داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 19447
 
بدهی دولت ژاپن به رکورد بی سابقه یک کادریلیون ین صعود کرد
 
بر اساس آماری که وزارت دارایی ژاپن منتشر کرده است در حال حاضر میزان بدهیهای دولت ژاپن از مرز یک کادریلیون ین گذشته است .
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۸
به گزارش نکونیوز به نقل از سی ان ن مانی بر اساس این گزارش تا پایان ماه ژوئن سال جاری به طور دقیق دولت ژاپن ۱,۰۰۸,۶۲۸,۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ین بدهی داشته است . این رقم برابر با ۱۰۰۸.۶ هزار میلیارد ین یا ۱۰.۵ هزار میلیارد دلار است .
گرچه یک کادریلیون ین یک سطح سمبولیک است اما می تواند نشان دهنده چالش جدی ای باشد که دولت ژاپن با آن روبرو است .هم اکنون درصد بدهی های این کشور از تولید ناخالص داخلی بالاتر از تمامی دیگر کشورهای توسعه یافته در جهان است .
تاکنون توکیو اقدام به انتشار ۸۳۰ هزار میلیارد ین اوراق قرضه دولتی کرده است و طبق پیش بینی ها در پی چندین سال کسری بودجه مداوم ،میزان بدهی های خالص عمومی این کشور تا سال ۲۰۱۴ میلادی به ۲۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی (جی دی پی ) خواهد رسید.
ژاپن در سال جاری میزان استقراض خود را افزایش داده تا به عنوان بخشی از برنامه های ایجاد محرک اقتصادی با هدف پایان دادن به چندین دهه رکود و کاهش قیمت ها ، بر روی زیرساخت های این کشور سرمایه گذاری کند .
در این میان سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (OECD)به ژاپن در خصوص روند رو به افزایش بدهی ها هشدار داده و اعلام کرده است که متوقف کردن روند رو به افزایش نسبت بدهی ها به تولید ناخالص داخلی امری ضروری و حتی حیاتی است . کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول نیز پیش از این در اوائل سال جاری در خصوص پیامدهای منفی افزایش بدهی های ژاپن هشدار داده بود .
البته دولت ژاپن در تلاش در برای اجرای طرح هایی با هدف کاهش بدهی ها از سال آینده است . به عنوان نمونه دولت تلاش دارد که میزان مالیات مصرفی را تا سال ۲۰۱۵ میلادی دو برابر کرده و به ۱۰ درصد افزایش دهد .
این مالیات که از سوی مصرف کنندگان در هنگام خرید کالا یا خدمات پرداخت می شود در دو مرحله افزایش خواهد یافت .در مرحله اول این مالیات قرار است در ماه آوریل سال ۲۰۱۴ به ۸ درصد و در مرحله بعد به ۱۰ درصد افزایش یابد .
طبق گفته بسیاری از متخصصان با اجرای برنامه افزایش مالیات درآمد افزایش خواهد یافت و مشخص خواهد شد که ژآپن به اجرای اصلاحات اقتصادی و مالی پایبند است اما بیشک این امر زمینه ساز کاهش نرخ رشد اقتصادیاین کشور در آینه نه چندان دور خواهد شد .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵