کد مطلب: 109016
 
آغاز لوله‌گذاري دريايي دومین خط لوله فرعی فاز 13 پارس جنوبی
 
سرپرست پروژه خطوط لوله طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی از آغاز عملیات لوله‌‌گذاری دریایی دومین خط فرعی این طرح خبر داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۲
به گزارش خبرنگار نکونیوز به نقل از روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، غلامرضا دهقانی با اعلام این خبر گفت: با شروع عملیات جوشکاری ۵۵۴ شاخه لوله ۱۸ اینچی انتقال گاز ترش و ۵۷۰ شاخه لوله ۴ اینچی انتقال گلایکول به طول تقریبی ۶ کیلومتر به منظور اتصال عرشه اقماری ۱۳C به سکوی اصلی ۱۳A ، عملیات لوله‌گذاری دومین خط لوله اقماری طرح توسعه فاز ۱۳ در بستر خلیج فارس آغاز شد.
وی پیش‌بینی کرد با اجرای رویه‌های استاندارد و مطابق با مشخصات فنی پروژه، با همراهی تیم کارفرما و پیمانکاران این پروژه شامل شرکت نفت و گاز پارس، صدرا و تأسیسات دریایی ایران، در ابتدای نیمه دوم ماه جاری با موفقیت به پایان برسد.
بر این اساس، با اتمام عملیات احداث دومین خط لوله فرعی دریایی طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی، پکیج لوله‌گذاری دریایی این طرح شامل دو رشته خط لوله ۳۲ اینچ اصلی انتقال گاز ترش هر کدام به طول تقریبی ۹۰ کیلومتر از موقعیت سکوهای اصلی به ساحل کنگان به اضافه دو رشته خط لوله فرعی ۱۸ اینچی انتقال گاز ترش از سکوهای فرعی به اصلی هر کدام به طول ۶ کیلومتر پایان می‌یابد.
در کنار هریک از این خطوط انتقال گاز ترش یک خط ۴ اینچی وظیفه انتقال گلایکول از ساحل به سکوها را در جهت جلوگیری از تشکیل هیدرات و ایجاد خوردگی برعهده دارد.
به گفته دهقانی با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، پروژه خطوط لوله دریایی فاز ۱۳ با احداث مجموعا دویست کیلومتر خطوط لوله ۳۲ ، ۱۸ و ۴ اینچی تا قبل از پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵