۱
 
کد مطلب: 53575
 
آیا طلای سیاه می تواند اهرم قدرت سیاسی باشد؟
رویای نفتی زنگنه
 
بیژن زنگنه از روزی که دوباره بر مسند وزارت نفت نشسته است همواره بر ضرورت افزایش تولید نفت و صادرات نفت ایران سخن می گوید. اما این رویای نفتی زنگنه، تا چه حد قابلیت تحقق دارد و پیامدهای آن چیست؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۹
بیژن زنگنه از روزی که دوباره بر مسند وزارت نفت نشسته است همواره بر ضرورت افزایش تولید نفت و صادرات نفت ایران سخن می گوید. اما این رویای نفتی زنگنه، تا چه حد قابلیت تحقق دارد و پیامدهای آن چیست؟
به گزارش نکونیوز، زنگنه در دوره قبلی وزارت خود نیز همواره بر ضرورت افزایش تولید نفت ایران تاکید می کرد و رکورد تولید نفت ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در آخرین ماههای حضور زنگنه در وزارت نفت در سال ۱۳۸۴ با تولید بیش از ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز ثبت شد اما پس از آن با روی کار آمدن دولت جدید، نابسامانی های مدیریتی از جمله حضور هشت وزیر و سرپرست در راس وزارت نفت در طول هشت سال و همچنین تحریم های اقتصادی بویژه نفتی بر ضد ایران که حاصل دیپلماسی نابسامان دولت قبل بود، موجب شد تولید نفت ایران به شدت کاهش یابد. به همین دلیل زنگنه از روزی که به وزارت نفت بازگشته در صدد افزایش تولید نفت ایران بوده؛ هرچند که طولانی شدن مذاکرات هسته ای برای رفع تحریمها موجب شد تحقق وعده زنگنه با تاخیر بیشتری مواجه شود.
زنگنه اعلام کرده که ایران تولید نفت خود را بلافاصله پس از رفع تحریمها ۵۰۰ هزار بشکه در روز و شش ماه پس از لغو تحریمها یک میلیون بشکه در روز افزایش می دهد و ظرف دو سال رکورد قبلی تولید نفت ایران را که مربوط به ده سال پیش است جابجا خواهد کرد. البته اظهارات زنگنه دو دسته مخالف دارد. دسته اول کسانی هستند که معتقدند افزایش تولید نفت ایران تا این حجم در داخل کشور در این مدت زمان چندان ساده نیست و اگر هم این اتفاق رخ دهد، یافتن بازار فروش برای آن در شرایطی که بازار جهانی نفت در شرایط اشباع و افزایش عرضه و کمبود تقاضا به سر می برد کار دشواری است. اما مخالفت دسته دوم، بنیانی تر است چرا که آنها معتقدند اصولا کشور باید دست از خام فروشی بردارد و به جای افزایش تولید و صادرات نفت، برای تولید فرآورده از طریق نفت – و همچنین گاز – برنامه ریزی کند و برای افزایش تولید نفت چندان اصرار نداشته باشد. اما زنگنه هیچیک از انتقادات را نمی پذیرد.
وزیر نفت اولا معتقد است که امکان افزایش تولید و به تبع آن فروش نفت ایران به ان میزانی که اعلام کرده در کوتاه مدت وجود دارد و ثانیا اعتقاد دارد تا زمانی که تولید نفت ایران افزایش نیافته و ایران بار دیگر به قدرت دوم اوپک تبدیل نشود، نمی تواند در معادلات بین المللی نفتی و حتی دیپلماتیک نقش تعیین کننده ای داشته باشد. زنگنه بارها گفته که قدرت را در اوپک و بازار جهانی نفت، بشکه های نفت تعیین می کند و هر کشوری تولید نفت بیشتری داشته باشد، با قدرت بیشتری می تواند در عرصه های بین المللی تاثیرگذار باشد؛ کما اینکه هم اکنون عربستان، آمریکا و روسیه هر کدام با تولید بیش از ده میلیون بشکه نفت در روز، نقش تعیین کننده را در بازار جهانی نفت بر عهده دارند و علاوه بر آن، از طلای سیاه می توانند به عنوان ابزاری برای پشتیبانی از تصمیمات دیپلماتیک خود در عرصه بین الملل بویژه در وضعیت پرآشوب فعلی استفاده کنند. این نظر زنگنه به تازگی تلویحا از سوی رییس جمهور هم مورد تایید قرار گرفته تا مشخص شود عزم وزارت نفت و دولت برای افزایش تولید نفت و پس گرفتن رتبه دوم تولید نفت اوپک از عراق و بهره گیری از قدرت نفت در عرصه دیپلماسی جدی است؛ هرچند که برخی ملاحظات و پیش نیازها در این راستا وجود دارد که برای نیل به اهداف مطرح شده، تحقق این پیش نیازها ضروریست که در آینده در این مورد بیشتر بحث خواهیم کرد.

Share/Save/Bookmark


ایمان
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۳:۳۲:۲۸
جالب است که وزیر محترم پایش را در یک کفش تنگ کرده و در نمی اورد. افزایش تولید در دوره قبلی جز مدت کوتاهی بالای 4 میلیون نماند در حالی که هدف 5 میلیون بود. حالا چطور می خوان به این افزایش برسند معلوم نیست. با این مخازن رو به موت و این اکتشاف فشل و فاسد چطور ممکنه؟
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵