داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 84319
 
سهم بازار جهانی صنعت چاپ سه‌بعدی
 
بازار جهانی فناوری صنعت چاپ سه‌بعدی در حالی در سال ۲۰۱۵ به میزان ۲.۵ میلیارد دلار بوده که عمرش حتی به دو دهه نیز نرسیده است و پیش‌بینی موسسات رصد بازار نیز حاکی از آن است که طی ۱۰ سال آینده حجم این بازار به ۲ تا ۴ برابر میزان فعلی می‌رسد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۲
بازار جهانی فناوری صنعت چاپ سه‌بعدی در حالی در سال ۲۰۱۵ به میزان ۲.۵ میلیارد دلار بوده که عمرش حتی به دو دهه نیز نرسیده است و پیش‌بینی موسسات رصد بازار نیز حاکی از آن است که طی ۱۰ سال آینده حجم این بازار به ۲ تا ۴ برابر میزان فعلی می‌رسد.


به گزارش ایسنا، امیر غفاری، مدیر کارگروه فناوری و نوآوری ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با ارسال یادداشتی به ایسنا، فناوری صنعت چاپ سه‌بعدی را به‌عنوان تحولی عظیم در فرآیند ساخت، انقلاب صنعتی چهارم خوانده است.

در این یادداشت آمده است: امروزه پیشرفت‌های باورنکردنی در عرصه علم و فناوری به میزانی گسترش یافته که بسیاری از آرزوهایی که در گذشته نه چندان دور محال می‌نمود، به تحقق پیوسته و به آسانی قابل دسترس است. به طور مشخص با بررسی کلی روند تکامل تکنولوژی در می‌یابیم که دنیا با انقلاب صنعتی چهارم روبرو شده و چاره‌ای جز تسلیم شدن دربرابر آن ندارد. انقلاب صنعتی چهارم چیست؟

فناوری چاپ سه‌بعدی به عنوان تحولی عظیم در فرآیند ساخت، انقلاب صنعتی چهارم نام گرفت. زندگی ماشینی انسان قرن بیست و یکم مملو از مصنوعات و وسایلی است که ساخت و تولیدشان بخش اعظمی از فعالیت‌های اقتصادی جوامع بشری را تشکیل داده است؛ تحول در این فرآیند، تحول در صنعت و اقتصاد را در پی دارد. هم‌اکنون دنیا به نظاره نشسته تا چاپ سه‌بعدی، این انقلاب مدرن را در سراسر دنیا رقم بزند.

از ساخت کیک و شکلات در آشپزخانه، چاپ مجسمه و اسباب‌بازی تا چاپ خانه و ماشین یکپارچه و... همه و همه امکان‌هایی هستند که با ظهور صنعت چاپ سه‌بعدی رنگ واقعیت به خود گرفته است.

برای تولید یک قطعه با فناوری چاپ سه بعدی، به سه مولفه نیاز داریم؛ یک ماشین چاپ سه بعدی، مواد اولیه و اطلاعات مربوط به قطعه‌ای که باید چاپ شود و در آخر قطعه مطابق نقشه و اطلاعات وارد شده به دستگاه به صورت سه بعدی آماده می‌شود.

بازار جهانی این فناوری در سال ۲۰۱۵، ۲/۵ میلیارد دلار بوده است. عددی غیرقابل باور برای فناوری‌ای که عمرش حتی به دو دهه نیز نرسیده و روز به روز به سرعت پیشرفت آن افزوده می‌شود. پیش‌بینی موسسات رصد بازار حاکی از آن است که طی ده سال آینده حجم این بازار به ۲ تا ۴ برابر میزان فعلی می‌رسد. این فناوری به طور مشخص در پنج سال گذشته بسیار مورد توجه بوده است؛ شایان ذکر است متوسط رشد صنعت چاپ سه بعدی در این سال‌ها ۲۵ درصد بوده که این مقدار از نرخ رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای دنیا بالاتر است. در سال‌های اخیر قیمت ماشین‌های چاپ سه‌بعدی با کاهش بسیار زیادی مواجه بوده و در برخی از زیرفناوری‌های چاپ سه بعدی این کاهش قیمت تا یک دهم نیز پیش رفته است؛ رویکردی که نشان می‌دهد این فناوری بازارهای مصرف تخصصی و عمومی را همزمان هدف گرفته است. این امر در حقیقت حاصل سرمایه‌گذاری‌های کلان شرکت‌های بزرگ و صاحب فناوری‌ای بوده که امروز بسیاری از معاملات را در سیستم اقتصادی به تسخیر خود درآورده‌اند.

در حال حاضر فناوری چاپ سه‌بعدی در مقیاس‌های مختلف و در هر گوشه و کنار جهان به چشم خورده و هر روز به دامنه کاربرد آن افزوده می‌شود. از چاپگرهای آموزشی مورد استفاده در مدارس گرفته تا کفش‌های پرینت شده برای ورزشکاران؛ قطعات چاپ شده هواپیما و ماشین و اجزایی که برای ترمیم و جراحی صورت انسان چاپ می‌شوند، همه و همه حاصل ورود این فناوری به زندگی ماست. کارشناسان همچنین معتقدند هدف بعدی این صنعت چاپ اعضای بدن مانند کبد، کلیه و ... است.

پس از روشن شدن اهمیت این فناوری، فراهم کردن بستر و زیربنای علمی و صنعتی مناسب برای ورود به این حوزه بر عهده مجموعه‌ای است که پیشرفت علم و استفاده از فناوری‌های روز دنیا را خواستار است. از این‌رو اولین رویداد چاپ سه‌بعدی ایران که در سه بخش مسابقه، نمایشگاه و سخنرانی طراحی شده، با هدف آگاهی اقشار مختلف جامعه از تحولات عظیمی که این فناوری به دنبال خواهد داشت، در اردیبهشت ماه سال جاری از ۱۱ اردیبهشت ماه با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در محل سالن اجلاس سران آغاز به کار کرده و امروز با تقدیر از برترین‌های صنعت چاپ سه‌بعدی کشور به کار خود پایان می‌دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵