريكا مورد سئوال قرار دارد و در حال خروج از تجارت بين المللي نفت و گاز  است .
با توجه به مشکل دلار آینده کشورهای تولید کننده و صادر کننده و مصرف کننده انرزی – اكو را چكونه ارزيابي مي كنيد ؟
کشورهای عضو اگو در صورتیکه نوعی سیستم اتاق پاياپاي يا تسویه انرژی داشته باشند ممکن است بموقع از عوارض جانبی مرگ دلار آمریکا آسیب نبینند و یک همکاری مشترک تولید کننده و صادر کننده انرژی اكو در بازار برای مصرف کنندگان نیزمنافع مشابه ای را در بر خواهد داشت. در چارچوب همکاری های مشترک مورد نظر شرکت های خصوصی بصورت واسطه و دلال عمل نخواهند کرد بلکه بصورت شرکت های خدماتی در گردونه تجارت انرژی فعال خواهند بود.در واقع از سال ۲۰۰۸ بخش خصوصی به این نتیجه رسیده است که نقش پول و سرمايه در بازار انرژی کم رنگ شده است و باید تغیرات را برای ارائه خدمات بجای واسطه گری و دلال بازی بپذیرند.در صورت پذیرش این نظریه که در مطالعات بورس نفت ایران مطرح شد و در پانزدهمین همایش بین المللی مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی مورد تأکید قرار گرفت، تأسیس مرکز مطالعات جهانی گاز و یا مرکز مطالعات منطقه ای گاز اکو که در برگیرنده موضوعات مرتبط با تجارت نفت، معاوضه نفت خام و برق نیز خواهد بود سازمان همکاری اقتصادی اکو " اقتصاد انرژی " مناسب قرن ۲۱ را به جهان معرفی خواهد کرد و در راه امنیت تأمین انرژی برای مصرف کننده و امنیت تأمین تقاضا يا مصرف انرژی برای تولید کننده و صادر کننده را سازمان اكو پيش خواهد برد. 
چه باید کرد؟
در قدم اول باید موضوع برای مقامات بلند پایه صنعت نفت ایران و نمایندگان جدیدالورود به مجلس نهم به طور شفاف توضیح داده شود تا در اتخاذ تصمیم لازم رهنمود هاي لازم را بدهند. در اقدام دوم ضروری است که موضوع با مقامات ذيربط در کشورهای عضو اكو جهت اعلام نظر به فوریت مطرح شود و شاید بهتر باشد یک یا دو کارگاه با شرکت کارشناسان ارشد اكو در دبیر خانه سازمان اكو برگزار شود.
Share/Save/Bookmark


Hasib ullah
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۵:۴۹:۴۱
معلومات جالب در باره دالر
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵