کد مطلب: 59352
 
موفق الربیعی پاسخ می دهد:
قیمت و حجم نفت فروشی داعش چقدر است؟
 
موفق الربیعی مشاور عالی سابق امنیت ملی عراق از خرید نفت داعش توسط ترکیه خبر داد و اطلاعاتی در زمینه قیمت و حجم نفت فروشی داعش ارائه کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۶
موفق الربیعی مشاور عالی سابق امنیت ملی عراق از خرید نفت داعش توسط ترکیه خبر داد و اطلاعاتی در زمینه قیمت و حجم نفت فروشی داعش ارائه کرد.
به گزارش نکونیوز، الربیعی که از رهبران فعلی ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق است در بخشی از گفت و گویی تفصیلی خود با سایت دپلماسی ایرانی به موضوع نفت نیز پرداخته است. وی با بیان اینکه اینگونه نیست که ترکیه به طور مستقیم به داعش کمک مالی کند گفت : ترکیه نفت داعش را که از عراق قاچاق می شود به قیمت بسیار ناچیزی می خرد. مثلا در برهه ای این نفت را از آنها ۷ دلار می خرید. یعنی داعش نفتی را که از سوریه و عراق به دست می آورد به ترکیه می فرستد و در آن جا ۷ دلار می فروشد. بخشی از این نفت در داخل ترکیه مصرف می شود و بخش دیگر با قیمت های جهانی وارد بازار جهانی می شود. به این ترتیب نوعی مراوده مالی پرسود به وجود آمده است.
الربیعی با بیان اینکه آمار دقیقی از حجم نفتی که ترکیه از داعش می گیرد در دست نیست گفت : اما به نظر می رسد حدود ۱۷۰ هزار بشکه تا ۳۰۰ هزار بشکه از نفت داعش توسط ترکیه خریداری می شود. البته این حجم متغیر است، چون داعش سامانه انتقال نفت سازمان یافته ای در اختیار ندارد. ولی چیزی در همین حدود در ماه به ترکیه ارسال می کند. بخشی از این نفت در داخل ترکیه مصرف می شود و بخش دیگر در بازارهای جهانی به قیمت روز به فروش می رسد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵