کد مطلب: 71872
 
بازار نفت در هفته گذشته
بالاترین رشد هفتگی قیمت نفت در 5 ماه گذشته
کلید خوردن مجدد طرح فریز نفتی
 
نفت در هفته‌ای گذشت بالاترین رشد هفتگی را در پنج ماه گذشته میلادی، یعنی از ماه آوریل تا کنون، تجربه کرد. خبرها در مورد آغاز دوره تازه‌ای از مذاکرات درباره طرح فریز نفتی باعث شد تا قیمت نفت رشد قابل توجهی را تجربه کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
نفت در هفته‌ای گذشت بالاترین رشد هفتگی را در پنج ماه گذشته میلادی، یعنی از ماه آوریل تا کنون، تجربه کرد. خبرها در مورد آغاز دوره تازه‌ای از مذاکرات درباره طرح فریز نفتی باعث شد تا قیمت نفت رشد قابل توجهی را تجربه کند.
به گزارش نکونیوز، اظهارات برخی از مقامات کشورهای عضواوپک و غیرعضو اوپک باعث شد تا قیمت نفت با افزایش قابل توجهی در هفته گذشته روبرو شود. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت که در ابتدای ماه جاری میلادی کاهش یافته بود، نسبت به قیمت‌های ابتدا ماه، ۲۰ درصد بالاتر بسته شد.
این بالاترین میزان افزایش هفتگی قیمت نفت در ۵ ماه گذشته است.
قیمت نفت پس از آن بالا رفت که وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که این کشور از تلاش‌ها برای تثبیت بازار نفت حمایت می‌کند. وزیر انرژی روسیه، الکساندر نوواک نیز از گفتگو برای رسیدن به توافقی در مورد ثبات‌بخشی به بازار نفت حمایت کرد.
قرار است کشورهای عضو اوپک و غیرعضو اوپک، به رهبری روسیه، در ماه سپتامبر در اجلاس بین‌المللی انرژی مجدداً در مورد طرح فریز نفتی با هم مذاکره کنند. پیشتر در ماه مارس نیز این کشورها در مورد طرح فریز نفتی مذاکره کرده بودند اما به دلیل کارشکنی‌های عربستان، این طرح شکست خورده بود.
مطابق طرح فریز نفتی، ۱۸ کشور تولیدکننده نفت می‌بایست سطح تولید نفت خود را در سطح تولید در ماه ژانویه تثبیت کنند و آن را افزایش ندهند. عربستان ابتدا این طرح را پذیرفت و سپس اعلام کرد تنها زمانی به آن خواهد پیوست که ایران نیز تولید خود را در سطح ماه ژانویه تثبیت کند.
در واقع، هدف عربستان از این پیشنهاد این بود که مانعی در برابر افزایش تولید نفت ایران در دوره پس از لغو تحریم‌ها ایجاد کند.
از جمله دیگر عوامل افزایش قیمت نفت در هفته گذشته، کاهش ذخایر نفت خام و فرآورده‌های نفتی در آمریکا بود. سطح ذخیره نفت خام در آمریکا به پایین‌ترین میزان در ۵ هفته گذشته و سطح ذخیره سوخت به پایین‌ترین میزان در سه هفته گذشته رسید.
افزایش قیمت نفت در هفته گذشته همچنین باعث شد تا تعداد دکل‌های حفاری فعال در آمریکا افزایش یابد. شرکت‌های حفاری در آمریکا در هفته گذشته ۱۰ دکل به دکل‌های نفتی فعال افزودند. در ۸ هفته گذشته، ۷۶ دکل نفتی به دکل‌های فعال در میادین نفتی آمریکا اضافه شده است که آمار قابل توجهی است.
افزایش تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا نشان می‌دهد که صنعت شیل هزینه‌های خود را کاهش داده و همچنان با قیمت‌های بین ۴۰ تا ۵۰ دلار قادر است تولید خود را در سطح نسبتاً بالایی حفظ کند.
با این که قیمت نفت در هفته گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرد اما برخی از کارشناسان بر این عقیده‌اند که افزیش قیمت نفت بنا به دلایل روانی موجود در بازار رخ داده و پایه‌های مادی قوی‌ای ندارد.
نفت برنت در پایان هفته گذشته با قیمت ۵۰ دلار و ۸۸ سنتی و نفت خام وست تگزاس اینترمدییت با قیمت ۴۸ دلار و ۲۲ سنتی بسته شدند.
گرچه نفت در طول هفته افزایش قابل توجهی را دنبال کرد، با این حال قیمت‌ها در روز جمعه نسبت به روز قبل از آن، کاهش اندکی را تجربه کردند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵