کد مطلب: 74437
 
در مراسم امضای اولین IPC چه گذشت؟
امضای 2.2 میلیارد دلار پروژه در چارچوب IPC
قرارداد توسعه 4 مخزن نفتی
 
نخستین قرارداد نفتی در چارچوب IPC برای توسعه میدان نفتی یاران امروز بین شرکت ملی نفت و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا (وابسته به ستاد اجرای فرمان امام) امضاء شn.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۳
نخستین قرارداد نفتی در چارچوب IPC برای توسعه میدان نفتی یاران امروز بین شرکت ملی نفت و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا (وابسته به ستاد اجرای فرمان امام) امضاء شد.
به گزارش نکونیوز، مطابق وعده‌های داده شده، نخستین قرارداد جدید نفتی با محوریت توسعه میدان مشترک یاران امروز با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و غلامحسین نوذری، رئیس هیئت مدیره گروه توسعه انرژی تدبیر و وزیر اسبق نفت، و محمد مخبر، رئیس ستاد اجرای فرمان امام امضا شد.
غلامرضا منوچهری معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت و ناجی سعدونی مدیرعامل شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا این قرارداد را امضا کردند.
افزون بر توسعه میدان مشترک یاران، اجرای فعالیت‌های ازدیاد برداشت به منظور افزایش ضریب بازیافت نفت در مخازن آسماری و بنگستان میدان کوپال و مخزن بنگستان میدان مارون نیز در قالب ٢ قرارداد دیگر به شرکت نفت و گاز پرشیا واگذار شد.
علی کاردر در مراسم امضای قرارداد میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت و گاز پرشیا گفت: این چهار میدان ١٤,٥ میلیارد بشکه نفت ذخیره درجا دارند که با اتکا به ضریب بازیافت کنونی، ذخیره نفت قابل برداشت این میدان‌ها حدود ٢.٥ میلیارد بشکه است.
با اجرای کامل این قرارداد و توسعه میدان‌های یاران شمالی، جنوبی، کوپال و مارون تولید روزانه نفت خام این میدان‌ها از رقم ١٨٥ هزار بشکه کنونی به حداقل ٢٦٠ هزار بشکه خواهد رسید.
کاردر در مورد ضریب بازیافت کنونی این میادین گفت: هم اکنون ضریب بازیافت از میدان یاران حدود ١٠ درصد، مخزن بنگستان میدان مارون حدود ٩,٣ درصد، مخزن بنگستان میدان
محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام نیز در این مراسم با بیان این که ما به دنبال بین‌المللی شدن هستیم، افزود: ما نباید نگران حضور شرکت‌های خارجی در داخل باشیم، آنها باید نگران حضور ما در اجرای پروژه‌ها باشند.
کوپال حدود ١٣ درصد و مخزن آسماری میدان کوپال بیش از ١٨ درصد است.
کاردر سرمایه گذاری مورد نیاز برای توسعه این میدان‌ها را ٢,٢ میلیارد دلار اعلام و ابراز امیدواری کرد که شرکت نفت و گاز پرشیا از توانمندی‌های شرکت‌های خارجی نیز بهره‌مند شود.
وزیر نفت نیز در مراسم امضای اولین قرارداد IPC، محور و هدف اصلی صنعت نفت در اجرای قراردادهای جدید نفتی را ازدیاد برداشت از مخازن عنوان کرد و گفت: امیدوارم این هدف به یک خواست ملی بدل شود.
زنگنه گفت: وزارت نفت از همکاری با همه شرکت‌هایی که بتوانند با تامین سرمایه و بهره‌مندی از فناوری‌های روزآمد در ازدیاد برداشت به صنعت نفت کمک کنند، استقبال می کند.
وی با اشاره به میدان‌های یاران، مارون و کوپال که موضوع امضای HOA میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا است، ادامه داد: هدف اصلی ما در هر سه میدان، افزایش ضریب بازیافت نفت است.
محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام نیز در این مراسم با بیان این که ما به دنبال بین‌المللی شدن هستیم، افزود: ما نباید نگران حضور شرکت‌های خارجی در داخل باشیم، آنها باید نگران حضور ما در اجرای پروژه‌ها باشند.
وی به تجربه اجرای طرح توسعه یاران شمالی از سوی شرکت نفت و گاز پرشیا اشاره کرد و افزود: این پروژه، نخستین پروژه‌ای بود که به شرکت نفت و گاز پرشیا واگذار شد و به لحاظ زمانی، قیمت تمام شده و کیفیت شرایط مطلوبی دارد.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام عنوان کرد: از ١٤٢ شرکت فعال در اجرای پروژه یاران شمالی تنها سه شرکت خارجی هستند که این موضوع حاکی از حداکثر سازی سهم سازندگان داخلی در اجرای این پروژه است.
محمد مخبر گفت: از وزیر نفت درخواست می‌کنم اکنون که این گام را برای واگذاری پروژه‌ به شرکت‌های داخلی برداشته‌اند، گام بعدی‌ ایشان بررسی سازوکار ایجاد کنسرسیومی با محوریت شرکت‌های داخلی و خارجی، برای حضور در پروژه‌های آزادگان و یادآوران باشد.
شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا در سال ۸۴ تأسیس شده و در سال ۸۹، ۱۰۰ درصد سهام آن به گروه توسعه انرژی تدبیر واگذار شده است. گروه توسعه انرژی تدبیر بازوی نفت و گاز گروه اقتصادی تدبیر، وابسته به ستاد اجرای فرمان امام است.
بنا به گزارشی که در وب‌سایت شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا آمده است این شرکت با دارا بودن حدود ۱۸۰ نفر پرسنل مستقیم در بخش‌های مختلف سطح الارضی، تحت الارضی، مالی و اداری، بازرگانی، قراردادها و مدیریت پشتیبانی و حدود ۱۵۰۰ نفر نیروی انسانی پیمانکاران اجرایی، توسعه میادین نفتی یاران شمالی را برعهده دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵