کد مطلب: 100556
 
تولید بنزین کشور افزایش می یابد
 
مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با اشاره به وارد مدار شدن فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان امسال، گفت: با راه اندازی این فاز و افزایش تولید بنزین کشور به روزانه ۹۶ میلیون لیتر با مازاد تولید بنزین مواجه شده و علاوه بر قطع واردات می توان بنزین نیز صادر کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۱
مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با اشاره به وارد مدار شدن فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان امسال، گفت: با راه اندازی این فاز و افزایش تولید بنزین کشور به روزانه ۹۶ میلیون لیتر با مازاد تولید بنزین مواجه شده و علاوه بر قطع واردات می توان بنزین نیز صادر کرد.
سید محمدرضا موسوی خواه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره میزان تولید بنزین کشور اظهار داشت: با وارد مدار شدن فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، میزان تولید بنزین کشور به روزانه ۸۴ میلیون لیتر می رسد.
وی اضافه کرد: همچنین با راه اندازی فاز سوم این پالایشگاه حدود ۱۲ میلیون لیتر دیگر نیز به تولید بنزین کشور افزوده شده و در مجموع میزان تولید به روزانه ۹۶ میلیون لیتر خواهد رسید.

** قطع واردات و آغاز صادرات بنزین
مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی درباره واردات بنزین نیز بیان داشت: میزان واردات اکنون کمتر از پنج میلیون لیتر در روز است که براساس برنامه ریزی انجام شده، امسال باید میانگین واردات به روزانه ۴.۵ میلیون لیتر باید کاهش یابد.
وی به وارد مدار شدن فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان امسال اشاره کرد و افزود: با راه اندازی این پالایشگاه، با مازاد تولید بنزین مواجه شده و بدین ترتیب، علاوه بر قطع واردات، می توان بنزین نیز صادر کرد.

** ثبت رکورد تاریخی در مصرف بنزین
مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی درباره میزان مصرف بنزین در کشور، گفت: رکورد تاریخی مصرف بنزین در کشور به ۲۸ اسفند ماه ۹۶ به میزان ۱۱۶ میلیون لیتر تعلق دارد.
وی، علت افزایش مصرف بنزین در تعطیلات نوروزی را رشد میزان تولید خودرو و همچنین افزایش مسافرتها بیان کرد.
وی با یادآوری اینکه سالانه حدود یک میلیون خودرو در کشور تولید می شود، اضافه کرد: میزان مصرف بنزین در نوروز امسال نسبت به مشابه پارسال حدود ۱۳ درصد افزایش داشته است.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی خاطرنشان کرد: رکوردهای پیشین مصرف بنزین در کشور به روز وقوع زلزله در تهران با ۱۰۸ میلیون لیتر و پایان ماه مبارک رمضان و آغاز مسافرت های برون شهری با ۱۰۶ میلیون لیتر تعلق داشت.
وی درباره پیش بینی مصرف بنزین در سال ۹۷ نیز گفت: میانگین مصرف پارسال روزانه ۸۰ میلیون و ۵۰۰ هزار بود که پیش بینی می‌شود امسال به بیش از ۸۸ میلیون لیتر افزایش یابد.
به گزارش ایرنا، پالایشگاه ستاره خلیج فارس که به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی خاورمیانه به شمار می رود با ظرفیت روزانه ۳۶۰ هزار بشکه در قالب سه فاز ۱۲۰ هزار بشکه ای ساخته می شود.
با راه اندازی سه فاز این پالایشگاه، ۳۶ میلیون لیتر بنزین به تولید بنزین کشور افزوده می شود. این پالایشگاه ۷۳۰ هکتاری در نزدیکی پالایشگاه بندرعباس در استان هرمزگان قرار دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵