کد مطلب: 83914
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
سایه انتخابات بر نفت
 
آغاز تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری دوازدهم، صنعت نفت را نیز همچون سایر بخشهای کشور تحت تاثیر قرار داد و در هفته ای که گذشت، سنگینی سایه انتخابات بر نفت آشکار بود.
تاریخ انتشار : جمعه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۸
آغاز تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری دوازدهم، صنعت نفت را نیز همچون سایر بخشهای کشور تحت تاثیر قرار داد و در هفته ای که گذشت، سنگینی سایه انتخابات بر نفت آشکار بود.
به گزارش نکونیوز، هفته انتخاباتی نفت با سخنان زنگنه کلید زده شد. وزیر نفت روز شنبه در جمع خبرنگاران درحاشیه سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران با تاکید بر اینکه تصمیم مردم درمورد حضور شرکت های خارجی در ایران تعیین کننده است،گفت: مردم در ٢٩اردیبهشت تصمیم خواهند گرفت شرکت های خارجی به ایران بیایند یا فرار کنند. انتخابات ریاست‌جمهوری در این زمینه تعیین‌کننده است. میزان مشارکت مردم و گرایش مردم برای آینده ایران مهم است. من از مردم دعوت می‌کنم با قدرت تمام به حداکثر مشارکت در انتخابات حضور داشته باشند. زنگنه ادامه داد: مردم باید سرنوشت خود را با رایی که می‌دهند تایید کنند. جهان نگاه می‌کند تا ببیند دولت چقدر اقتدار دارد.
زنگنه روز چهارشنبه هم در حاشیه جلسه هیات دولت، گفت: آینده کشور به تصمیم مردم بستگی دارد. مردم باید تصمیم بگیرند که کشور چطور اداره شود. واقعیت این است که تصمیم مردم تصویر آینده کشور و حوزه هایی مثل حوزه نفت را مشخص می کند. وزیر نفت خاطرنشان کرد: نظر شش کاندیدای انتخاباتی با یکدیگر متفاوت است. اگر هر کدام شان بر سر کار بیایند یک سرنوشتی بر کشور حاکم می شود.
حضور سید مسعود میرکاظمی وزیر نفت دولت دوم محمود احمدی نژاد راس ستاد انتخابات سید ابراهیم رئیسی، در ابتدای هفته خبرساز شد. جمعه شب خبر انتصاب او به این سمت مطرح و پس از کمتر از ۲۴ ساعت، او از این سمت عزل شد. گزارش نکونیوز درباره انتصاب میرکاظمی به ریاست ستاد رئیسی را در لینک ذیل بخوانید:
وزیر نفت احمدی نژاد، رییس ستاد رئیسی شد

گزارش نکونیوز را درباره عزل میرکاظمی در لینک ذیل بخوانید:
وزیر نفت احمدی‌نژاد یک‌روزه از ریاست ستاد رئیسی عزل شد

از بین نفتی ها، رستم قاسمی چهارمین وزیر نفت دولت احمدی نژاد هم از کاندیداهای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری محسوب می شد که البته ثبت نام نکرد. او در طیف حامیان ابراهیم رئیسی قرار دارد. 
در میانه هفته، اعلام شد که به دلیل آغاز تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از صداوسیما، افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس که قرار بود با حضور رییس جمهور برگزار شود به زمان دیگری موکول شد. هرچند که از چند روز مانده به زمان افتتاح این پالایشگاه، پس از بازدید سردار جعفری فرمانده سپاه پاسداران از این پالایشگاه و تاکید بر نقش قرارگاه خاتم الانبیا در احداث این پالایشگاه، موضع منتقدان دولت که تاخیر در افتتاح این پالایشگاه را زیر سوال می بردند و دولت را متهم می کردند تغییر کرد. گزارش نکونیوز را در این زمینه در لینک ذیل بخوانید:
از تغییر موضع رسانه های منتقد تا تعویق سفر روحانی به بندرعباس

در اواخر هفته با آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، سخنان محمدباقر قالیباف شهردار تهران و کاندیدای انتخابات درباره اشتغال ۶۰۰ هزار نفری با ایجاد یک میلیون تن تولید در صنعت پتروشیمی حاشیه ساز شد. او مدعی شده بود با یک میلیون تن افزایش تولید پتروشیمی، ۲۰۰ هزار شغل مستقیم و ۴۰۰ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد می شود که این ادعا با تردید بزرگی مواجه شد. گزارش نکونیوز درباره این ادعای قالیباف را در لینک ذیل بخوانید: 
تولید پتروشیمی ایران ۶۰ میلیون تن؛ شاغلان فقط ۵۰ هزار نفر

وعده جدید درباره امضای قراردادهای جدید نفتی
اگرچه تحریمها لغو شده اما همچنان سرمایه گذاران خارجی برای بازگشت به ایران احتیاط می کنند. به همین دلیل هم هست که هرچند تفاهمنامه های متعددی با شرکتهای خارجی امضا شده اما هنوز هیچیک به قرارداد نرسیده است. روز شنبه معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت در باره نگرانی سرمایه‌گذاران در صورت بازگشت دوباره تحریم‌ها علیه ایران گفت: تحریم‌ها عطف به ماسبق نمی‌شوند و در مورد کسب و کارهایی که پیش از تحریم‌ها وجود داشته اعمال نمی‌شود. امیرحسین زمانی نیا، با اشاره به این که جذب سرمایه گذاران خارجی پس از تغییر رییس جمهوری در واشنگتن زیر سوال قرار گرفت، گفت: بی اطمینانی سرمایه گذران در صنعت نفت و گاز مقطعی بوده و مذاکرات ایران همچنان با شرکت‌های بین المللی ادامه دارد و این روند روزهای آینده شتاب می‌گیرد. معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت یک روز بعد، با اشاره به مذاکره با توتال در زمینه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی اظهار کرد: احتمالا امضای تفاهم نامه با توتال بیشتر از یک ماه دیگر طول نمی‌کشد.
گزارش نکونیوز درباره این موضوع را در لینک ذیل بخوانید:
قفل قراردادهای جدید نفتی گشوده می‌شود؟

ایران دومین تامین‌کننده نفت کره‌جنوبی
روز سه شنبه خبرگزاری رویترز گزارش داد که افزایش تولید نفت ایران پس از پایان تحریم ها سبب شد در سه ماه نخست سال ٢٠١٧ میلادی، ایران برای نخستین بار بتواند به دومین تأمین کننده عمده نفت کره جنوبی در یک دوره سه ماه تبدیل شود. طبق اطلاعات شرکت ملی نفت کره، واردات نفت خام کره جنوبی در ماه مارس سال جاری میلادی نسبت به پارسال دو برابر شد و به رقم بی سابقه ١٨ میلیون و ٥٤٠ هزار بشکه، معادل ٥٩٧ هزار و ٩٣٧ بشکه در روز، رسید. در دوره سه ماه ژانویه تا مارس ٢٠١٧ نیز ایران با صادرات ٤٦ میلیون و ٧٣٠ هزار بشکه، که بیش از دو برابر پارسال بود، توانست جایگاه دومین تأمین‌کننده نفت خام کره جنوبی را به خود اختصاص دهد. این در حالی است که در سه ماه نخست سال ٢٠١٦ میلادی، ایران پنجمین تأمین کننده نفت خام کره جنوبی به شمار می‌آمد. جالب اینجاست که کاهش تولید نفت کشورهای عضو اوپک به دلیل توافق نفتی اوپک موجب شده کشورهای آسیایی خریدار نفت، به سمت سایر تولیدکنندگان نفت گرایش پیدا کنند اما حفظ میزان تولید نفت ایران، موجب شده ایران از این قاعده مستثنی باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵