کد مطلب: 41109
 
همزمان با اعلام کاهش رشد اقتصادی آمریکا
نفت، بازارهای سهام را وحشت‌زده کرد
 
همزمان با اعلام آمارهای دولتی مبنی بر کاهش نرخ رشد اقتصادی آمريکا شاخص‌های بورس دچار تلاطم شدند و برای دومين روز متوالی ارزش آنها کاهش يافته است. همزمان قيمت نفت در چهارشنبه (امروز) تا ۱۰ درصد ديگر از ارزش خود را از دست داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۴
همزمان با اعلام آمارهای دولتی مبنی بر کاهش نرخ رشد اقتصادی آمريکا شاخص‌های بورس دچار تلاطم شدند و برای دومين روز متوالی ارزش آنها کاهش يافته است. همزمان قيمت نفت در چهارشنبه (امروز) تا ۱۰ درصد ديگر از ارزش خود را از دست داد.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از خبرگزاری رويترز، روند کاهش بهای نفت خام نه تنها باعث تنزل قیمت سهام شرکت‌های نفتی شده، بلکه به نظر سرمایه‌گذاران، ادامه این روند که از چند ماه پیش آغاز شده حاکی از نومیدی از احیای اقتصاد جهانی و احتمال تعمیق رکود در کشورهای عمده صنعتی است. ظاهرا سرمایه‌گذاران تاثیر مثبت نفت ارزان‌تر در کمک به رونق اقتصادی کشورهای مصرف کننده را کافی ندانسته‌ و به سوی خرید اوراق قرضه یا ارزهای
آمارهای دولت آمريکا که حاکی از رشد اقتصادی قوی در سه ماهه سوم سال گذشته بود، در گزارش‌های جديد نشان از افت شتاب رشد اقتصادی در سه ماهه چهارم ۲۰۱۴ دارد. اين آمار می‌گويند که رشد بخش خدمات آمريکا در سه ماهه چهارم در حد متوسط بوده، اما سفارش‌های جديد برای محصولات توليدی در اين دوره زمانی برای چهارمين ماه متوالی با کاهش مواجه شده است
مطمئن‌تری چون «ین» حرکت کرده‌اند.
بنا بر این گزارش، در حالی که دوشنبه بورس «وال استريت» در نیویورک بزرگترين افت شاخص را از اکتبر سال گذشته ميلادی تجربه کرده بود، سه‌شنبه نيز شاخص‌های این بورس با افت شديد روبرو شدند. آمارهای دولت آمريکا که حاکی از رشد اقتصادی قوی در سه ماهه سوم سال گذشته بود، در گزارش‌های جديد نشان از افت شتاب رشد اقتصادی در سه ماهه چهارم ۲۰۱۴ دارد.
اين آمار می‌گويند که رشد بخش خدمات آمريکا در سه ماهه چهارم در حد متوسط بوده، اما سفارش‌های جديد برای محصولات توليدی در اين دوره زمانی برای چهارمين ماه متوالی با کاهش مواجه شده است. بازارهای سهام شرق آسیا نیز تحت تاثیر کاهش بهای نفت و نگرانی از شرایط اقتصاد جهانی قرار گرفته است. به گزارش بی بی سی، بهای سهام در معاملات در بازارهای اوراق بهادار در شرق آسیا در سه شنبه روندی نزولی داشته و دلیل آن، سقوط بهای نفت خام، نگرانی از تعمیق رکود جهانی و احتمال آشفتگی در حوزه اقتصادی یورو - پول واحد اتحادیه اروپا - عنوان شده است.
گفته می‌شود، در پایان معاملات سه‌شنبه ، شاخص بهای سهام در بورس هنگ‌کنگ یک درصد و نیکی، شاخص بهای سهام در بورس توکیو سه درصد کاهش نشان می‌داد. پیشتر، سقوط بهای نفت باعث کاهش شاخص بازار سهام در آمریکا شده بود که معمولا بر روند معاملات در بازارهای آسیایی تاثیر مستقیم دارد. روز گذشته، بهای نفت خام آمریکا برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹ تا کنون، به زیر ۵۰ دلار در بشکه تنزل کرد. همزمان، تحولات سیاسی اخیر در یونان این نگرانی را پدید آورده که ممکن است اقتصاد این کشور، که هنوز هم از آثار بدهی‌های کلان دولتی خلاصی نیافته، گرفتار بحران دیگری شود و معضلات جدی را برای کشورهای اروپایی پدید آورد.
بحران پولی یونان به واسطه بدهی کلان دولت این کشور و ناتوانی از بازپرداخت آن باعث شد تا اوراق قرضه دولتی در سال ۲۰۱۰ بی ارزش اعلام شود و دولت را با خطر ورشکستگی مواجه کند. این بحران با کمک مالی گسترده کشورهای عمده حوزه یورو تا حدودی مدیریت شد. در حالی‌که مشکلات عمده اقتصادی یونان همچنان برجاست، پارلمان این کشور منحل شده و قرار است انتخابات جدید اواخر ماه جاری برگزار شود و برخی از احزاب از احتمال خروج از یورو و خودداری از بازپرداخت بدهی‌های دولتی سخن گفته‌اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵