کد مطلب: 70404
 
سابیک در دوران پس از خصوصی‌سازی آرامکو
پیوند پتروشیمی عربستان با گاز شیل
 
عربستان سعودی در حال برنامه‌ریزی برای حرکت به سمت یک مدل اقتصادی جدید است. این مدل با خصوصی‌سازی غول نفتی این کشور، آرامکو سعودی، آغاز خواهد شد اما به آن ختم نخواهد شد. مدل اقتصادی جدید عربستان، سابیک بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی آن را نیز مجبور کرده تا برنامه‌های اقتصادی خود را با شرایط جدید تطبیق دهد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۳
 عربستان سعودی در حال برنامه‌ریزی برای حرکت به سمت یک مدل اقتصادی جدید است. این مدل با خصوصی‌سازی غول نفتی این کشور، آرامکو سعودی، آغاز خواهد شد اما به آن ختم نخواهد شد. مدل اقتصادی جدید عربستان، سابیک بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی آن را نیز مجبور کرده تا برنامه‌های اقتصادی خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. به گزارش نکونیوز، با انتقال مالکیت شرکت نفتی آرامکو
صندوق سرمایه‌گذاری عمومی یکی از چندین صندوقِ دارایی است که عربستان سعودی پول مازاد عملیات‌های نفتی خود را در آن سرمایه‌گذاری می‌کند. عربستان سعودی قصد دارد در ابتدا 5 درصد سهام شرکت نفتی آرامکو را در بازار سهام این کشور عرضه کند و بدین ترتیب آرامکو به شرکت‌های ثبت‌شده در بازار بورس این کشور اضافه خواهد شد. اگر سرمایه‌گذاران حاضر باشند، برای هر بشکه نفت از ذخایر باقی‌مانده عربستان سعودی 10 دلار بپردازند، ارزش شرکت آرامکو 2.7 تریلیون دلار خواهد بود.
به یک صندوق سرمایه‌گذاری به نام پی آی اف یا صندوق سرمایه‌گذاری عمومی، بزرگترین شرکت نفتی جهان به بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری در جهان تبدیل خواهد شد. صندوق سرمایه‌گذاری عمومی یکی از چندین صندوقِ دارایی است که عربستان سعودی پول مازاد عملیات‌های نفتی خود را در آن سرمایه‌گذاری می‌کند. عربستان سعودی قصد دارد در ابتدا 5 درصد سهام شرکت نفتی آرامکو را در بازار سهام این کشور عرضه کند و بدین ترتیب آرامکو به شرکت‌های ثبت‌شده در بازار بورس این کشور اضافه خواهد شد. اگر سرمایه‌گذاران حاضر باشند، برای هر بشکه نفت از ذخایر باقی‌مانده عربستان سعودی 10 دلار بپردازند، ارزش شرکت آرامکو 2.7 تریلیون دلار خواهد بود. با کامل شدن این جراحی اقتصادی، خوراگ گازی و خوراک مایع دیگر نمی‌تواند با قیمت‌های بسیار نازل در اختیار شرکت‌های پتروشیمی عربستان قرار گیرد، چرا که با واگذاری تدریجی سهام آرامکو کنترل دولت بر آن کمتر می‌شود و سهام‌داران جدید منفعتی در ارائه خوراک ارزان به واحدهای پتروشیمی ندارند. عربستان هم‌اکنون نیز حرکت به سمت حذف یارانه‌ در قیمت خوراک پتروشیمی‌ها را آغاز کرده است. کاهش قیمت نفت و کسری بودجه باعث شده تا پادشاهی سعودی قیمت خوراک عرضه شده را در سال 2016 افزایش دهد. دولت سعودی قیمت خوراک پتروشیمی‌ها را ابتدای سال 2016، از 75 سنت برای هر یک میلیون بی تی یو به 1.75 دلار برای اتان و 1.25 دلار برای متان رساند. افزایش قیمت خوراک و همچنین مطمئن نبودن چشم‌انداز تولید گاز در عربستان سعودی، سابیک را که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها پتروشیمی در جهان است به سمت سرمایه‌گذاری در خارج از عربستان سوق داده است. سابیک اعلام کرده که گاز شیل آمریکا را به عنوان یکی از منابع عمده تأمین گاز برای مجتمع‌های پتروشیمی خود درنظر خواهد گرفت. در واقع، سابیک به دنبال این است که با سرمایه‌گذاری در خارج از عربستان اقدام به خرید مجتمع‌های پتروشیمی موجود یا تأسیس مجتمع‌های جدید کند و بخش بزرگی از خوراک این مجتمع‌ها را از طریق واردات گاز شیل آمریکا تأمین کند. افزایش تولید گاز شیل در آمریکا باعث شده تا قیمت گاز در این کشور شدیداً کاهش یابد. قیمت گاز در هانری هابِ آمریکا در حدود 1.90 دلار به ازای هر یک میلیون بی تی یو است. سابیک به ذخایر گاز شیل آمریکا به عنوان یک منبع مطمئن برای تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی خود نگاه می‌کند و مدیر ارشد امور مالی آن اخیراً اعلام کرده که سابیک استفاده از منابع شیل آمریکا را در دستور کار خود قرار خواهد داد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵