داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 18268
 
نادران :مجلس باید حدود اختیارات بانک مرکزی در حوزه تغییر نرخ ارز را مشخص کند
 
عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه یکی از راه ها برای کنترل اقدامات بانک مرکزی تفسیر بند ب ماده ۲۴ است، گفت: نمایندگان باید موارد هزینه کرد ناشی از تغییر نرخ ارز و حدود اختیارات دولت و بانک مرکزی را مشخص کنند تا سوءاستفاده نشود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۷
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، الیاس نادران در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲۵ تیر) مجلس شورای اسلامی به عنوان طراح طرح دوفوریتی نحوه تسعیر بدهی ها و دارایی های ملی بانک مرکزی ایران با بیان اینکه در چند هفته اخیر بین دولت و مجلس مجموعه مباحثاتی انجام شده است، گفت: این موضوعات ناشی از تصمیم اخیر بانک مرکزی بوده است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بانک مرکزی بر اساس بند ب ماده ۲۶ قانون پولی و بانکی اعتباری افزون بر ۷۴ هزار میلیارد تومان را که از تغییر نرخ ارز حاصل شده بود را بین بدهی های دولت، شرکت های دولتی و بانک ها توزیع کرده است که این اقدام فارغ از اختیارات بانک مرکزی بر خلاف قانون بوده است و آثار سوئی در زندگی مردم و اقتصاد کشور می گذارد.
وی با اعلام اینکه هم اکنون موضوع قانونی بودن و یا غیرقانونی بودن اقدام بانک مرکزی مبنی بر رفع بدهی های دولت با استفاده از تغییر نرخ ارز مطرح است، تصریح کرد: در صورتی که بپذیریم این امر با وجود بروز تمام مشکلات کاری قانونی بوده است، اما این موضوع را باید گفت که کشور در رابطه با این موضوع با خلاء قانونی روبرو است.
نادران با تاکید بر اینکه مجلس در بررسی لایحه بودجه تمام اعتبارات را به ریال مورد بررسی قرار می دهد، یادآور شد: حال چگونه یک مرجع اقتصادی بدون دریافت مجوز از مجلس اعتباری افزون بر ۷۴ هزار میلیارد تومان را خلق کرده و برای آن تصمیم گیری می کند.
عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه یکی از راه ها برای کنترل اقدامات بانک مرکزی تفسیر بند ب ماده ۲۴ است، گفت: اما با توجه به تجارب گذشته امکان دارد که شورای نگهبان با این تفسیر مخالفت کند از این رو نمایندگان باید موارد هزینه کرد ناشی از تغییر نرخ ارز را مشخص و حدود اختیارات دولت و بانک مرکزی را مشخص کند تا سوءاستفاده از این حوزه انجام نشود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵