کد مطلب: 106361
 
مناقشه گازی ایران در دادگاه بین المللی
 
دولت ترکمنستان اعلام کرد که به پیشنهاد شرکت ملی گاز ایران، امروز دوشنبه رسما حل مناقشه گازی با این کشور را تسلیم دادگاه داوری بین المللی کرده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
دولت ترکمنستان اعلام کرد که به پیشنهاد شرکت ملی گاز ایران، امروز دوشنبه رسما حل مناقشه گازی با این کشور را تسلیم دادگاه داوری بین المللی کرده است.
خبرگزاری ترند آذربایجان روز دوشنبه به نقل از خبرگزاری دولتی ترکمن نوشت: با توجه به اینکه نمایندگان دولت ترکمنستان بعد از چندین مرحله مذاکره با نمایندگان ایرانی نتوانستند موضوع بدهی قیمت گاز فروخته شده به تهران را حل و فصل کنند، عشق آباد تصمیم گرفت به پیشنهاد ایران این موضوع را به دادگاه داوری بین المللی ارجاع دهد تا آن مرجع قضایی بتواند یک راه حل عینی و قابل قبول برای حل این بحران پیدا کند.
براساس این گزارش، رئیس جمهوری ترکمنستان بعد از استماع گزارش نمایندگان شرکت ترکمن گاز برای عدم موفقت مذاکرات دوجانبه حل اختلاف، از پیشنهاد شرکت ملی گاز ایران برای ارجاع این پرونده به داوری بین المللی استقبال کرد و دستور داد اسناد مثبته برای اثبات حق عشق آباد در اختیار آن دادگاه قرار گیرد.
ایران به سبب قطع یک طرفه گاز ترکمنستان به ایران به سبب بحران سرما و یخبندان سال 1395 و تا حدودی نیز به دلیل تحریم های اقتصادی از پرداخت 1،8 میلیارد دلار به عشق آباد خودداری کرد.
ظاهرا از زمان ارجاع پرونده به دیوان تا صدور حکم حدود دو سال زمان می برد و در این مدت هیچ گازی از ترکمنستان به ایران صادر نخواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵