کد مطلب: 53250
 
نفت در هفته ای که گذشت
نفتی ها یک به یک به تهران می آیند
 
هفته ای که گذشت باز هم شاهد رفت و آمد دیپلمات های کشورهای غربی به تهران بود. دیپلماتهایی که به تهران می آیند حتما خودشان یا وزرای انرژی آنها به وزارت نفت یا باشگاه نفت هم سری می زنند تا زمینه آغاز تعاملات فراهم شود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۲۸
هفته ای که گذشت باز هم شاهد رفت و آمد دیپلمات های کشورهای غربی به تهران بود. دیپلماتهایی که به تهران می آیند حتما خودشان یا وزرای انرژی آنها به وزارت نفت یا باشگاه نفت هم سری می زنند تا زمینه آغاز تعاملات فراهم شود.
آلمان
روز یکشنبه که آخرین روز هفته در آلمان بود، وزیر اقتصاد ایالت بادن – وورتمبرگ آلمان و هیات ۶۸ نفره همراه او در ایران بودند و مذاکراتی با مقامات اقتصادی ایران از جمله وزیر نفت انجام داد. وزیر نفت ایران پس از دیدار با نیلز اشمید گفت: شرکتهای آلمانی و ایرانی می توانند مذاکرات خود را تا پیش از لغو تحریمها آغاز کنند تا قرارداد بین آنها بلافاصله بعد از برداشته شدن تحریمها امضا شود. همان روز معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت از سفر دو هیئت اقتصادی از دو ایالت دیگر آلمان به ایران ظرف کمتر از ٢٠ روز آینده خبر داد.
اسپانیا
روز دوشنبه نوبت خوزه مانوئل سوریا لوپز وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا بود که در تهران با بیژن زنگنه دیدار کرد و وزیر نفت از اعلام آمادگی اسپانیا برای استفاده از پایانه‌های واردات گاز (ال.ان.جی) این کشور برای ورود ایران به بازار گاز اروپا خبر داد و گفت: مذاکرات ایران و اسپانیا در این زمینه ادامه خواهد داشت. همان روز مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران نیز گفت: تلاش می‌شود میزان صادرات نفت ایران به اسپانیا به سطح پیش از اعمال تحریم‌ها یعنی ٢٠٠ هزار بشکه در روز برسد.
اتریش
همزمان با سفر رییس جمهور اتریش به تهران که نخستین سفر یک مقام عالیرتبه اروپایی به ایران پس از یک دهه بود مدیرعامل شرکت مطرح او ام وی اتریش نیز با وزیر نفت دیدار کرد. راینر زله، مدیرعامل شرکت او ام وی اتریش با بیان این که شرکت او ام وی می تواند با فناوریهای خود به توسعه میدانهای نفت و گاز ایران کمک کند، افزود: ایران برای جذب سرمایه های خارجی و شرکتهای بین المللی نفت و گاز در پروژه های نفتی خود، با توجه به افت قیمتهای جهانی نفت خام که شرکتها را به کاهش سرمایه گذاریهای خود سوق داده است، باید مشوقهای جذاب تر و بهتری در قراردادهای نفتی خود پیشنهاد دهد. مدیرعامل او ام وی افزود: ایران یک فرصت بزرگ برای او ام وی به شمار می رود و چنانچه در ایران حضور یابد، این حضور رقابتی خواهد بود میان این فرصت بزرگ با دیگر فرصتهای موجود و این در حالی است که ما به دنبال محدود کردن سرمایه گذاریهای خود به دلیل افت قیمتهای جهانی نفت خام هستیم.
کشورهای دیگر
معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل می‌گوید پس از کشورهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی، حالا نوبت هیات‌های نفتی از کشورهای همسایه است که برای مذاکره به ایران بیایند. به گفته زمانی نیا، علاوه بر حضور هیاتهای تجاری از کشورهای اسپانیا و اتریش، کشورهای کویت، امارات متحده عربی، عراق و … برای سفر به ایران ابراز تمایل کرده اند.
زمان لغو تحریم‌های نفتی ایران
هفته ای که گذشت دیپلمات‌های غربی آشنا به روند مذاکرات هسته‌ای ایران اعلام کردند، تحریم‌های نفتی ایران احتمالا در سه ماهه اول سال آینده میلادی لغو خواهند شد. بر اساس مفاد توافق هسته‌ای بین ایران و قدرتهای جهانی، تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه ایران در ازای محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای کشور لغو خواهند شد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هر زمان که ایران به مفاد توافق عمل کند آن را راستی‌ آزمایی خواهد کرد که راه را برای لغو تحریم‌ها هموار می‌کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵