کد مطلب: 32450
 
کاهش ۲۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات روزانه نفت
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس از کاهش ۲۰۰ هزار بشکه ای صادرات روزانه نفت ایران طی ماه های اخیر خبر داد و در مورد حذف یارانه پردرآمدها گفت: حذف یارانه پردرآمدها قانون است و قطعا مردم همراهی می کنند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۱
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خانه ملت، سید مسعود میرکاظمی درباره میزان صادرات نفت از ابتدای سال جاری واینکه با توجه به مذاکرات ژنو بهبود یافته است یا خیر،‌ گفت: میزان صادرات نفت و میعانات نفتی درفروردین ماه سال جاری مناسب بوده و بر اساس برنامه پیش بینی شده محقق شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق برنامه باید روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات نفتی صادر شود، افزود: آمار حاکی از آن است که از ماه اردیبهشت سال جاری تاکنون به مرور میزان صادرات نفت و میعانات نفتی کاهش یافت به نحوی که در خرداد ماه ۲۰۰ هزار بشکه در روزنسبت به فروردین ماه کاهش یافته است از این رو باید برای تامین هزینه های کشور تلاش بیشتری کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت می گوید با افزایش تولید می توانیم مشکلات را حل کنیم،‌ گفت: سال گذشته شاهد رشد ۳۵ درصدی هزینه های جاری کشوربودیم به نحوی که این عدد درپایان سال گذشته به حدود ۱۱۹ هزار میلیارد تومان رسید واگربه همین نحو ادامه یابد هزینه های جاری حداقل امسال به بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید از این رو به در آمد نفتی مطمئنی نیازاست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: از آنجا که نفت و مالیات دو منبع اصلی تامین درآمدهای کشور هستند اگر کل درآمدهای نفتی ( صادرات یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز) به کشور بازگردد ۷۵ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از نفت و میعانات نفتی است که به خزانه واریز می شود این بافرض آن است که مبلغی از درآمد حاصل از صادرات نفت به دلیل تحریم بلوکه نشود که این واقعیت ندارد چرا که درمذاکرات ژنو این موضوع حل نشده و تحریم نفتی همچنان باقی است و آمارها نشان می دهد که شدت نیز گرفته است.

میرکاظمی گفت: سال گذشته اگرعملکرد درآمد مالیاتی سال گذشته را ۲۰ درصد رشد بدهیم حداکثر به ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال جاری می رسد که در شرایط رکود بسیار خوشبینانه است بنابراین مدیریت بر هزینه های جاری و کاهش آن امری ضروری برای دولت است نه اینکه مانند سال گذشته شاهد رشد ۳۵ درصد در عملکرد هزینه های جاری کشور باشیم این با روحیه اقتصاد مقاومتی هم خوانی ندارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهردرمجلس افزود: اگر روند کاهشی درآمدهای حاصل از صادرات نفت و میعانات نفتی متوقف نشود دولت با مشکل جدی روبروخواهد شد و احتمال اینکه برای پوشش هزینه ها مجددا برداشت از صندوق توسعه ملی انجام شود زیاد است.

وی با بیان اینکه نیاز به یک دقت و کارجهادی بیشتر است تا هم هزینه ها مدیریت و کاهش یابد وبخشی از منابع از داخل تامین شود، افزود: دولت باید مالیات را بهتر بتوانند مدیریت کند وکسانی که از پرداخت مالیات فرار می کنند شناسایی شده و با برقراری عدالت مالیاتی سهم مالیات در بودجه افزایش یابد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه بر اساس گزارش های رسیده منابع اندکی از ابتدای سال به پروژه های عمرانی اختصاص داده شده است، گفت: با واگذاری پروژه های عمرانی که دارای توجیه اقتصادی است به بخش های خصوصی باید ازتوقف در اجرای پروژه عمرانی جلوگیری کرد.

میرکاظمی با بیان اینکه با وضع موجود تامین بودجه جاری هم با مشکل روبروست و باید برای خروج از این فضا تلاش بیشتری شود،‌ گفت: روند کاهشی صادرات این علامت را به مسئولان می دهد که در راستای تحقق درآمدهای نفتی تلاش کنند یا به سمت راههای دیگر برای تامین سایر منابع بروند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات واسلامشهر در مجلس معتقد است که از محل طرح هدفمند سازی یارانه ها یا فروش سهام دربازارمی توان درآمدکسب کرد .

وی با بیان اینکه درآمدحاصل از فروش سهام منابع قابل اعتماد نیستند، افزود: دولت می خواهد ازمحل اجرای طرح هدفمندی به مردم فشار وارد نکند ولی از طرف دیگر به دلیل کسری بی انضباطی مالی اتفاق می افتد و با افزایش پایه پولی در نتیجه تورم رخ می دهد ونهایتا مردم هزینه اش را پرداخت می کنند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه تورم یعنی مالیات بر فقرا، گفت: دولت باید بر اساس واقعیت ها به سرعت به مشکلات رسیدگی کندو این را هم در نظر داشته باشد که مسایل اقتصادی را نباید پوپولیستی و سیاسی کرد چرا که مردم آسیب خواهند خورد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس درباره حذف یارانه پردرآمدها برای تامین منابع هدفمندی، ‌گفت: حذف یارانه پردرآمدها قانون است و قطعا مردم همراهی می کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵