کد مطلب: 104543
 
بیانیه کشورهای 1+4، مرگ برجام را به تاخیر انداخت
نفت، یکی از محورهای بند هشتم بیانیه کمیسیون مشترک برجام
 
ساعاتی پس از آنکه حسن روحانی در تماس تلفنی صدراعظم آلمان به او گفت که بسته پیشنهادی اروپا رضایت ایران را جلب نکرده، وزرای امور خارجه کشورهای عضو توافق هسته ای منهای آمریکا، در وین گردهم آمدند تا در قالب کمیسیون مشترک برجام درباره بسته پیشنهادی اروپا به ایران مذاکره کنند.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۹
ساعاتی پس از آنکه حسن روحانی در تماس تلفنی صدراعظم آلمان به او گفت که بسته پیشنهادی اروپا رضایت ایران را جلب نکرده، وزرای امور خارجه کشورهای عضو توافق هسته ای منهای آمریکا، در وین گردهم آمدند تا در قالب کمیسیون مشترک برجام درباره بسته پیشنهادی اروپا به ایران مذاکره کنند.
به گزارش نکونیوز، آنگونه که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پس از نشست با وزیران امور خارجه ۴+۱ و فدریکا موگرینی گفته در نشست جمعه، همه اعضای باقیمانده در برجام بر ضرورت انتفاع ایران از برجام تاکید کردند. وزیر خارجه ایران با بیان این که در این جلسه تاکید شد که مردم ایران باید منافع برجام را ببینند، ادامه داد: همه اعضای باقی مانده تعهداتشان را در حوزه‌های مختلف در سطح وزرای خارجه بیان کردند. از ادامه فروش نفت و روابط مالی، حمل و نقل و سرمایه گذاری تا سایر موضوعات که در بیانیه ذکر شده است.
در پایان نشست، بیانیه‌ای توسط فدریکا موگرینی قرائت شد. بیانیه مشترکی که از سوی همه اعضا در اولین کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران مورد توافق قرار گرفت.
در بیانیه کمیسیون مشترک برجام که در ۱۰ بند منتشر شده، به موضوع نفت هم که این روزها مهمترین موضوع موردتوجه در تحریمهای امریکا بر ضد ایران محسوب می شود اشاره شده است. بند هشت این بیانیه به طور مشخص به این حوزه پرداخته است. در بند ۸ بیانیه آمده است:
اعضای برجام بر تعهد خود در رابطه با موارد زیر، با حسن نیت و در یک فضای سازنده، تاکید کردند:
- حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادی در حوزه‌های مختلف با ایران؛
- حفظ و استمرار کانال‌های موثر مالی برای تعامل با ایران؛
- تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی؛
- تداوم روابط حمل و نقل دریایی (از جمله کشتیرانی و بیمه)، زمینی، هوایی و ریلی
- تقویت پوشش‌های اعتبار صادراتی
- حمایت روشن و موثر از کنشگران اقتصادی که با ایران تجارت می‌کنند، به‌ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط که شاکله اصلی بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند؛
- تشویق سرمایه‌گذاری‌های بیشتردر ایران؛
- حمایت از کنشگران اقتصادی در سرمایه‌گذاری‌ها و دیگر فعالیت‌های تجاری و مالی که با، یا در رابطه با، ایران انجام می‌دهند؛
- گرد هم آوردن کارشناسان بخش دولتی و خصوصی، از جمله از طریق تقویت شوراهای تجاری؛
- حمایت عملی از تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران؛
- حمایت از شرکت‌ها در برابر آثار فراسرزمینی تحریم‌های ایالات متحده
در بندهای ۹ و ۱۰ نیز به فرآیند تسهیل سرمایه گذاری در ایران پرداخته شده است :
بند ۹ : اعضای برجام مورد اقدامِ اتحادیه اروپا به منظور حمایت از شرکت‌های دول عضو اتحادیه، فرایند به روز رسانی قانون انسداد و به روز ‌رسانی مجوز اعطای وام‌های خارجی توسط بانک سرمایه‌گذاری اروپا به ایران را مورد توجه قرار دادند.
بند ۱۰ : اعضای برجام مستقیما به صورت دوجانبه و از طریق همکاری با شرکای بین‌المللی بر روی موضوعات فوق‌الذکر کار خواهند کرد تا آنها را تشویق به اتخاذ سیاست‌ها و ایجاد مکانیزم‌های مشابه در روابط اقتصادی با ایران نمایند.
البته مشخص نیست این بسته پیشنهادی که جزییات را هم موردتوجه قرار داده تا چه حد از ضمانت اجرایی لازم برخوردار است و آیا می تواند مانع از سیاستهای تهدیدآمیز آمریکا علیه شرکتهای غربی متمایل به همکاری با ایران شود یا خیر. اما حاصل جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام را می توان در دو نکته دانست : اول، عزم کشورهای عضو توافق هسته ای برای حفظ برجام بدون آمریکا و دوم، ایجاد تاخیر در مرگ برجام که بدون آمریکا سرنوشت مبهمی پیدا کرده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵