کد مطلب: 72295
 
اردوغان اصلاح‌ناپذیر
اهداف ترکیه از ورود مستقیم به جنگ سوریه
تبعات عملیات «سپر فرات»
 
نزاع در سوریه با دخالت مستقیم ترکیه در نبردهای این کشور وارد مرحله تازه‌ای شده است. در این میان، عجیب‌ترین قسمت این ماجرا آن است که ترکیه بعد از کودتای شکست‌خورده‌ای وارد نزاع سوریه می‌شود که همگان انتظار داشتند نتیجه آن تغییر اساسیِ سیاست ترکیه در قبال بحران سوریه باشد.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۲
نزاع در سوریه با دخالت مستقیم ترکیه در نبردهای این کشور وارد مرحله تازه‌ای شده است. در این میان، عجیب‌ترین قسمت این ماجرا آن است که ترکیه بعد از کودتای شکست‌خورده‌ای وارد نزاع سوریه می‌شود که همگان انتظار داشتند نتیجه آن تغییر اساسیِ سیاست ترکیه در قبال بحران سوریه باشد.
به گزارش نکونیوز، ترکیه پس از کودتای شکست‌خورده در این کشور بر علیه رجب طیب اردوغان، در حالی که انتظار می‌رفت سیاست خارجی این کشور به سمت عدم مداخله در امور سوریه چرخش کند، در اقدامی پیش‌بینی‌نشده، بزرگ‌ترین مداخله خود را در جنگ سوریه رقم زده است.
نگرش عمومی این بود که پس از کودتا در ترکیه، دولت رجب طیب اردوغان به ایران و روسیه نزدیک‌تر شود و رابطه این کشور با آمریکا در سطح گسترده‌ای دچار تیرگی شود.
اگرچه این امر تا حدی در روزهای بلافصل کودتا به وقوع پیوست، اما ترکیه در حال حاضر رسماً با تانک‌ها و نیروی هوایی خود وارد عرصه جنگ در سوریه شده است. نکته عجیب این ماجرا این است که جنگنده‌های آمریکایی برای عملیات تانک‌های ترکیه در سوریه پوشش هوایی فراهم می‌کنند و از نیروهای کرد خواسته‌اند تا در مقابل ترک‌ها مقاومت نکرده و دست به عقب‌نشینی بزنند.
ترکیه به بهانه مبارزه داعش وارد عرصه جنگ سوریه شده ولی در واقع هدف اصلی این کشور بیرون راندن نیروهای کرد از مرز شمالی سوریه با این کشور است. عملیات ترکیه «سپر فرات» نام دارد و هدف آن عقب راندن نیروهای کرد از بخش غربی رود فرات است.
کردها هدف غایی‌شان از ورود به جنگ داخلی سوریه دستیابی به خودمختاری و استقلال سیاسی بوده است و در حال حاضر نواحی وسیعی را در سوریه اداره می‌کنند. همچنین کردها تحت رهبری آمریکا، جریانی به نام «نیروهای دموکراتیک سوریه» به وجود آورده‌ و به نواحی تحت کنترل داعش حمله می‌کنند.
اکنون آمریکا با ورود ترکیه به میدان جنگ، در سیاست‌های سابق خود تغییر ایجاد کرده و به کردها هشدار داده که نواحی غرب فرات را تخلیه کنند. ترکیه نیز اعلام کرده که ابایی از رودررویی و جنگ با نیروهای کرد ندارد.
به نظر می‌رسد که با تشدید دخالت ترکیه در سوریه، نیروهای کرد به روسیه نزدیک‌تر شوند و یک بار دیگر تنش ترکیه با روسیه بالا بگیرد. ورود ترکیه به میدان جنگ در سوریه، فاصله نیروهای کرد با آمریکا را بیشتر خواهد کرد و در عوض، رجب طیب اردوغان یک بار دیگر دست مقامات آمریکایی را گرم‌تر از هفته‌ها و ماه‌های گذشته خواهد فشرد.
ترکیه با اقدام اخیر خود نشان داد که همچنان مصر است تا دخالت خود را مسائل داخلی سوریه ادامه دهد. در واقع، کودتا باعث نشد تا ترکیه تغییری اساسی در سیاست خارجی خود ایجاد کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵