داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 34610
 
دوران فشار به کشورها از طریق تحریم گذشته است
 
رئیس جمهوری با بیان این که دوران فشار به کشورها از طریق تحریم گذشته است گفت: ما از ابتدا آماده مذاکره بودیم و پای میز مذاکره آمدیم و به تفاهمات خوبی هم با کشورهای اروپایی دست یافتیم، اما ناگاه مساله تحریمها دوباره از سوی آمریکا مطرح شد که کار درستی نبود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۱
رئیس جمهوری با بیان این که دوران فشار به کشورها از طریق تحریم گذشته است گفت: ما از ابتدا آماده مذاکره بودیم و پای میز مذاکره آمدیم و به تفاهمات خوبی هم با کشورهای اروپایی دست یافتیم، اما ناگاه مساله تحریمها دوباره از سوی آمریکا مطرح شد که کار درستی نبود.

به گزارش شانا، حسن روحانی، رئیس جمهوری، امروز (یکشنبه ٩ شهریورماه)در دیدار وزیر امور خارجه فنلاند با بیان این‌که دولت ایران تلاش کرده تا با کشورهای ۱+۵ مذاکره جدی، عمیق و سازنده‌ای داشته باشد گفت: امروز نیز ما آماده هستیم تا مذاکرات را برای دستیابی به توافق نهایی ادامه دهیم و اگر هدف ۱+۵ در مذاکرات فشار بر ایران به منظور جلوگیری از رشد علمی و فناوری نباشد، می‌توان راه را برای توافق باز نگه داشت.

وی افزود: ایران هیچ‌گونه تبعیضی را بر خلاف مقررات بین‌المللی نخواهد پذیرفت و خواهان برخورداری بی کم و کاست از حقوق خود همانند سایر اعضای آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است.

روحانی با اشاره به موفقیتهای بدست آمده در مذاکرات ژنو که یکبار منجر به امضای تفاهم مشترک کوتاه‌مدت و بار دیگر منجر به تمدید این تفاهم‌نامه شد تصریح کرد: خط قرمز ما ایجاد مانع بر سر تحقیقات و توسعه علمی در زمینه هسته‌ای است و ایران به هیچ وجه در خصوص توان دفاعی‌اش و از جمله موشکهای دفاعی، مذاکره نخواهد کرد.

وی عنوان کرد: باخت – باخت نتیجه تحریمها تا به امروز بوده است و امیدواریم فنلاند به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا، فعالیت و تلاش خود را برای پایان این روند و دستیابی به توافق نهایی و عادلانه انجام دهد.

روحانی با تأکید بر این‌که تحریمهای یکجانبه خلاف مقررات بین‌المللی و به ضرر اتحادیه اروپا و ایران است، دور زدن تحریمهای ناعادلانه از سوی کشورها را امری مطلوب توصیف کرد و گفت: ایران هم به طور مرتب تحریمها را دور خواهد زد.

رئیس جمهوری با بیان این‌که دوران فشار به کشورها از طریق تحریم گذشته است، ادامه داد: کشور ما از ابتدا آماده مذاکره بود، پای میز مذاکره آمد و به تفاهمات خوبی هم با کشورهای اروپایی دست یافت، اما ناگاه مساله تحریمها دوباره از سوی آمریکا مطرح شد که کار درستی نبود.

وی افزود: ملتهای منطقه از اتحادیه‌هایی که استقلال خود را حفظ کنند و در برابر فشار قدرتهای بزرگی مانند آمریکا بایستند، استقبال خواهند کرد.

روحانی روابط تهران – هلسینکی را در سالهای گذشته مثبت ارزیابی کرد و با تأکید بر این‌که دو کشور باید مناسبات خود را در عرصه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و نیز همکاریهای اقتصادی، علمی، فرهنگی و محیط‌ زیست افزایش دهند، اظهار امیدواری کرد که این سفر فرصتی برای ارتقاء بیش از پیش تعاملات دو جانبه فراهم آورد.

ارکی تیومیویا، وزیر امور خارجه فنلاند با تأکید بر این‌که در آستانه فصل جدیدی در روابط دو کشور و همکاریهای اتحادیه اروپا با ایران هستیم افزود: ما از پیشرفتهای انجام شده در مذاکرات هسته‌ای با ایران خرسندیم و تمام حمایت خود را از مذاکرات برای دستیابی به توافق نهایی در مدت زمان مقرر شده انجام خواهیم داد.

وی تصریح کرد: عادی‌سازی روابط میان اتحادیه اروپا و ایران در مقطع کنونی که دنیا با مسائل جدی و بغرنجی مواجه است، ضروری است. ما کاملا با شما موافقیم که نتیجه نهایی مذاکرات باید بازی برد – برد برای طرفین باشد.

وزیر امور خارجه فنلاند با اشاره به وجود ۴ نیروگاه هسته‌ای در کشورش و ساخت پنجمین نیروگاه هسته‌ای گفت: کشوری که خود در حال بهره‌برداری از تأسیسات هسته‌ای است نمی‌تواند مانعی برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای توسط کشورهای دیگر ایجاد کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، وی با بیان این‌که تجار و شرکتهای خصوصی فنلاندی در انتظار حل و فصل موانع قانونی تجارت با ایران هستند عنوان کرد: ما علاوه بر تجارت مایلیم همکاریهای خود را در حوزه فرهنگی و تبادل نهادهای مردم‌ نهاد و نیز محیط زیست افزایش دهیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵