کد مطلب: 77191
 
افزایش تولید نفت آذربایجان
 
وزیر انر‍ژی جمهوری آذربایجان پس از اعلام به توافق رسیدن سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در باره کاهش تولید گفت: این کشور قصد ندارد تولید نفت خود را سال آینده (٢٠١٧) بالا ببرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۰
وزیر انر‍ژی جمهوری آذربایجان پس از اعلام به توافق رسیدن سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در باره کاهش تولید گفت: این کشور قصد ندارد تولید نفت خود را سال آینده (٢٠١٧) بالا ببرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از باکو، ناطق علی اف، وزیر انر‍ژی جمهوری آذربایجان، روز پنجشنبه (١١ آذر ماه)، در اظهارنظر کتبی در باره توافق روز چهارشنبه (دهم آذر ماه) وزیران نفت و انرژی اوپک در وین برای کاهش تولید گفت: تصمیم این سازمان برای محدود کردن تولید، بازاز جهانی نفت را تثبیت خواهد کرد.

وی افزود: آماده است در صورت دعوت شدن، در دور بعدی مذاکرات اوپک در روز ٩ دسامبر (جمعه ١٩ آذر ماه) حضور یابد.

این در حالیست که منابع آگاه اوپک روز جمعه گفتند: نشست نمایندگان کشورهای تولید کننده عمده نفت عضو و غیرعضو اوپک روز ١٠ دسامبر (٢٠ آذر ماه) در مسکو پایتخت روسیه، برگزار خواهد شد.

هدف از این مذاکرات، هماهنگی کشورهای تولید کننده عمده نفت برای کاهش تولید کشورهای غیرعضو اوپک به میزان ٦٠٠ هزار بشکه در روز است.

روسیه برای کاهش تولید به میزان ٣٠٠ هزار بشکه در روز در نیمه نخست سال آینده (٢٠١٧) برای هماهنگی با توافق وین اوپک، اعلام آمادگی کرده است.

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک در نشست روز چهارشنبه (دهم آذر ماه) با کاهش سقف تولید نفت اعضای این سازمان به میزان یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز و رساندن مجموع سقف تولید این سازمان به ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز به شرطی موافقت کردند که کشورهای غیرعضو اوپک نیز روزانه ٦٠٠ هزار بشکه نفت از تولید خود بکاهند.

اعضای اوپک در یک صد و هفتاد و یکمین نشست این سازمان برای نخستین بار از سال ٢٠٠٨ بر سر کاهش تولید نفت خام خود به اجماع رسیدند و توانستند توافق سپتامبر الجزیره را در این زمینه اجرایی کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵