کد مطلب: 34340
 
لابی گسترده شرکت‌های نفتی آمریکا در کنگره
ممنوعیت صادرات نفت آمریکا رفع می شود؟
 
صنعت نفت آمریکا خود را برای لابی گسترده‌ای به‎منظور لغو کامل ممنوعیت صادرات نفت خام این کشور پس از انتخابات کنگره آماده می‌کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۵
صنعت نفت آمریکا خود را برای لابی گسترده‌ای به‎منظور لغو کامل ممنوعیت صادرات نفت خام این کشور پس از انتخابات کنگره آماده می‌کند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، استدلال تولیدکنندگان نفت این است که لغو ممنوعیت صادرات نفت خام می‌تواند باعث تحرک اقتصادی آمریکا شده و شغل ایجاد کند. با این حال حتی اگر جمهوری‌خواهان به عنوان متحدان نزدیک تولیدکنندگان نفت در انتخابات پاییز اکثریت کرسی‌های سنا را در دست بگیرند، تولیدکنندگان نفتی با چند چالش جدی در این راه روبه رو هستند.
بنا بر این گزارش، در حالی که برخی از جمهوری‌خواهان خواستار لغو ممنوعیت صادرات نفت خام آمریکا هستند برخی دیگر از آنان تاکید دارند که رای‌دهندگان امریکایی نگران تاثیرات این اقدام بر بهای بنزین هستند. گفته شده، حداقل 10 شرکت نفتی از جمله شرکت ماراتون اویل، کونوکو فیلیپس، هس و منابع طبیعی پیونر تلاش گسترده‌ای را برای لابی‌های پس از انتخابات کنگره که قرار است در پاییز برگزار شود آغاز کرده‎اند.
به نوشته وال استریت ژورنال، بخش بیشتر تلاش لابیگرها قبولاندن این مسئله به نمایندگان و مقام‎های دولتی است که آمریکا به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت جهان می‌تواند امکان صادرات نفت خام را نیز داشته باشد. ایالات متحده آمریکا در حال حاضر روزانه هشت میلیون بشکه نفت تولید می‌کند که نسبت به پنج سال گذشته افزایشی 55 درصدی داشته است.
دولت باراک اوباما پیشتر راه را برای نخستین صادرات نفت پالایش نشده آمریکا طی چهار دهه ممنوعیت هموار کرده بود. وزارت بازرگانی ایالات متحده نیز در تصمیم جداگانه دیگری که اعلام نشده، به دو شرکت در ایالت تگزاس اجازه داده بود نفت سبک غلیظ شده که ذخایر آن افزایش یافته را به خریداران خارجی بفروشند. این نوع نفت می‌تواند به بنزین، سوخت دیزل و سوخت هواپیمای جت تبدیل شود. ممنوعیت صدور نفت آمریکا، که به شدت بر واردات نفت برای تامین مصارف داخلی تکیه دارد، مدت‌ها به عنوان یک اقدام مهم امنیت انرژی دیده می‌شد، ولی در یک سال گذشته فشار بر دولت برای لغو آن شدت گرفت. افزایش تولید از لایه‌های ذخیره نفت در مناطقی مانند داکوتای شمالی و تگزاس، با پیشرفت تکنولوژی شکاف هیدرولیک ممکن شد و به شدت نیاز به واردات را کاهش داد؛ و به واسطه محدودیت‌های توزیع، مازاد تولید منطقه‌ای به وجود آمد. همزمان، که کشور نفت خام را از طریق بنادر شرقی وارد می‌کند، فشار بر صنعت نفت آمریکا برای مجوز صدور آن از خلیج مکزیک نیز، افزایش یافته است.
آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده تولید نفت آمریکا تا سال ٢٠١٩ افزایش داشته و به روزانه ١٣ میلیون و ١٠٠ هزار بشکه برسد و پس از آن ثابت بماند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵