کد مطلب: 38059
 
آمریکا چگونه با تهدیدهای گازی روسیه مقابله می کند؟
 
آمریکا بوسیله صادرات گاز می تواند از قدرت تسلط گازی روسیه در اروپا بکاهد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۳۱
آمریکا بوسیله صادرات گاز می تواند از قدرت تسلط گازی روسیه در اروپا بکاهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان بونر، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا اوایل امسال در بیانیه ای گفت: پس از توافق گازی اخیر میان روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا که تسلط مسکو بر انرژی اروپا را نشان داد، برخی می پرسند که آیا آمریکا می تواند با استفاده از ذخایر گازی خود به عنوان سلاح جغرافیایی سیاسی در مقابل تهاجم روسیه ایستادگی کند.

گرچه به نظر می رسد که چنین پیشنهادهایی مبتنی بر واقعیت نیست.

مسکو از گاز خود به عنوان سلاح استفاده می کند؛ این کشور قطع گاز و قیمت گذاری آن را در دست دارد تا اروپا و اوکراین را هر زمان که تصمیمهای سیاسی و اقتصادی آنها با منافع راهبردی مسکو همسو نیست تحت فشار قرار دهد.

زمانی که مردم می گویند آمریکا باید از ذخایر گاز خود به عنوان سلاح استفاده کند به این معنی است که آمریکا باید صادرات گاز به متحدانش را آزاد کند تا از تسلط موقعیت روسیه در اروپا بکاهد.

با این حال، تعهد واشنگتن به تجارت آزاد به این معنی است که برخلاف مسکو، اجازه دهند تا بازارها جریان گاز را تعیین کنند.

همچنین ایدئولوژی تجارت آزاد دلیلی بر این است که چرا کاخ سفید شرکت گاز دولتی مانند گازپروم نداشته باشد که بتواند از آن به عنوان یک ابزار سیاست خارجی استفاده کند.

قراردادهای بسته شده با امکانات صادرات گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) آمریکا به صورت قراردادهای شرکت با شرکت است و دولت نمی تواند تصمیمهای گازی را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر واشنگتن نتواند در طول مذاکرات تجاری به اهداف سیاسی خود دست یابد، وزارت انرژی آمریکا نمی تواند با لغو کردن پروانه صادرات با آن مقابله به مثل کند.

مسکو به دلیل مالکیت گازپروم، با چنین موانعی رو به رو نیست.

بر این اساس، آیا تعهد آمریکا به تجارت آزاد یک ضعف ژئوپلوتیکی به حساب می آید؟ بعید به نظر می رسد؛ اگر آمریکا به درستی پیش رود، می توان آن را بزرگترین قدرت مقابل پوتین نامید.

گاز آمریکا می تواند فشاری بر شکل دهی به نظم جدید گاز بوسیله بازارهای کارآمدتر و آزادتر باشد و از موقعیت روسیه در منطقه بکاهد.

آمریکا خواهان تبدیل شدن به یکی از اصلی ترین تامین کنندگان گاز در جهان، به ویژه در زمان بحران است که این موضوع برای خریداران اروپایی بسیار مفید خوهد بود.

اگرچه روسیه همچنان به عنوان عرضه کننده اصلی گاز در اروپا باقی می ماند، با این حال، اروپا به طور فزاینده ای برای تامین ال ان جی خود به آمریکا و دیگر کشورها به عنوان یک گزینه در ایجاد فضای رقابتی در بازارهایش و بهبود امنیت انرژی این قاره تکیه می کند.

ال ان جی آمریکا به دلیل محدود نبودن به بازارهای خاص و راحتی تعویض یا فروش در بازار تک محموله و به دنبال آن، ایجاد نقدینگی و بهره وری بیشتر در بازار جهانی گاز سبب جذابیت می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵