کد مطلب: 45960
 
مخالفت اوباما با صادرات نفت خام آمریکا
 
با افزایش تولید انرژی آمریکا، فشارها بر دولت اوباما برای لغو ممنوعیت ٤٠ ساله صادرات نفت خام این کشور بیشتر می‌شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۸
با افزایش تولید انرژی آمریکا، فشارها بر دولت اوباما برای لغو ممنوعیت ٤٠ ساله صادرات نفت خام این کشور بیشتر می‌شود.
به گزارش روزنامه واشینگتن تایمز، کاخ سفید هفته گذشته اعلام کرد که صادرات نفت خام آمریکا به خارج این کشور سبب افزایش قیمتهای بنزین نمی‌شود، جمله‌ای که در میان حامیان صادرات نفت مشترک است. در حقیقت به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا، صادرات نفت می‌تواند با افزایش عرضه جهانی سبب پایین آمدن بیش از پیش قیمتها نیز شود.

با این حال، برخلاف پروژه‌های صادرات گاز طبیعی آمریکا که با حمایت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری این کشور، و موافقت تدریجی وزارت انرژی روبرو شده است، هیچ نشانه‌ای از تغییر رویه دولت درباره ممنوعیت صادرات نفت دیده نمی‌شود، اقدامی که از اوایل دهه ١٩٧٠ میلادی همزمان با کمبود نفت در جهان آغاز و سبب شد تا دولت آمریکا به منظور تأمین نفت، صادرات آن را ممنوع کند.

اما با افزایش تولید نفت خام آمریکا به بالاترین سطوح، شرایط بسیار متفاوتی ایجاد شده است.

اریک میلیتو، مدیر امور عملیاتهای بالادستی و صنعتی در موسسه نفت آمریکا، گفت: رشد آمریکا به عنوان یک ابرقدرت، تغییراتی را ایجاد کرده اما سیاستهای تجاری ما درسیاستهای دهه ١٩٧٠ میلادی باقی مانده است. مطالعات روز یکشنبه نشان داد که تجارت آزاد نفت خام می‌تواند موجب افزایش اشتغال‌زایی در آمریکا، کاهش قیمتهای سوخت و پایین آمدن قدرت عرضه‌کنندگان خارجی در مقابل متحدانمان شود.

در همین حال، چشم‌انداز انرژی آمریکا در سالهای اخیر تغییر یافته است. کمتر از یک دهه پیش، بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند که آمریکا واردکننده بزرگ نفت و گاز باقی می‌ماند اما به کمک کشف ذخایر قابل‌توجهی مانند میدان نفتی باکن و حوزه شیل مارسلول و همچنین پیشرفت در زمینه فناوریهای حفاری موسوم به شکست هیدرولیک، این کشور هم‌اکنون بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز طبیعی در جهان به شمار می‌رود.

به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این کشور سال گذشته ٣,٢ میلیارد بشکه نفت تولید کرد که رقم بی‌سابقه‌ای در ٣٠ سال اخیر محسوب می‌شود. آمریکا همچنین در سال ٢٠١٣ میلادی ٢.٧ میلیارد بشکه نفت تولید کرده بود که در مقایسه با تولید دو میلیارد بشکه‌ای این کشور در یک دهه قبل از آن افزایش قابل‌توجهی داشته است.

بر اساس آمارهای دولتی، میانگین تولید این کشور در سال جاری در سطح ٩,٤ میلیون بشکه در روز حفظ می‌شود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین اعلام کرد که این کشور سال گذشته بیش از ٧٤ میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی در روز تولید کرد.

با وجود این که دولت آمریکا با صادرات گاز طبیعی موافقت کرده است اما همچنان درباره صادرات نفت بر سر موضع خود ایستاده است. به گفته این موسسه، با صادرات گاز طبیعی، آمریکا ظرف پنج سال می‌تواند به صادرکننده اصلی انرژی تبدیل شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵