کد مطلب: 67092
 
پایان مجلسی که در نفت، بلاتکلیف بود
دو شاخصه مهم مجلس نهم در حوزه انرژی
 
آخرین جلسه علنی مجلس نهم، امروز در شرایطی برگزار شد که نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز شنبه هشتم خرداد ماه، به ساختمان هرمی پارلمان خواهند رفت و جایگزین نمایندگان کنونی مجلس خواهند شد؛ نمایندگانی که بیش از سه چهارم آنها از راهیابی به مجلس دهم بازمانده اند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۶
آخرین جلسه علنی مجلس نهم، امروز در شرایطی برگزار شد که نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز شنبه هشتم خرداد ماه، به ساختمان هرمی پارلمان خواهند رفت و جایگزین نمایندگان کنونی مجلس خواهند شد؛ نمایندگانی که بیش از سه چهارم آنها از راهیابی به مجلس دهم بازمانده اند.
به گزارش نکونیوز، در واپسین روزهای مجلس نهم، عملکرد این مجلس و کمیسیون های تخصصی آن در حوزه های مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرد که حوزه نفت نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما مجموع عملکرد مجلس نهم به طور عام و کمیسیون انرژی مجلس به طور خاص نشان می دهد که مجلس نهم در حوزه انرژی حضوری تاثیرگذار نداشته و چه در صحن علنی و چه در کمیسیون تخصصی یعنی انرژی شاهد نوعی بلاتکلیفی در بخش انرژی بوده ایم.
اگر بخواهیم دو شاخصه مهم رفتار مجلس نهم در بخش انرژی را مورد توجه قرار دهیم، به دو نکته بر می خوریم: سیاسی گرایی و منطقه گرایی. به عبارت دیگر توجه بیشتر به مسایل سیاسی و همچنین مسایل منطقه ای و محلی، عملکرد مجلس و کمیسیون انرژی را در حوزه نفت تحت تاثیر قرار داد و کمتر شاهد حضور فعال مجلس و کمیسیون انرژی در مسایل مرتبط با حوزه تخصصی نفت از منظری تخصصی بوده ایم و همین امر، بلاتکلیفی مجلس را در موضع گیری درباره مسایل مهم و کلان حوزه انرژی افزایش می داد. اگرچه مسایلی همچون قراردادهای نفتی هم در مجلس نهم مطرح شد و تا حدی مورد بررسی قرار گرفت، اما در این مورد خاص نیز اولا شاهد به حاشیه رفتن کمیسیون تخصصی این حوزه یعنی کمیسیون انرژی و ثانیا شاهد بررسی این موضوع با غلبه نگرش های سیاسی بودیم. حضور افرادی همچون سید مسعود میرکاظمی یکی از وزرای نفت دولت محمود احمدی نژاد در و منتقد جدی بیژن زنگنه وزیر نفت دولت روحانی در کمیسیون انرژی و مواضع او، کمیسیون انرژی را به سمت غلبه نگرش های سیاسی به جای نگرش های تخصصی سوق می داد. اما این تمام مشکل مجلس نهم در حوزه نفت نبود.
مهمترین مشکل مجلس نهم و عموما مجالس ما، غلبه نگرش های منطقه ای نمایندگان به نگرش های ملی آنهاست که از آسیب های فقدان انتخابات حزبی در کشور محسوب می شود. با توجه به نقش پررنگ حوزه انرژی در عرصه خدمات رسانی به مردم، نمایندگان مجلس به ویژه در شهرهای کوچک تلاش می کردند بیش از آنکه از منظری کلی و عام به مسایل کلان حوزه انرژی بنگرند، از دریچه تنگ مسایل منطقه ای و محلی، مسایل این حوزه را پیگیری کنند. این امر بویژه در سالهای گذشته در مواردی همچون گازرسانی به روستاها و همچنین تحت فشار قرار دادن دولتها در احداث مجتمع های متعدد پتروشیمی که به دلیل نگرش غیرکارشناسی نسبت به آن، اغلب طی سالهای اخیر نیمه کاره مانده اند، آشکار است.
به نظر می رسد تا زمانی که این دو شاخص مجلس نهم و حتی کمیسیون انرژی در حوزه انرژی، یعنی غلبه نگرش های سیاسی و منطقه ای به نگرش های تخصصی نسبت به حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، پابرجا باشد، شاهد تقلیل نگرش مجلس و کمیسیون انرژی به مسایل تخصی حوزه نفت خواهیم بود؛ آسیبی که امید است در مجلس دهم شاهد کمرنگ شدن آن باشیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵