کد مطلب: 81321
 
باسف آلمان و مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی
حقیقت در مورد حضور باسف در ایران چیست؟
 
باسف، بزرگ‌ترین شرکت شیمیایی جهان، دیروز اعلام کرده که برداشتن تحریم‌های ایران، با سرعتی که آن‌ها ابتدا به ساکن فکر می‌کرده‌اند، صورت نمی‌گیرد و لذا آن‌ها در حال حاضر در حال ارزیابی این موضوع هستند که آیا می‌توانند در ایران سرمایه‌گذاری کنند یا خیر. مهم‌تر از این، مدیرعامل باسف گفته است که مذاکرات آن‌ها با طرف ایرانی تنها به اکتشاف و تولید نفت و گاز محدود بوده و «واحدهای فرآوری پتروشیمایی» را دربر نمی‌گیرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۸
کورت باک مدیرعامل شرکت باسف دیروز گفته است که باسف مذاکراتی برای سرمایه‌گذاری احتمالیِ بخش نفت و گاز این شرکت در ایران انجام داده، اما به دلیل عدم قطعیت در مورد وضعیت تحریم‌های اقتصادی، تصمیمی در این مورد نگرفته است.
به گزارش نکونیوز؛ مدیرعامل باسف در کنفرانس خبری خود به مناسبت انتشار درآمدهای باسف در سال ۲۰۱۶ گفته است: روند برداشتن تحریم‌های ایران با سرعتی که ما ابتدائاً انتظار داشتیم، صورت نمی‌گیرد. ما سعی می‌کنیم ارزیابی کنیم که آیا امکان دارد بخش نفت و گاز ما بتواند جای پایی در ایران پیدا کند یا خیر. ما توسط مقامات ایرانی دعوت شده‌ایم و ارزیابی ادامه دارد.
کورت باک صراحتاً گفته است که نتیجه این ارزیابی هنوز مشخص نیست. با این حال وی مشخص کرده که گفتگوهای این شرکت با مقامات ایرانی تنها به اکتشاف و تولید نفت و گاز محدود می‌شود و سرمایه‌گذاری در «واحدهای فرآوری پتروشیمیایی پایین‌دستی» را شامل نمی‌شود.
اظهارات مدیرعامل باسف در حالی صورت می‌گیرد که مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون وزیر نفت ۲۰ بهمن گفته بود: شرکت باسف در حال بررسی یک طرح با میزان سرمایه‌گذاری ۴ تا ۴.۶ میلیارد دلاری با یک شرکت ایرانی است. این بررسی در مرحله فنی و اقتصادی قرار دارد و هر زمان به نتیجه نهایی رسید، به قرارداد منجر می‌شود.
عادل نژادسلیم مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس هم در مورد جزئیات سرمایه‌گذاری باسف در بخش پتروشیمی ایران گفته بود: در این سرمایه گذاری قرار است شرکت آلمانی با سهم ٦٠ درصدی، چهار میلیارد دلار سرمایه وارد این پروژه کند و ٤٠ درصد نیز از طرف ایرانی تامین شود؛ این شرکت آلمانی در نظر دارد در فاز دوم،‌ سرمایه‌گذاری بیشتری در این حوزه انجام دهد.
شاهدایی در دی‌ماه ۹۵ نیز گفته بود: پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سیل سرمایه‌گذاران خارجی از کشورهای فرانسه، آلمان، ژاپن، کره جنوبی و هلند برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی روانه ایران شد و تفاهم‌نامه امضا کردند.
مدیرعامل NPC در 13 بهمن در مورد مذاکرات با باسف گفته بود: ما مذاکراتی با این شرکت آلمانی داشته‌ایم که در تکمیل زنجیره ارزش با صنعت پتروشیمی همکاری کند. بنابراین هنوز این مذاکرات ادامه دارد و به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در شهریور ماه ۹۵ هم توضیحاتی در مورد نوع سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در بخش پتروشیمی ایران داده بود. وی گفته بود که شرکت‌های خارجی از «واحدهای الفین و تولید اتیلن و پروپیلن را شروع خواهند کرد و تا پایان زنجیره پایین خواهند رفت». شاهدایی گفته بود «آنها در پایین دستی‌های پروپیلن و اتیلن نیز سرمایه‌گذاری خواهند کرد تا زنجیره ارزش را تکمیل کنند.»
شاهدایی در اردیبهشت 95 حتی در مورد چگونگی همکاری با شرکت باسف نیز صحبت کرده بود و گفته بود که وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، اختصاص زمین و تامین خوراک مورد نیاز سرمایه‌گذاری این شرکت را فراهم خواهد کرد.
شنیده‌های خبرنگار نکونیوز حتی حاکی از این است زمین برخی از پروژه‌های فاز دو پتروشیمی عسلویه گرفته شده و برای سرمایه‌گذاری این شرکت آلمانی کنار گذاشته شده است.
برخی از رسانه‌های ایرانی خبر داده بودند که شرکت باسف ابراز تمایل کرده با سرمایه گذاری قریب به ۶ میلیارد دلار، یک شهرک پتروشیمی در ایران احداث کند که فعالیت این شهرک در راستای تکمیل زنجیره ارزش پروپیلن در ایران باشد.
پارسال نیز یکی از مقامات شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به تمایل باسف به سرمایه‌گذاری در پایین‌دست پتروشیمی ایران گفته بود: بخشی از سرمایه‌گذاری‌ شرکت‌ آلمانی به مسیر کراکرها و الفین‌ها و تکمیل زنجیره ارزشی آن و بخشی به مسیر پروپیلن و GTP و MTO و زنجیره ارزشی آن می‌رود. این شرکت خارجی تصمیم گرفته سرمایه‌گذاری مستقیم در ایران انجام دهد و به همراه خود سرمایه، تکنولوژی، مدیریت و بازار تضمین شده محصولات را هم بیاورد.
بین اظهارات مدیرعامل باسف که گفته است مذاکرات این شرکت با طرف ایرانی تنها به «سرمایه‌گذاری احتمالی در اکتشاف و تولید نفت و گاز» محدود می‌شود و اظهارات مقامات مسئول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تناقض آشکاری وجود دارد. اکنون به نوعی توپ در زمین مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که توضیح دهند چرا مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت شیمایی جهان این اظهارات را مطرح کرده است؟ آیا تنها بخش تولید نفت و گاز شرکت باسف علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ایران است؟
در دوره اخیر مکرراً گفته می‌شد که شرکت‌های خارجی که قصد سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی کشور را دارند باید تکنولوژی‌های پیشرفته را به شرکت‌های ایرانی منتقل کنند و به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر حرکت کنند.
در حالی که مدیران پتروشیمی حضور باسف را از افتخارات دوران خود بر می شمارند، باید توضیح داده شود که در مذاکرات با شرکت‌های خارجی، به خصوص باسف، چه گذشته و آیا اظهارات کورت باک صحت دارد یا خیر؟ آیا اصولاً قرار است این شرکت در بخش پتروشیمی کشور سرمایه‌گذاری کند؟

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵