کد مطلب: 32442
 
پیامدهای تحرکات داعش در شمال عراق برای کردها
تصرف چاه‌های نفتی کرکوک، گامی تازه به سوی استقلال؟
 
چند روز پیش از عراق خبر رسید که نیروهای امنیتی ویژه منطقه کردستان عراق (پیشمرگه) در پایگاه‌های ارتش در کرکوک و تکریت مستقر شده و مسئولیت حفاظت از این شهر و سایر مناطق هم‌جوار را در برابر هجوم داعش بر عهده گرفته‌اند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۶
چند روز پیش از عراق خبر رسید که نیروهای امنیتی ویژه منطقه کردستان عراق (پیشمرگه) در پایگاه‌های ارتش در کرکوک و تکریت مستقر شده و مسئولیت حفاظت از این شهر و سایر مناطق هم‌جوار را در برابر هجوم داعش بر عهده گرفته‌اند. پس از آن بود که دولت نوری المالکی نیروهای کرد را به تصرف غیرقانونی دو چاه نفتی در شمال کرکوک متهم کرده است.
به گزارش نکونیوز به نقل از اویل پرایز، دولت منطقه‌ای کردستان با انتشار بیانیه‌ای ضمن رد تصرف چاه‎های نفتی اعلام کرده که برای دفاع از کرکوک در برابر داعش و جلوگیری از خرابکاری در مناطق کلیدی نفتی و خطوط انتقال نفت، کنترل این شهر را در دست گرفته است. اقلیم کردستان از انتشار جزییات بیشتر خودداری کرده است اما به گفته برخی منابع، کردها نه فقط نگران حمله داعش به چاه‎های نفتی کرکوک بوده‎اند بلکه نیروهای دولتی را نیز تهدیدی جدی برای این چاه‎های نفت می‎دانستند.
گذشته از درگیری‎های کلامی دولت مرکزی و اقلیم کردستان، مشخص شده که کرکوک و مناطق نفتی آن تحت کنترل نیروهای امنیتی کرد است و اقلیم کردستان نیز اعلام کرده تولید نفت از این چاه‎های نفتی مانند گذشته ادامه خواهد داشت.
به رغم تشدید ناآرامی‎ها در عراق و ادامه حملات گروه تروریستی داعش، روند تولید نفت در مناطق تحت کنترل کردها تغییری نداشته است و حتی در ماه ژوئن افزایشی ۵۰ درصدی داشته است. به گزارش اویل پرایز، به کارگران چاه‎های نفتی در کرکوک از جمله کارگران شرکت نفت شمال گفته شده که از دوشنبه (امروز) باید با مدیریت جدید کردها همکاری داشته باشند در غیر این صورت می‎توانند محل کار خود را ترک کنند.
اگر آنچه منتشر شده درست باشد احتمالا باید منتظر شعله‎ور شدن آتش اختلافات میان دولت مرکزی بغداد و اقلیم کردستان عراق باشیم. به نظر می‎رسد که رهبران اقلیم کردستان عراق امیدوارند که اقداماتی این‎چنینی (تصرف چاه‎های نفتی کرکوک) تولید نفت را به طور چشمگیری افزایش دهد.
از قضاوت درباره این‎که تصرف چاه‎های نفتی کرکوک (به گفته دولت مرکزی در بغداد) توطئه‎ای از جانب رهبران اقلیم بوده یا خیر که بگذریم یک چیز مشخص است و آن این‎که کنترل چاه‎های نفتی در این منطقه بر نگرانی دولت مرکزی برای تسریع حرکت کردها در مسیر کسب استقلال خواهد افزود. آن هم در شرایطی که بن‎بست سیاسی در عراق میان گروه‏های مختلف سیاسی همچنان ادامه داشته و داعش به حملات خود ادامه می‎دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵