داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 104200
 
آمادگی افریقا برای همکاری با ایران
 
دستیار وزیر امور خارجه در امور آفریقا در ارتباط با روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی ایران با کشورهای آفریقایی در دورانی که آمریکا از برجام خارج شده است، تصریح کرد: در دوران جدید تلاش می‌کنیم که ضمن حفظ روابط فعلی با قاره آفریقا، ظرفیت‌های جدید را نیز برای گسترش این روابط شناسایی و فعال کنیم.
تاریخ انتشار : شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۲

دستیار وزیر امور خارجه در امور آفریقا در ارتباط با روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی ایران با کشورهای آفریقایی در دورانی که آمریکا از برجام خارج شده است، تصریح کرد: در دوران جدید تلاش می‌کنیم که ضمن حفظ روابط فعلی با قاره آفریقا، ظرفیت‌های جدید را نیز برای گسترش این روابط شناسایی و فعال کنیم.

مهدی آقاجعفری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به حمایت اتحادیه آفریقا از برجام و تاکید آن بر استمرار این توافق بین‌المللی، تصریح کرد: کشورهای آفریقایی برجام را یک دستاورد بزرگ برای جامعه جهانی و چند جانبه گرایی میدانند و برای گسترش همکاری‌ها با ایران در شرایط جدید اعلام آمادگی کردهاند .

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه در دوره تحریم‌ها نیز روابط ایران با آفریقا کمتر تاثیرتحریمها قرار گرفت و ما توانستیم بر اساس منافع مشترک، روابط خود را با کشورهای آفریقایی حفظ کنیم، تصریح کرد: در دوران جدید نیز ضمن حفظ روابط ایران با کشورهای آفریقایی در حوزه تجاری و صادرات غیر نفتی تلاش داریم زمینه‌های جدیدی را نیز برای گسترش این روابط شناسایی کنیم چرا که آفریقا بازار خوبی برای کالاهای ایرانی است و ما نیز متقابلا می توانیم بخشی از نیازهای خود را از این کشورها تامین کنیم.

دستیار وزیر امور خارجه در امور آفریقا در پاسخ به سوالی در ارتباط با نتایج سفر اخیر ظریف به آفریقای جنوبی و تاکید دو کشور بر ترسیم نقشه راه جهت گسترش این روابط، تصریح کرد: روابط ایران و آفریقای جنوبی روابط ویژه‌ای است و ما در طول سال‌های اخیر شاهد توسعه این روابط و سفر مقامات عالیرتبه آفریقای جنوبی به تهران بوده‌ایم. در اکتبر سال گذشته کمیسیون مشترک دو کشور در پرتوریا برگزار شد و آقای ظریف نیز در جریان سفر اخیرش به آفریقای جنوبی گفت‌وگوهای خوبی با مقامات این کشور انجام دادند.

وی با بیان اینکه در طول این سفر دو طرف توافق کردند که کمیته های مشترک فنی و کارشناسی در زمینه های مختلفی تشکیل دهند تا زمینه‌های گسترش همکاری‌های دو کشور را بررسی کنند، اظهار کرد: دو طرف توافق کردند که گفت‌وگوها در بخش‌های فنی و کارشناسی ادامه پیدا کند و در همین چارچوب در آینده نزدیک هیاتی فنی و کارشناسی که متشکل از مدیران ارشد وزارتخانه‌ها و سازمان‌های آفریقای جنوبی است به تهران می‌آیند تا با همتایان ایرانی خود رایزنی و گفت‌وگوها را ادامه دهند.

آقاجعفری به موضع رییس‌جمهور آفریقای جنوبی در مورد برجام و خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی اشاره کرد و گفت: رییس‌جمهور آفریقای جنوبی در این ارتباط موضعی بسیار قوی اتخاذ و تاکید کرد که سازوکارها و ساختارهای ایجاد شده در برجام نباید با خروج آمریکا تغییر کند و سایر کشورها باید به تعهدات خود در برجام پایبند بمانند.

وی همچنین اهمیت آفریقای جنوبی و تاثیر این کشور بر سایر کشورهای قاره آفریقا را مورد تاکید قرار داد و گسترش روابط با آفریقای جنوبی را در کل قاره آفریقا موثر و تعیین کننده دانست.

آقاجعفری همچنین در پاسخ به سوالی دیگر در ارتباط با تغییر سفرای ایران در کشورهای آفریقایی، تصریح کرد: این موضوع روال خود را دنبال می کند و جانشین سفرایی که مدت ماموریت ایشان خاتمه یافته و تعداد آنها محدود نیز هست مانند سایر حوزه ها تعیین خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵