کد مطلب: 94345
 
اسفند ۹۷، زمان پایان توسعه فازهای پارس جنوبی
 
روند توسعه بزرگ ترین میدان گازی دنیا که پس از استقرار دولت یازدهم شتاب گرفت و اسفند سال آینده با تکمیل توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی (بجز فاز۱۱) به پایان می رسد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۹
روند توسعه بزرگ ترین میدان گازی دنیا که پس از استقرار دولت یازدهم شتاب گرفت و اسفند سال آینده با تکمیل توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی (بجز فاز۱۱) به پایان می رسد.
به گزارش ایرنا، اولویت بندی فازهای پارس جنوبی در دولت یازدهم، سبب تسریع در روند اجرای طرح های در دست اجرا در میدان عظیم گازی پارس جنوبی شد.
با تصمیم وزارت نفت در سال ۱۳۹۲، پنج فاز ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ که نسبت به سایر فازها پیشرفت بیشتری داشتند در اولویت اصلی و سایر فازها در اولویت بعدی قرار گرفتند.
در نتیجه این تصمیم، توسعه فازهای پارس جنوبی تسریع و فازهای مختلف این میدان برگ گازی، یکی پس از دیگری تکمیل شد و به بهره برداری رسید؛ پس از آن، توجه برای تکمیل سایر فازهای باقیمانده معطوف شد.
تخمین زده می شود با توسعه کامل فازهای پارس جنوبی ضمن تامین پایدار نیاز کشور به انرژی، سالیانه ١١٢ میلیارد دلار درآمد عاید کشور شود.
میدان گازی پارس جنوبی، یکی از بزرگ ترین منابع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران قرار دارد؛ مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است که بخش متعلق به ایران ۳۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.
ذخیره گاز این بخش از میدان ۱۴ تریلیون مترمکعب به همراه ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی است که حدود هشت درصد از کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می شود.

**تکمیل فازهای باقیمانده؛ تا پایان سال آینده
به گزارش شنبه تارنمای وزارت نفت، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت از هدف‎گذاری سه مرحله ای تکمیل فازهای باقیمانده پارس جنوبی تا پایان سال ۱۳۹۷ خبر داد و گفت: بر اساس نرخ‌های متوسط رو به پایین، تولید گاز از هر فاز پارس جنوبی، روزانه معادل پنج میلیون دلار برای کشور درآمد مستقیم دارد.
غلامرضا منوچهری افزود: تاخیر در بهره‌برداری از ۲ طرح فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی روزانه ۴۰ میلیون دلار به اقتصاد کشور زیان وارد خواهد کرد.
وی دستیابی به اهداف مورد نظر را مستلزم هدف‎گذاری سه مرحله‌ای در اجرای فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ عنوان کرد و افزود: در مرحله نخست باید حداکثر تا پایان امسال، عملیات تصفیه گاز ترش پالایشگاه از فازهای ۶ تا ۸ صورت پذیرد که هم به عنوان تاسیسات پشتیبان عمل کرده و هم سبب شتاب در راه‌اندازی پالایشگاه‌ها می‌شود.
منوچهری به تامین گاز در روزهای سرد سال اشاره کرد و ادامه داد: در مرحله دوم باید تا پیش از مهرماه سال ۱۳۹۷ اولین ردیف هر فاز از گاز دریای همان طرح، در خط تولید قرار گیرد که به دلیل ورود به فصل سرما اهمیت دوچندان دارد.
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران بر لزوم تکمیل فرایند و ظرفیت فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی تا پایان سال ۱۳۹۷ تاکید کرد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس نیز تاکید کرد روند پیشرفت طرح‌های توسعه ای پارس جنوبی مطابق با برنامه زمانبندی پیش می‌رود.
محمد مشکین فام افزود: بر اساس برنامه تکلیفی وزارت نفت، برداشت روزانه ۸۴ میلیون مترمکعب گاز ترش (سه میلیارد فوت مکعب) تا پایان سال ۱۳۹۷ در دستور کار قرار گرفته که از این مقدار، سهم هر کدام از فازهای ۲۲ تا ۲۴ و همچنین ۱۳ و ۱۴، ۲۸ میلیون مترمکعب در روز است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵