کد مطلب: 81033
 
از پیشتازی تا تردید
توتال و صنعت نفت ایران
 
توتال اولین شرکت اروپایی بود که پس از لغو تحریم‌ها برای واردات نفت از ایران قرارداد امضاء کرد و از این گذشته اولین شرکت بزرگ غربی بود که برای توسعه میادین نفت و گاز ایران، تفاهم‌نامه امضا کرد. با این حال، سرنوشت همکاری توتال با ایران با علامت سوال مواجه شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۱
توتال اولین شرکت اروپایی بود که پس از لغو تحریم‌ها برای واردات نفت از ایران قرارداد امضاء کرد و از این گذشته اولین شرکت بزرگ غربی بود که برای توسعه میادین نفت و گاز ایران، تفاهم‌نامه امضا کرد. با این حال، سرنوشت همکاری توتال با ایران با علامت سوال مواجه شده است.
به گزارش نکونیوز، امروز علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته است که هیچ گونه نشانه‌ای مبنی بر عقب‌نشینی و کناره‌گیری توتال از توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی دیده نمی‌شود. وی گفته که توتال برای آغاز ساخت تاسیسات فراساحلی فاز ۱۱ پارس جنوبی حتی پتروپارس را به عنوان شریک ایرانی خود انتخاب کرده است.
پس از آن‌که پاتریک پویان مدیرعامل توتال، پروژه سرمایه‌گذاری در توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را به سیاست‌های ترامپ در قبال ایران ربط داد، اظهارات متفاوتی در ایران نسبت به توتال مطرح شد. پاتریس پویان گفته بود که دو دستور اجرایی وجود دارد که اوباما از طریق آن‌ها، تحریم‌ها علیه ایران را تعلیق کرده است؛ دوره این دستورها ۱۸ ماه است و ترامپ هم باید در مورد تمدید یا عدم تمدید آن‌ها تصمیم‌گیری کند.
پویان ادامه داده بود که توتال در صورتی در فاز ۱۱ پارس جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کند که رئیس جمهور جدید آمریکا همچنان به تعلیق تحریم‌ها ادامه دهد.
در واقع مدیرعامل توتال، سرمایه‌گذاری در این فاز از پارس جنوبی را به سیاست‌های ترامپ در قبال ایران منوط کرده بود.
در حالی که علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت معتقد است که فرانسوی از سرمایه‌گذرای در میدان عظیم گازی پارس جنوبی عقب‌نشینی نکرده‌اند، وزیر نفت هفته پیش لب به گلایه از توتال گشود و گفت: ما به دنبال همکاری با توتال هستیم و باید در این زمینه قرارداد امضا کنیم اما مدیرعامل شرکت توتال اخیرا اظهار کرده که منتظر نظر آمریکا در این زمینه هستیم... آنطور که من اطلاع دارم سیاست اتحادیه اروپا تبعیت از آمریکا نیست، ما اقدامات لازم برای عقد قرارداد را جلو می‌بریم اما این گلایه را هم داریم که چرا این حرف‌ها زده می‌شود.
علی کاردر اما امروز در مصاحبه مهر نگرانی نسبت به این مسئله را رد کرده و گفته است که اعضای تیم مذاکره کننده توتال فرانسه اخیرا به تهران سفر کرده و مذاکرات در حوزه‌های قراردادی و فنی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را دنبال کرده‌اند.
مدیر عامل توتال گفته بود که اگر اتفاق جدیدی نیفتد و وضعیت تعلیق تحریم‌ها، عوض نشود، توتال باید پروژه پارس جنوبی را برای این که از تابستان ۲۰۱۷ شروع شود، تصویب کند.
اظهارات مدیرعامل توتال از سوی دیگر باعث شده تا مخالفان دولت نیز وزارت نفت را بابت امضای تفاهم‌نامه و دادن اطلاعات فاز ۱۱ پارس جنوبی به این شرکت مورد انتقاد قرار دهند.
روی کار آمدن ترامپ در آمریکا به نوعی باعث ایجاد فضای سردرگمی در شرکت‌های اروپایی شده است. اروپایی‌ها هنوز نمی‌دانند دولت متبوعشان می‌خواهد رویکرد همکاری با آمریکا را در مسائل مختلف ادامه دهد یا خیر. این امر ممکن است سرمایه‌گذاری شرکت‌های اروپایی در میادین نفت و گاز ایران را با تأخیر مواجه کند؛ مخصوصاً این که چند انتخابات مهم در اروپا، و از جمله در فرانسه، پیش رو است و ممکن است برخی از شرکت‌ها بخواهند تا مشخص شدن تکلیف این انتخابات، همچنان در قبال سرمایه‌گذاری در ایران دست به عصا حرکت کنند.
پیش از این نیز شاهد صبر و احتیاط شرکت‌های غربی در خصوص سرمایه‌گذاری در ایران بوده‌ایم و ممکن است با اعمال فشارهای ترامپ، اروپایی‌ها باز هم بخواهند به بهانه‌های مختلف، حضور خود در صنعت نفت و گاز ایران را به تأخیر بیاندازند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵