داخلی اقتصاد خبر
۱
 
کد مطلب: 40029
 
جزئیات تعیین قیمت دنا
 
معاون فروش و بازاریابی گروه صنعتی ایران خودرو گفت: شورای رقابت قیمت خودروهای چینی هم کلاس دنا را ۴۸ میلیون تومان به بالا تعیین کرده‌ با این حال نظر این شورا قیمت ۴۲ میلیون تومانی برای دنا است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۵
معاون فروش و بازاریابی گروه صنعتی ایران خودرو گفت: شورای رقابت قیمت خودروهای چینی هم کلاس دنا را ۴۸ میلیون تومان به بالا تعیین کرده‌ با این حال نظر این شورا قیمت ۴۲ میلیون تومانی برای دنا است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالله بابایی در جمع خبرنگاران ادامه داد:‌ مگر خون چشم بادامی‌ها از ما رنگین‌تر است که قیمت خودروی چینی هم کلاس بالاتر از خودروی ملی تعیین شود.

وی با بیان این‌که چری، لیفان، جک و گریت وال از جمله رقبای دنا در بازار هستند، خاطرنشان کرد:‌ در قیمت ۴۸ میلیون تومانی پیشنهاد شده از سوی ایران خودرو برای دنا، حدود شش درصد آن معادل دو میلیون تومان به عنوان سود در نظر گرفته شده است و تولید این خودرو به قیمت کمتر از ۴۶ میلیون تومان زیان‌ده خواهد بود.

معاون فروش و بازاریابی ایران خودرو ادامه داد: البته شورای رقابت هنوز به صورت رسمی قیمت ۴۲ میلیونی را به ما اعلام نکرده است با این حال در صورت اعلام بلافاصله اعتراض و درخواست تجدید نظر خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر شورا در قیمت دنا بازنگری نکند چه خواهد شد؟ اظهار کرد: آن زمان باید فکر کرد که چه کار می توان کرد، با این حال امکان توقف خط تولید وجود دارد یا این که برخی آپشن‌های خودرو حذف شود یا خودرو صادر شود.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که تکلیف پیش خریدکنندگان دنا چه خواهد شد گفت: اگر شورای رقابت در قیمت تعیین شده بازنگری کند در کوتاه‌ترین زمان خودرو تحویل داده خواهد شد. در غیر این صورت باید در زمینه حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار دستگاه خودروی دنا پیش فروش شده تصمیم گیری شود.

بابایی در رابطه به این که یکی از راه‌های تعیین قیمت دنا توجه به قیمت تمام شده خودرو است خاطرنشان کرد: هزینه مواد اولیه این خودرو ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، مبلغ دستمزد ۳۷۵ هزار تومان و هزینه‌های سربار اعم از طراحی و قالب‌سازی حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در هر دستگاه است.

وی ادامه داد: هزینه‌های تولید و فروش نیز یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان و هزینه خدمات پس از فروش ۲ میلیون تومان است. ۵۷۰ هزار تومان نیز به عنوان هزینه های اداری در نظر گرفته شده است.

بابایی با بیان این‌که دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه مالی مواد اولیه هر دستگاه دنا است، تصریح کرد: بنابراین قیمت تمام شده دنا حدود ۴۳ میلیون تومان است که به اضافه شش درصد سود می‌شود ۴۵ میلیون تومان.

معاون فروش و بازاریابی ایران خودرو افزود: سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نیز به این مبلغ به عنوان هشت درصد مالیات بر ارزش افزوده تکلیفی اضافه خواهد شد. یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان نیز به عنوان هزینه سه درصد عوارض و ۹۰۰ هزار تومان به عنوان هزینه‌های شماره گذاری، پست و بیمه در نظر گرفته شده است.

بابایی با بیان این‌که هزینه تولید تمام شده دنا ۵۱ میلیون و صد هزار تومان است خاطرنشان کرد:‌ مبلغ ۴۸ میلیون تومان پیشنهادی با کسر هزینه‌های مالی از هزینه‌های تمام شده تولید دنا در نظر گرفته شده است. البته شورای رقابت می گوید این نحوه محاسبه را قبول نداشته و می گوید قیمت سمند سورن به عنوان قیمت پایه در نظر گرفته شده و هزینه‌های جدید با آن اضافه می‌شود.

وی ادامه داد:‌ البته در صورت محاسبه درست با همین روش نیز قیمت خودروی دنا بیش از ۵۱ میلیون تومان خواهد بود بنابراین اشتباهاتی نیز در نحوه محاسبه هزینه‌ها صورت گرفته است.

معاون فروش و بازاریابی ایران خودرو افزود: صد میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه طراحی و قالب سازی خودروی دنا صورت گرفته که این مبلغ باید ظرف سه سال مستهلک شود.

وی با بیان این‌که اگر قرار باشد مدت زمان مستهلک شدن هزینه‌های سرمایه‌گذاری‌ خودرو بیش از سه سال طول بکشد دیگر توضیحی برای ارائه مدل‌های جدید وجود نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: در خودروی دنا نسبت به سمند سورن تمام قالب‌ها و طراحی تغییر کرده و محصول جدیدی تولید شده است.

بابایی در رابطه با برنامه تولید دنا اظهار کرد: برنامه پیش بینی شده برای تولید دنا تا سال ۱۳۹۷ تولید ۶۰ هزار دستگاه است. به گونه ای که حداقل ۵۰۰۰ دستگاه آن تا آخر سال تولید خواهد شد. سال ۱۳۹۴ نیز ۱۰ هزار دستگاه و در سه سال بعد از آن هر ساله معادل ۱۵ هزار دستگاه دنا تولید خواهد شد.

معاون فروش و بازاریابی ایران خودرو درباره وضعیت حاشیه بازار خودروها اظهار کرد:‌ بیش از ۹۰ درصد حاشیه بازار خودرو از بین رفته و تنها در خودروی پژو پارس حاشیه بازار وجود دارد. ضمن آن‌که متن قراردادهای فروش نیز بر روی سایت قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که صد درصد فروش خودرو در سال جاری به صورت اینترنتی بوده است، تصریح کرد: در سال جاری حدود ۹۰ هزار دستگاه خودروی پژو پارس عرضه شده است.

وی در رابطه با فروش خودرو به قیمت آزاد در نمایندگی‌های فروش این شرکت اظهار کرد: هیچ نمایندگی حق ندارد خودرو را یک ریال بالاتر از قیمت مصوب عرضه کند در صورت ارسال شکایت دراین زمینه به شدت با نمایندگی متخلف برخورد خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


ملایری
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۲:۴۴:۴۹
روی سخن من باآقای بابایی مدیر محترم ایران خودرو است و می خواهم ازایشان بپرسم گناه من مصرف کننده که الان حدودیکسال منتظردریافت این ماشین هستم چیست؟ من شدیدا به ماشین نیازدارم و توان مالی ام هم درحدی نیست که به جز مبلغ واریزی ام برای دنا بتوانم ماشین دیگری هم خریداری نمایم ،اصلا اختلاف نظر ایران خودرو با شورای رقابت چه ربطی به من دارد؟ من ماشین نیاز دارم و ایران خودرو هم مرا در بلاتکلیفی گذاشته،خواهش میکنم حداقل تکلیف ما چندهزارنفری که مدت زیادی است برای دنا ثبت نام کرده ایم و چشم انتظار تحویل خودرو هستیم را سریعتر روشن کنند،ضمنا من بسیار متاسف و پشیمان هستم که چرا ابران خودرو را برای خرید خودرو انتخاب کردم چون ضعف مدیریت و عدم برنامه ریزی مناسب در این شرکت بیداد میکند و من بعنوان مشتری جدیداین شرکت اصلا نظر مساعدی نسبت به این شرکت ندارم
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵