کد مطلب: 84030
 
فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس امروز افتتاح می شود
تعبیر رویای خودکفایی بنزین، این بار بدون پتروشیمی ها
 
سرانجام رویای خودکفایی در تولید بنزین، آن هم نه از طریق ریفرمیت پتروشیمی ها، بلکه با تولید بنزین یورو ۴ در پالایشگاه، تحقق یافت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۶
سرانجام رویای خودکفایی در تولید بنزین، آن هم نه از طریق ریفرمیت پتروشیمی ها، بلکه با تولید بنزین یورو ۴ در پالایشگاه، تحقق یافت.
به گزارش نکونیوز، فاز نخست بنزین سازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا دقایقی دیگر با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، بیژن زنگنه، وزیر نفت، عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران و دیگر مسئولان کشوری و استانی به طور رسمی افتتاح خواهد شد تا بزرگترین پالایشگاه خاورمیانه رسما وارد حوزه تولید شود.
ساخت پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در سال ١٣٨٥ کلید خورد اما در دوران تحریم به دلیل نبود تجهیزات و سرمایه کافی این پروژه به کندی پیش رفت. در زمان دولت دوم محمود احمدی نژاد و دوره وزارت سید مسعود میرکاظمی که تحریمهای ضد ایرانی غرب گسترش یافت و واردات بنزین به ایران ممنوع شد، دولت وقت که به دلیل تحریمها و فقدان امکانات مالی و تکنولوژیک در شرایط تحریم امکان توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس را که قرار بود ۵ ساله افتتاح شود نداشت، به راههای میانبر برای تامین بنزین داخلی روی آورد که حاصل آن تولید بنزین از ریفرمیت پتروشیمی ها بود که آلودگی شدید آن بعدها اثبات شد. پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، اندک اندک تحریمها لغو شد و اجرای پروژه ستاره خلیج فارس موانع را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت و برخی واحدهای آن نظیر واحد تقطیر نیز در سال ٩٥ به بهره برداری رسید.
با راه اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ١٢ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ٤ به تولید بنزین کشور اضافه می شود و در پی بهره‌برداری کامل از پالایشگاه، افزون بر اینکه ایران از نظر تامین بنزین مورد نیاز کشور خودکفا می شود، بلکه به صادرکننده بنزین نیز تبدیل خواهد شد.
با راه اندازی کامل این پالایشگاه روزانه ٣٦٠ هزار بشکه معیانات گازی از طریق خط لوله از عسلویه به این پالایشگاه منتقل خواهد شد و بدین ترتیب روزانه٣٦ میلیون لیتر بنزین، ١٤ میلیون لیتر گازوییل و سه میلیون و ٣٧٠ هزار لیتر سوخت جت به میزان تولید فرآورده های نفتی کشور اضافه می شود.
پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس ساخته شده است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵