کد مطلب: 61071
 
قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت و گو با "نکونیوز" مطرح کرد:
اجرایی شدن برجام؛ کمک به جهش دوم صنعت پتروشیمی
 
بحث بر سر قیمت خوراک پتروشیمی همچنان ادامه دارد و به نظر می رسد ابلاغیه جدید که از سوی اسحق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری نیز اعلام شده، چندان مؤثر و کارساز نبوده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۹
بحث بر سر قیمت خوراک پتروشیمی همچنان ادامه دارد و به نظر می رسد ابلاغیه جدید که از سوی اسحق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری نیز اعلام شده، چندان مؤثر و کارساز نبوده است.
پیش از این بارها حتی از سوی وزیر نفت گفته شده بود که شرکت‌های خصوصی پیشنهاد می‌کنند قیمت خوراک پتروشیمی به ۲۵ سنت در هر مترمکعب برسد چرا که با این قیمت، شرکت‌های خصولتی از دوره رقابت خارج شده و فضا برای بخش خصوصی واقعی بازتر می‌شود. با این وجود، نهادهای کارفرمایی صنعت پتروشیمی تلاش می‌کنند قیمت خوراک پتروشیمی‌ها را تا جای ممکن پایین بیاورند.
بر این اساس و با توجه به ابلاغیه مورد نظر بر آن شدیم تا با تنی چند از دست اندرکاران به گفتگو بنشینیم که متاسفانه اکثراً پاسخگو نبودند. محمدحسن پیوندی، قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از نادر اشخاصی است که همیشه تلاش می کند تا حد امکان، پاسخگو باشد. گپ و گفت کوتاه ما را می خوانید.
نظر شما در خصوص ابلاغیه فرمول پیشنهادی وزارت نفت از سوی معاون اول رئیس جمهوری، چیست و قیمت پیشنهادی را چگونه ارزیابی می کنید؟
به نظرم فعلاً فقط همین فرمول اعلام شده و هنوز از آن، عدد و رقمی به دست نیامده است. من تا آخرین لحظه که از آقای شعری مقدم پرسیدم، هنوز عدد و رقمی از وزارتخانه بیرون نیامده است.
یعنی هیچ چیزی به غیر از ابلاغیه صادرشده از سوی آقای جهانگیری، ارایه نشده که ...
در واقع، فرمول را اعلام کردند و منتظر قیمت هستند. ولی هنوز خبری نشده که قابل عنوان کردن باشد..
ولی در بسیاری از محافل و برخی سایت ها، صحبت از نرخ خوراک ۷ سنتی است، به نظر شما، این درست و منطقی است؟ چرا؟
نه چنین چیزی نمی شود. حرف زیاد است. من همین از مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی پرسیدم و ایشان گفتند که وزارت نفت هنوز رسماً چیزی را اعلام نکرده است. به نظر که خیلی پایین است و بعید به نظر می رسد ولی به هرحال، باید منتظر بود و دید که چه خواهد شد.
ولی جزییات اعلام شده و می توان در این مورد نظر ....
جزییات اعلام شده ولی ما هم چیز بیشتری از شما نمی دانیم! عدد مورد نظر شما را، ما هم نمی دانیم. اصل قضیه را باید از خود وزارت نفت پیگیری کنید. ما هیچ عدد و رقم خاصی را یرای این مورد، در نظر نداریم.
به نظر می رسد همزمانی اجرایی شدن برجام و اعلام فرمول تعیین قیمت خوراک را باید به فال نیک گرفت که هر دو منشاء خیری برای ورود سرمایه گذاران خارجی به ایران هستند.
خوب، اجرایی شدن برجام که خیلی خوب است و شکی در آن نیست و ...
پیش بینی شما از این دو واقعه مهم در صنعت پتروشیمی چیست؟
به هرحال، هر دو مورد، هم نرخ خوراک و هم نتیجه برجام، به جهش دوم صنعت پتروشیمی کمک شایانی می کند. این مساله بر هیچکس پوشیده نیست. به هر روی باید منتظر بود و نتیجه برجام که در وهله نخست، مراودات بانکی را شامل می شود، دید. 
گفت و گو : سهیلا زمانی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵