کد مطلب: 72032
 
در آستانه مذاکرات بر سر طرح فریز نفتی؛
عراق صادرات نفت خود را افزایش می‌دهد+جزئیات
 
همزمان با بالا گرفتن مباحثات در بین اعضای اوپک بر سر طرح فریز نفتی و تثبیت بازار نفت، صادرات نفت عراق در روزهای آینده با افزایش قابل توجهی روبرو خواهد شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۹
همزمان با بالا گرفتن مباحثات در بین اعضای اوپک بر سر طرح فریز نفتی و تثبیت بازار نفت، صادرات نفت عراق در روزهای آینده با افزایش قابل توجهی روبرو خواهد شد.
به گزارش نکونیوز، عراق قصد دارد صادرات نفت خود از سه میدان شمالی واقع در کرکوک را ظرف روزهای آتی از سر بگیرد. نفت تولیدشده در این میادین از طریق خط لوله به بندر جیهان ترکیه منتقل و از آن‌جا به بازارهای جهانی صادر می‌شوند.
یکی از اعضای کمیته نفت و انرژی در شورای استانی کرکوک به بلومبرگ گفته است که میزان صادرات نفت از این سه میدان، ۱۵۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.
این سه میدان توسط شرکت دولتی نفت شمال عراق اداره می‌شوند اما کنترل خط لوله صادرات نفت کرکوک به جیهان را حکومت خودمختار اقلیم کردستان عراق در دست دارد. صادرات نفت از طریق این خط لوله در ماه مارس به دلیل اختلاف بین دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم خودمختار کردستان عراق، بر سر سهم هریک از نفت صادراتی، متوقف شد.
هفته پیش وزیر نفت عراق اعلام کرد که راه‌هایی را برای حل اختلافات نفتی با اقلیم کردستان عراق مدنظر دارد و در پی آن حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، دستور صادرات نفت از طریق خط لوله کرکوک-جیهان را صادر کرد.
عراق در حالی قصد دارد صادرات نفت خود را در روزهای آتی ۱۵۰ هزار بشکه دیگر در روز افزایش دهد که اعضای اوپک رایزنی‌های خود برای بحث در مورد طرح فریز نفتی را آغاز کرده‌اند. صادرات نفت عراق (با احتساب صادرات نفت توسط حکومت اقلیم کردستان عراق) در ماه ژوئیه ۳.۷۱ میلیون بشکه در روز بوده است.
عربستان نیز تولید و صادرات نفت خود را به نحو بی‌سابقه‌ای افزایش داده و همچنان بر دنبال کردن استراتژی حفظ و افزایش سهم بازار خود تأکید دارد. به نظر می‌رسد اقدامات این کشورها مبنی بر افزایش صادرات نفت خام خود با اهداف طرح فریز نفتی در تناقض باشد و شاید این تناقض در نهایت شکست دیگری برای این طرح رقم بزند.
پیشتر نیز ۱۸ کشور عضو اوپک و غیرعضو اوپک، از جمله روسیه، تلاش کرده بودند تا با تثبیت تولید نفت خود در سطح ماه ژانویه، به افزایش قیمت نفت کمک کنند. اما کارشکنی عربستان مانع از این امر شد تا طرح فریز نفتی در ماه مارس به نتیجه برسد.
عربستان در ماه مارس اعلام کرد که تنها زمانی به طرح فریز نفتی پایبند است که ایران نیز تولید نفت خود را افزایش ندهد. اما ایران که تازه وارد دوره پساتحریم شده بود قصد داشت و هنوز دارد تا بازارهای از دست رفته خود را یکبار دیگر تصاحب کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵