داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 79694
 
آیا دستگیری شاه کلید، اعدام را به تاخیر می اندازد؟
مهلت به بابک زنجانی به جای اعدام
 
یک هفته پس از آنکه رئیس پلیس بین الملل ناجا از دستگیری و استرداد یکی از عوامل اصلی پرونده فساد نفتی به کشور خبر داد که گفته می شود دست راست بابک زنجانی در فعالیتهای اقتصادی بوده، سخنگوی قوه قضاییه از ابلاغ حکم بابک زنجانی خبر داد. این درحالیست که به نظر می رسد مطالبه افکار عمومی، بازگرداندن بدهی نفتی زنجانی به جای اعدام اوست.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۷
یک هفته پس از آنکه رئیس پلیس بین الملل ناجا از دستگیری و استرداد یکی از عوامل اصلی پرونده فساد نفتی به کشور خبر داد که گفته می شود دست راست بابک زنجانی در فعالیتهای اقتصادی بوده، سخنگوی قوه قضاییه از ابلاغ حکم بابک زنجانی خبر داد. این درحالیست که به نظر می رسد مطالبه افکار عمومی، بازگرداندن بدهی نفتی زنجانی به جای اعدام اوست.
به گزارش نکونیوز، روز گذشته سخنگوی قوه قضاییه گفت: طبق نظر دیوان عالی کشور حکم اعدام دو متهم نقض شد که باید پرونده این دو نفر به شعبه هم عرض می رفت و حکم زنجانی نیز ابلاغ می شد. این دو کار انجام شد یعنی حکم زنجانی به خود او ابلاغ و پرونده دو متهم نیز به شعبه هم عرض ارسال شد. محسنی اژه ای با بیان اینکه تحقیق از این دو متهم شروع شده گفت : اگر نیاز باشد بازپرس از بابک زنجانی نیز درباره این دو متهم سوال می کند. ضمن اینکه تحقیق از نفر دیگری که مدت مدیدی فراری بود و با تلاش ناجا و بازپرس بازگردانده شد، آغاز شده است.
بدین ترتیب سخنگوی قوه قضاییه، تحقیق از بابک زنجانی پیش از اعدام را رد نکرده و به همین دلیل با توجه به دستگیری علیرضا زیباحالت منفرد، همراه نزدیک بابک زنجانی که قطعا اطلاعات خوبی درباره اقدامات زنجانی می تواند داشته باشد، پیشبینی می شود تحقیقات تازه ای از بابک زنجانی انجام شود. رسول کوهپایه زاده وکیل مدافع بابک زنجانی نیز ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص دستگیری علیرضا زیباحالت منفرد گفت که هرگونه تصمیم‌گیری درباره بابک زنجانی باید به بازجویی کامل از علیرضا زیباحالت و صدور حکم قطعی درباره وی منوط شود.
بنابر اعلام اداره کل امور بین‌الملل قوه‌قضائیه، این فرد از متهمان اصلی پرونده فساد بزرگ نفتی است که بامداد یکشنبه گذشته به کشور مسترد شد. متهم مذکور که به‌دستور شعبه ششم بازپرسی دادسرای ناحیه ۲۸ تهران تحت تعقیب بین المللی قرار گرفته بود، توسط پلیس بین الملل نیروی انتظامی با همکاری سایر نهادها به کشور مسترد شد. درخواست استرداد متهم ابتدا به کشور مالزی ارسال و وی در آنجا دستگیر شد اما استرداد او ناکام ماند تا اینکه در کشور دیگری شناسایی و دستگیر شد.
در همین حال پایگاه خبری نکونیوز در یک نظرسنجی عمومی از مخاطبان خود خواست درباره پرونده بابک زنجانی نظر دهند که ۹۴ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار تعیین مهلت جدید برای پرداخت بدهی زنجانی شدند و تنها ۶ درصد به اعدام او رای دادند. مروری بر نظرات ارائه شده توسط برخی از کارشناسان نیز حکایت از اولویت داشتن بازپرداخت بدهی ها به جای اعدام دارد و رییس جمهور نیز به صرحاحت اعلام کرده اعدام بابک زنجانی نمی تواند مشکل را حل کند. هرچند که تصمیم نهایی در این باره توسط قوه قضاییه اتخاذ می شود و حرف آخر را دستنگاه قضایی خواهد زد.
تاکنون اطلاعات جدیدی درباره علیرضا منفرد پس از دستگیری او منتشر نشده است. در گزارش‌هایی که پیش از این برخی رسانه‌ها درباره مجموعه‌های خارج از ایران بابک زنجانی منتشر شده بود به نام علیرضا زیباحالت‌منفرد و بانک «ارزش» اشاره شده بود. در یکی از این گزارش‌ها درباره متن قرارداد فروش بانک «ارزش» است آمده است: چهارمیلیون‌دلار آمریکا (معادل ۴۳،۰۵۲،۰۰۰،۰۰۰۰ روپیه و تقریبا معادل سه‌میلیون‌و۵۰۰۰هزاریورو) به بانک معاملات اندونزی برای خرید مجوز بانک «ارزش» پرداخت شده است. در بخشی از متن این قرارداد آمده است: «علیرضا زیبا‌حالت‌منفرد به‌عنوان صاحب‌امضای مجاز در تمام مراحل قانونی و حقوقی به نیابت از بانک ارزش تعیین می‌شود. جست‌وجوی نام علیرضا زیبا‌حالت در اینترنت نشان می‌دهد او مدتی یک وب‌سایت نفتی به ثبت رسانده است.» بابک زنجانی یک‌بار در گفت‌وگویی با هفته‌نامه «آسمان»، پیرامون دارایی‌های خود، نام بانک «ارزش» را نیز آورده بود. رسانه‌های تاجیکستان هم به نقل از بابک زنجانی نوشته‌اند که او دارای بیش از ۷۰شرکت، از جمله شرکت هلدینگ توسعه سورینت قشم، «اولین بانک سرمایه‌گذاری اسلامی» (First Islamic Investment Bank) در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه، موسسه مالی‌اعتباری در امارات و بانک «ارزش» تاجیکستان است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵