داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 105902
 
حال لیر ترکیه نامساعد است
 
واحد پول ترکیه که روز گذشته به کم‌ارزش‌ترین سطح تاریخی خود در برابر دلار و یورو رسیده بود، امروز ۰.۱ درصد افزایش یافت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۴

واحد پول ترکیه که روز گذشته به کم‌ارزش‌ترین سطح تاریخی خود در برابر دلار و یورو رسیده بود، امروز ۰.۱ درصد افزایش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، در معاملات امروز هر دلار به ۰.۱۰۱۱ درصد کاهش به ۵.۲۲۸۷ لیر رسید. لیر ترکیه در معاملات روز گذشته سقوط بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده بود.

به گفته رویترز، سقوط لیر ترکیه که با اعمال تحریم‌های آمریکا علیه دو وزیر ترک وارد فاز تازه‌ای شده بود، با اعلام خبری مبنی بر منع دسترسی ترکیه به بازار صادرات آمریکا که می‌تواند به کاهش ۱.۷ میلیارد دلاری درآمد این کشور منجر شود، تشدید شد؛ به‌گونه‌ای که هر دلار در مبادلات دیروز ترکیه به ۵.۴۲۵۰ لیر نیز رسید.

ریزش روز گذشته ارزش پول ترکیه در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. بانک مرکزی ترکیه برای جلوگیری از این روند وارد عمل شده است، هرچند که به نظر می‌رسد شانس آن برای موفقیت در احیای ارزی که در برابر یورو نیز افت زیادی داشته است، اندک باشد.

پر همرلند- استراتژیست بازار در موسسه "سب" گفت: باید اقدامات بیش‌تری برای حمایت از لیر انجام دهند اما به نظرم این روند فعلا ادامه خواهد داشت.

بانک مرکزی ترکیه اعلام کرده است با تغییر در قوانین بانکی خود، ۲.۲ میلیارد دلار نقدینگی به بازار تزریق می‌کند و احتمال دارد در نشست بعدی خود در سیزدهم ماه سپتامبر تدابیر جدیدی اتخاذ کند. آمریکا وزرای دارایی و کشور ترکیه را به دلیل نقش آن‌ها در بازداشت یک کشیش آمریکا تحریم کرده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵