کد مطلب: 82537
 
مشارکت با ایران در میادین مشترک
 
«جبار اللعیبی» وزیر نفت عراق روز یکشنبه در نشست موسوم به «انرژی عراق در ۲۰۱۷» اعلام کرد که درصدد توافق با جمهوری اسلامی ایران برای بهره برداری از میادین نفتی مشترک هستیم.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۱
«جبار اللعیبی» وزیر نفت عراق روز یکشنبه در نشست موسوم به «انرژی عراق در ۲۰۱۷» اعلام کرد که درصدد توافق با جمهوری اسلامی ایران برای بهره برداری از میادین نفتی مشترک هستیم. 
جبار اللعیبی در این نشست دو روزه که نخست وزیر، رییس پارلمان عراق و دبیر کل سازمان اوپک حضور داشتند گفت که در حال حاضر در حال مذاکرات جدی با جمهوری اسلامی ایران برای بهره برداری از میادین مشترک نفتی در مرزهای دو کشور هستیم.
وزیر نفت عراق خاطر نشان کرد که بهبود روابط با کشورهای همجوار یکی از سیاست های اساسی عراق به منظور توسعه صادرات نفت و تنوع منابع انرژی و در نتیجه افزایش و تنوع درآمدهای اقتصادی است.
وی ادامه داد که در همین راستا عراق درصدد حل مشکل مرزی خود با کشور کویت است تا بتواند گاز خود را به این کشور صادر کند.
جبار اللعیبی افزود: بهبود روابط با اردن به منظور بهره برداری از خط لوله راهبردی نفت و همچنین ارتقا روابط با مصر و کشورهای اروپایی و آمریکا و دیگر کشورها در همین راستا صورت می گیرد.
وزیر نفت عراق اعلام کرد که وزارت نفت عراق سال آینده ۱۵ میلیارد بشکه نفت به ذخایر نفتی کشور اضافه خواهد کرد تا به این ترتیب این کشور با دارا بودن ۱۷۸ میلیارد بشکه نفت بعد از عربستان دومین کشور دنیا از حیث ذخایر نفتی باشد.
وی پیش بینی کرد که صادرات نفت عراق تا پایان ۲۰۱۷ به پنج میلیون بشکه در روز برسد.
نشست دو روزه انرژی عراق در ۲۰۱۷ از امروز یکشنبه در بغداد آغاز به کار کرده و هدف آن بررسی آینده بازار نفت، تنوع منابع درآمدی عراق و توسعه اقتصادی در این کشور و چشم اندازی اقتصادی عراق تا سال ۲۰۳۰ میلادی اعلام شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵