کد مطلب: 42775
 
قیمت نفت بالا رفت
 
روند افزایش قیمت نفت با ادامه کاهش تعداد دکلهای حفاری نفت آمریکا و درگیریهای لیبی ادامه یافت و حد نصاب تازه ای برای قیمت نفت برنت بر جای گذاشت.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۸
روند افزایش قیمت نفت با ادامه کاهش تعداد دکلهای حفاری نفت آمریکا و درگیریهای لیبی ادامه یافت و حد نصاب تازه ای برای قیمت نفت برنت بر جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، افزایش قیمت نفت در معاملات روز جمعه (١٧ بهمن ماه) در حالی ادامه یافت که نفت برنت شاهد بیشترین افزایش قیمت در ١٧ سال گذشته بود، این در حالی است که کاهش تعداد دکلهای حفاری در آمریکا و ادامه درگیریها در لیبی جریان سقوط قیمتها را متوقف کرده است.

قیمتهای جهانی نفت در ٦ روز گذشته نزدیک به ٢٠ درصد بالا رفته است اما همچنان به دلیل نگرانی از مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی ٥٠ درصد کمتر از قیمتهای سال گذشته است.

قیمت نفت برنت در هفته گذشته ٩ درصد بالا رفت که بیشترین مقدار رشد از سال ٢٠١١ بود و در دو هفته گذشته ١٩ درصد افزایش یافت که بیشترین مقدار رشد از سال ١٩٩٨ برای این شاخص نفتی بود.

با وجود این افزایش قیمت، بازارهای نفتی همچنان شاهد ناپایداری زیادی است. قیمت نفت دبلیو تی آی آمریکا در معاملات هفته گذشته در واکنش به مقدار عرضه نفت نزدیک به ٩ درصد در معاملات روزانه نوسان داشت.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که مازاد عرضه نفت تا پایان نیمه نخست امسال ادامه می یابد اما برخی دیگر معتقدند که کاهش دکلهای حفاری و نیز کاهش هزینه اکتشاف نفت در شرکتها موجب رفع سریعتر مازاد عرضه نفت می شود.

جین مک جیلیان، تحلیلگر موسسه تریدیشن انرژی، گفت: مردم تازه در هفته گذشته توجه کردند که تعداد دکلهای حفاری آمریکا در حال کاهش است در حالی که این روند از هفته ها پیش آغاز شده بود، فکر می کنم مردم از اوضاع این بازار سود می برند.

قیمت نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه (١٧ بهمن ماه) یک دلار و ٢٣ سنت یا ٢,٢ درصد بالا رفت و به ٥٧ دلار و ٨٠ سنت برای هر بشکه رسید.

قیمت نفت دبلیو تی آی نیز دیروز (جمعه، ١٧ بهمن ماه) شاهد یک دلار و ٢١ سنت یا ٢,٤ درصد افزایش بود تا در نهایت در سطح ٥١ دلار و ٦٩ سنت برای هر بشکه تثبیت شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵