کد مطلب: 71179
 
گزارش نکونیوز از واقعیت‌های اقتصاد چین
رکود در اقتصاد چین و تأثیرات آن بر سایر نقاط دنیا
 
واردات و صادرات چین در ماه ژوئیه کاهش یافت. این امر نشان‌دهنده این است که تقاضا در سطح جهانی همچنان وضعیت خوبی ندارد و اقتصاد جهان حداقل در ماه‌های آتی تکانی نخواهد خورد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
 واردات و صادرات چین در ماه ژوئیه کاهش یافت. این امر نشان‌دهنده این است که تقاضا در سطح جهانی همچنان وضعیت خوبی ندارد و اقتصاد جهان حداقل در ماه‌های آتی تکانی نخواهد خورد. به گزارش نکونیوز، بنا به اطلاعات منتشرشده توسط اداره کل گمرکات چین، صادرات این کشور در ماه ژوئیه 4.4 درصد نسبت به همین ماه در سال گذشته کاهش یافته است. کاهش صادرات چین در ماه ژوئیه بیشتر از میزان پیش‌بینی شده بوده است. اما واردات چین حتی نسبت به صادرات آن وضعیت نگران‌کننده‌تری
واردات چین حتی نسبت به صادرات آن وضعیت نگران‌کننده‌تری دارد. واردات چین باعث می‌شود تا برای مواد خام و کالاهای نیم‌ساخته بسیاری از کشورها تقاضا وجود داشته باشد. کاهش واردات چین، کاهش تقاضا برای بسیاری از محصولات از سنگ آهن گرفته تا مس، روی و شیر خشک را به همراه خواهد داشت و این امر مثل یک دومینو باعث ایجاد وضعیت رکودی در تعداد زیادی از کشورها خواهد شد.
دارد. واردات چین باعث می‌شود تا برای مواد خام و کالاهای نیم‌ساخته بسیاری از کشورها تقاضا وجود داشته باشد. کاهش واردات چین، کاهش تقاضا برای بسیاری از محصولات از سنگ آهن گرفته تا مس، روی و شیر خشک را به همراه خواهد داشت و این امر مثل یک دومینو باعث ایجاد وضعیت رکودی در تعداد زیادی از کشورها خواهد شد. آمارهای اداره کل گمرکات چین نشان می‌دهد که واردات این کشور در ماه ژوئیه 12.5 درصد کاهش یافته است. این بیشترین میزان کاهش واردات چین از ماه فوریه بوده است. واردات چین در حالی کاهش یافته که دولت این کشور با انواع تمهیدات سعی بر آن داشته تا سطح تقاضا در کشور را افزایش دهد. کاهش واردات چین نشان می‌دهد که اقدامات دولت این کشور برای تحرک‌بخشی به اقتصاد، چندان نتیجه‌بخش نبوده است. علاوه بر این، صادرات چین نیز در حالی کاهش یافته که این کشور حجم بسیار زیادی فولاد و فرآورده‌های نفتی نظیر بنزین و گازوئیل به بازارهای جهانی صادر می‌کند. بسیاری از کشورها چین را به دامپینگ متهم می‌کنند. ظرفیت مازاد صنعتی قابل توجهی در چین وجود دارد و این کشور بخشی بزرگی از کالاهای خود را که در داخل این کشور تقاضایی برای آن وجود ندارد به بازارهای جهانی صادر می کند. حضور چین در بازار صادرات برخی کالاها نظیر فولاد و فرآورده های نفتی باعث شده تا قیمت این محصولات شدیداً با کاهش مواجه شود. کشورهای اروپایی و آمریکا در حال حاضر تعرفه های گمرکی سنگینی بر واردات فولاد چین وضع کرده اند. چین در حال تغییر مدل اقتصادی خود از یک اقتصاد صادرات‌محور و مبتنی بر سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر به یک اقتصاد مبتنی بر مصرف داخلی است. بخش خدمات در چین هم‌اکنون بزرگ‌تر از بخش صنعت است. حرکت چین به سمت مدل جدید اقتصادی که هدف اصلی آن تحریک تقاضا در داخل کشور است در آینده شدت نیز خواهد گرفت. این تغییر مدل تنها یک انتخاب صرف نبوده است، بلکه چین به دلیل مجموع شرایط اقتصادی دنیا و حاکم بودن فضای رکودی در اکثر مناطق جهان مجبور بوده است که به این سمت حرکت کند. در واقع، مدل صنعتی‌سازی صادرات‌محور نهایت رشد اقتصادی را برای چین به ارمغان آورد و اکنون با به بن‌بست رسیدن این مدل،
احتمال دارد که واردات نفت خام چین نیز به سرنوشت کاهش واردات کالاهای تولیدی نظیر مس و سنگ آهن دچار شود. تاکنون نیز واردات نفت خام چین عمدتاً صرف افزایش ذخایر استراتژیک این کشور شده است. لذا با پُر شدن هرچه بیشتر این ذخایر، واردات نفت این کشور کاهش و فشارها بر بازارها افزایش خواهد یافت.
چین باید دست به انتخاب‌های تازه بزند. حرکت به سمت مدل جدیدی اقتصادی در چین باعث شده است تا الگوی مصرف انرژی توسط این کشور نیز تغییر کند. رشد مصرف نفت در چین با نرخی در حدود نصفِ نرخ رشدِ چند سال گذشته دنبال می‌شود و در حال حاضر، نرخ رشد واردات نفت خام توسط چین، کمتر از نرخ رشد اقتصادی در این کشور است. از این میان مصرف زغال‌سنگ در چین حتی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. در واقع، صنایع سنگین در چین سهم کلانی در مصرف انرژی این کشور داشته‌‌اند. به‌عنوان مثال، صنایع سنگین در چین 17 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص می‌دهند، اما سهم آن‌ها از تقاضای نیروی برق چین 41 درصد است. حال این اتفاق در حال روی دادن است که صنایع سنگین چین وارد دوره کاهش فعالیت‌های خود می‌شوند و لذا مصرف انرژی این کشور نیز در مجموع کاهش خواهد یافت. مصرف انرژی چین در سال‌ها و حتی دهه‌های گذشته به این دلیل شدیداً افزایش یافت که این کشور سرمایه‌گذاری عظیمی در صنایع‌ سنگینِ انرژی‌بر و همچنین توسعه زیرساخت‌ها انجام داد. اکنون به نظر می‌رسد که چون در این زمینه‌ها، حتی بیش از حد مورد نیاز و مهم‌تر از آن بیش از حدی که سودآوری و صرفه اقتصادیِ پروژه‌ها اجازه می‌دهد، سرمایه‌گذاری صورت گرفته است، چین احتمالاً دوره‌ای از کاهش مصرف انرژی را طی خواهد کرد. بنابراین، احتمال دارد که واردات نفت خام چین نیز به سرنوشت کاهش واردات کالاهای تولیدی نظیر مس و سنگ آهن دچار شود. تاکنون نیز واردات نفت خام چین عمدتاً صرف افزایش ذخایر استراتژیک این کشور شده است. لذا با پُر شدن هرچه بیشتر این ذخایر، واردات نفت این کشور کاهش و فشارها بر بازارها افزایش خواهد یافت. در چنین حالتی، کاهش فعالیت‌های اقتصادی در چین فشار ویرانگری را بر قیمت‌ها وارد خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵