داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 87811
 
مبادله برق با ۴ کشور همسایه
 
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان از مبادله برق با ۴ کشور همسایه در شمال غرب کشور خبر داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۲
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان از مبادله برق با ۴ کشور همسایه در شمال غرب کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، افشین روشن میلانی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن اعلام این مطلب افزود: جمهوری اسلامی ایران در حوزه جغرافیایی شرکت برق منطقه ای آذربایجان با کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، ارمنستان، عراق و جمهوری خودمختار نخجوان (جمهوری آذربایجان) کارتبادل و ترانزیت برق را انجام می‌دهد.

وی افزود: قرارداد با کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان چون به حالت تبادل است لذا در پایان هر سال میلادی، میزان واردات و صادرات انرژی برق به این کشورها پایاپای می‌شود.

روشن میلانی حداکثر صادرات برق به این کشورها طی سال ۹۵ شمسی را ۴۵۱ میلیون کیلوولت ساعت و میزان واردات برق در حوزه این منطقه را نیز ۱۱۸۷ میلیون کیلووات ساعت اعلام نمود که به ترتیب ۶.۹ و ۲۷.۴ درصد کل صادرات و واردات انرژی برق کشورمان را شامل می‌شود.

مدیرعامل برق آذربایجان در عین حال تصریح کرد که در خصوص کشورهای آذربایجان و ارمنستان معمولاً زمانی که اوج مصرف برق در کشورمان است، دریافت کننده و در زمانی که مازاد تولید برق در کشور وجود دارد و اوج مصرف کشورهای مذکور می‌باشد صادرکننده انرژی برق به این کشورها هستیم.

میلانی این اقدام را بسیار مهم اعلام کرد و گفت: تبادل پایاپای برق کشورمان با جمهوری آذربایجان و ارمنستان به منزله این است که در هزینه احداث نیروگاه در کشورمان و یا کشورهای طرف قرارداد صرفه جویی شده قابل ملاحظه ای متصور است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵