داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 88044
 
سخنان اقتصادی رئیس جمهور
مشکلات ناشی از جنگ و تحریم تا 1400 حل می‌شود
آمریکا منزوی شده است
 
روحانی با بیان اینکه حل مشکلات مورد خواست دشمنان و بدخواهان نیست، عنوان کرد: دشمنان هر روز برای ما داستانی می‌سازند و از هر داستانی، سریالی برای ما تولید می‌کنند تا ذهن و فکر ما از مسائل اصلی جدا شده و به مسائل فرعی مشغول شویم.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۲
بخش قابل توجهی از سخنان رئیس‌جمهور در همایش سراسری قوه قضائیه در رابطه با مسائل اقتصادی کشور بود. روحانی با بیان اینکه حل مشکلات مورد خواست دشمنان و بدخواهان نیست، عنوان کرد: دشمنان هر روز برای ما داستانی می‌سازند و از هر داستانی، سریالی برای ما تولید می‌کنند تا ذهن و فکر ما از مسائل اصلی جدا شده و به مسائل فرعی مشغول شویم.
به گزارش نکونیوز، حسن روحانی رئیس جمهور کشور صبح امروز در همایش سراسری قوه قضائیه در محل اجلاس سران به بررسی وضعیت اقتصاد کشور در فاصله بین سال‌های ۸۵ تا ۹۲ پرداخت و ضمن انتقاد از کسانی که رکود اقتصادی در آن دوران را فراموش کرده بودند، گفت: حدود هشت سال اشتغال خالص ما صفر بوده است. اما داریم به تدریج از این شرایط خارج می‌شویم. اما شرایط سالهای ۸۵ تا ۹۲ را یادمان می‌رود. یادمان می‌رود در سال ۹۲ با رکود بی نظیری در تاریخ کشور روبرو بودیم و تقریبا رشد اقتصادی کشور منفی ۷ درصد بود. امروز بعضی از رکود حرف می‌زنند که اشکالی ندارد اما درسال ۹۱ که رشد کشور منفی ۶.۸ درصد بود در روزنامه ها، سایت‌ها، صداو سیما و بیان شریفشان کلمه رکود کمتر می‌شنیدیم اما اکنون که از رکود عبور کرده ایم و به رشد اقتصادی مثبت ۸.۳ درصد طبق گفته مرکز آمار وبه رشد ۱۲.۵ درصد طبق آمار بانک مرکزی رسیده‌ایم تازه عده‌ای کلمه رکود را یاد گرفته‌اند که آن را ادا بفرمایند.
روحانی با تأکید بر پرداختن به مسائل اساسی و یادآوری طرح‌های دشمنان خاطرنشان ساخت: حل برخی از مشکلات، مورد خواست بدخواهان و دشمنان انقلاب نیست، آنها هر روز داستانی را برای ما می‌سازند و از هر داستانی سریالی را برای ما تولید می‌کنند و سریالی پشت سریال دیگر، برای اینکه ذهن و فکر ما از مسائل اصلی جدا شود و ما به مسائل فرعی مشغول شویم.
روحانی ادامه داد: در بهار ۹۶ آمار ایجاد اشتغال ۷۰۳ هزار شغل است. اگر این آمار تا پایان سال ۷۰۰ هزار شغل جدید هم باشد بازهم عقب هستیم. هنوز شرایط ما خوب نیست و به اندازه کافی رونق و اشتغال نداریم. اما چه کار می‌توانیم بکنیم؟ هیچ چیزی بالاتر از اعتماد عمومی مردم و سرمایه اجتماعی نیست. اگر مردم نسبت به دولت و نظام اعتمادشان کم شود و در تردید قرار بگیرند نمی توانیم از مشکلات عبور کنیم. اگر توانستیم قیمت ارز را در چهار سال نسبتا متعادل در بازار نگه داریم به خاطر اعتماد مردم به دولت است. اگر مردم به صحبت رییس بانک مرکزی اعتماد می‌کنند و به بازار هجوم نمی‌برند بخاطر این اعتماد است. یک روز هم بود که هرچه رییس بانک مرکزی می‌گفت مردم برعکس عمل می‌کردند.
رئیس‌جمهور باتوجه به عملکرد اقتصادی دولت یازدهم گفت: اگر سه شاخص بیکاری، رشد اقتصادی و تورم را درنظر بگیریم؛ تورم ما در اواسط سال ۹۲ و در آغاز دولت یازدهم بالای ۴۰ درصد بود. ما اکنون از همه اینها یک قدم فاصله گرفته‌ایم، البته شرایط ما هنوز شرایط خوبی نیست و ما هنوز به اندازه کافی رونق اقتصادی نداریم و هنوز اشتغال ما تا آنجا که نیاز ما است خیلی فاصله دارد.
روحانی با اشاره به مشکلات برجای مانده از جنگ و تحریم گفت: از بین رفتن آثار جنگ و تحریم سال‌ها طول می‌کشد اما از آغاز دولت یازدهم در شرایطی قرار داریم که اگر دست به دست هم دهیم و نگذاریم توطئه دیگران کارگر بیفتد می‌توانیم تا پایان قرن تاحد زیادی مشکلات گذشته را جبران کنیم.
رئیس جمهور با اشاره به تلاش جمعی برای حل مشکلات گفت: اگر مشکلات زیست محیطی داشتیم، گرد و غبار و هوای آلوده مردم را با تهدید روبه‌رو کرد، مشکل آب داشتیم و فقر و بیکاری زندگی مردم را تهدید کرد، این‌ها مشکلات دولت است یا مشکلات مردم و نظام؟ البته دشمنان ما نمی‌خواهند ما موفق باشیم و از هر کاهی کوه می‌سازنند. چه زمانی آن‌ها خواسته‌اند ما موفق باشیم؟

مسائل خارجی و انزوای آمریکا
رییس جمهور با اشاره به تحولات سیاست خارجی در ماه‌های اخیر گفت: اگر توانستیم در سیاست خارجی کار کنیم خصم و بدخواه ما [یعنی آمریکا] تنها بماند، این مسئله بهتر است یا آنکه همه پشت سر او باشند. دشمن به دنبال این است که در خاورمیانه صلح و توسعه وجود نداشته باشد و جنگ باشد تا هم سلاح بفروشد و هم بهانه حضور داشته باشد. ما به دنبال صلح و ثبات در منطقه و کوتاه کردن دست دشمن و گرفتن بهانه از دست دشمن است. باید بهانه را از دست دشمن بگیریم یا نگیریم؟
روحانی با طرح این سوال که باید کاری کنیم اروپا و روسیه و چین در کنار آمریکا باشند یا آنکه اگر آمریکا خواست کاری بکند دیگران او را محکوم کنند؟ بیان کرد: چند روز قبل آمریکا در شورای امنیت درباره قطعنامه ۲۲۳۱ حرف زد ولی کسی بود او را همراهی کند؟ نه اروپا، نه روسیه و نه چین کسی او را همراهی نکرد ولی زمانی هم بود وقتی آمریکا حرف می‌زد ۱۴ رای دیگر هم داشت. نباید بگداریم آمریکا بسط ید پیدا کند و نباید به آمریکا بهانه بدهیم. ممکن است آمریکا جایی در برجام تخلف کند یا تخفلی هم بکند. اینکه آمریکا نقض کند و دیگران گفتند احسنت، این بهتر است یا آنکه اروپا و روسیه و چین با او مخالفت کنند، بهتر است؟ ما از انزوای آمریکا ناراحتیم؟
رییس جمهور با بیان اینکه دولت یازدهم با راهنمایی رهبری و حمایت مردم و کمک قوای دیگر به نقطه‌ای رسیده است که دیگر تحریم هسته‌ای نداریم، گفت: ممکن است آمریکا تخلفی هم کند ولی امروز می‌بنیم درباره اجلاس FATF آمریکا و عربستان و اسرائیل علیه ایران بودند ولی اروپا، روسیه و چین و اکثر کشورهای اسیایی و آفریقایی کنار ایران بودند. این خوب است یا آنکه کاری کنیم همه پشت سر آمریکا بروند؟ انقلابی بودن یعنی کاری کنیم که آمریکا منزوی شود و به گونه‌ای صحبت کنیم که دنیا زبان ما را بهفمد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵