کد مطلب: 37465
 
با فن‌آوری جدید حفاری افقی در تولید نفت شیل
آمریکا به قدرت اول نفتی جهان تبدیل می شود
 
منابع نفت شیل و گاز آمریکا جایگاه روسیه به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز غیر عضو سازمان تولیدکنندگان نفت (اوپک) را تحت تاثیر قرار داده و مسکو را از این موقعیت تاریخی خود محروم کرده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۳ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۱
منابع نفت شیل و گاز آمریکا جایگاه روسیه به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز غیر عضو سازمان تولیدکنندگان نفت (اوپک) را تحت تاثیر قرار داده و مسکو را از این موقعیت تاریخی خود محروم کرده است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از فوربس، آژانس اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرده است که با تولید نفت و گاز شیل ایالات متحده، روسیه جایگاه خود را در بازار انرژی از دست داده و احتمالا تا ۲۵ سال آینده نمی‌تواند موقعیت خود را ترمیم کند.
بنا بر پیش‌بینی این سازمان، تولید نفت و گاز آمریکا از نه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۱ به روزانه ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در سال ۲۰۲۰ میلادی خواهد رسید. پس از آن روسیه به طور میانگین ۱۰ میلیون و
یک دهه پیش کارشناسان بسیاری نه تنها اعتقادی به این نداشتند که آمریکا روزی خود تولیدکننده بزرگ نفت خواهد شد بلکه معتقد بودند که پدیده "نفت در اوج" ضربه اساسی به این کشور وارد کرده و حتی عامل اصلی جنگ دوم خلیج فارس و حمله آمریکا به عراق بوده است
۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز تولید خواهد کرد. در حالی که تولید نفت روسیه از هم اکنون تا سال ۲۰۴۰ میلادی به‌طور میانگین سالانه شش دهم درصد افزایش خواهد یافت، تولید نفت آمریکا کمی بیشتر بوده و سالانه شاهد رشد یک درصدی خواهد بود. به گزارش آژانس اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت و گاز آمریکا تا سال ۲۰۲۰ میلادی به اوج خواهد رسید و پس از آن با کاهش روبه رو خواهد شد. با این حال در این شرایط نیز هنوز گوی سبقت را در زمینه تولید انرژی از روسیه خواهد ربود. به عنوان مثال، انتظار می‌رود که تولید نفت و گاز آمریکا تا سال ۲۰۳۰ میلادی با کاهش نسبی به سال ۲۰۲۰ به روزانه ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز برسد. در حالی که روسیه در این سال احتمالا روزانه ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز تولید خواهد کرد.
فن‌آوری‌های جدید حفاری افقی به آمریکا در تولید نفت شیل کمک کرده است با این حال سازمان اوپک هنوز نزدیک به ۴۰ درصد از نفت مورد نیاز جهان را تا سال ۲۰۲۰ میلادی تولید خواهد کرد. این رقم در حال حاضر نزدیک به ۴۱ درصد است.
آژانس بين المللي انرژي نیز پیشتر درباره چشم‌انداز صنعت نفت جهان اعلام کرده بود که آمريکا با پيشي گرفتن از روسيه و عربستان سعودي در سال ۲۰۱۷ بر جايگاه نخستين توليد کننده نفت جهان تکيه مي‌زند.
به گزارش فوربس، به‌رغم پیش‌بینی اخیر آژانس امنیت انرژی آمریکا واقعیت این است که پیش‌بینی دقیق و درست بازار پرفراز و نشیب جهانی نفت در سال ۲۰۴۰ تاحدودی امکان‌ناپذیر است. در واقع انقلاب نفت شیل و گاز آمریکا تنها چند سال است که آغاز شده است. یک دهه پیش کارشناسان بسیاری نه تنها اعتقادی به این نداشتند که آمریکا روزی خود تولیدکننده بزرگ نفت خواهد شد بلکه معتقد بودند که پدیده "نفت در اوج" ضربه اساسی به این کشور وارد کرده و حتی عامل اصلی جنگ دوم خلیج فارس و حمله آمریکا به عراق بوده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵