۱
 
کد مطلب: 75264
 
معضلات عمیق و نگاه‌های سطحی
از آسیب‌شناسی دقیق تا برنامه‌ریزی صحیح
 
برای دستیابی به موفقیت‌ و رشد همگون، نیاز به انجام و استمرار اقداماتی ایجابی و سلبی متناسب با اهداف است. هیچ رشدی بصورت تصادفی در بلندمدت ایجاد نشده و پایدار نخواهد ماند. ممکن است شروع فرآیند رشد بطور تصادفی حادث شود اما برای توسعه ماندگار نیاز به انجام اقداماتی منسجم و در راستای هدف است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۶
برای دستیابی به موفقیت‌ و رشد همگون، نیاز به انجام و استمرار اقداماتی ایجابی و سلبی متناسب با اهداف است. هیچ رشدی بصورت تصادفی در بلندمدت ایجاد نشده و پایدار نخواهد ماند. ممکن است شروع فرآیند رشد بطور تصادفی حادث شود اما برای توسعه ماندگار نیاز به انجام اقداماتی منسجم و در راستای هدف است.
به گزارش نکونیوز، عدم توفیق مطلوب در توسعه فناوری و نوآوری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی امری منطقی و پیش‌بینی‌پذیر بوده است. تحلیل سیاست‌های اتخاذ شده و آنچه در این صنعت در طول ادوار گذشته به اجرا درآمده، می‌تواند عدم توفیقات تبیین کند.
در واقع عدم توفیق در توسعه دانش‌بنیان صنعت نفت، گاز و پتروشیمی معلول آسیب‌ها و چالش‌هایی است که تا بدرستی شناسایی نشوند و برای رفع آنها تصمیمات مناسب اخذ و اجرا نگردد، عارضه عدم توسعه دانش‌بنیان ادامه خواهد داشت.
یکی از مشکلات اساسی فعلی، عدم اجماع بر عوامل ریشه‌ای (علت‌العلل‌های) عدم توسعه دانش‌بنیان صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و تحلیل‌های همراستا برای میل به توسعه‌ دانش‌بنیان
عدم شناخت دقیق ریشه‌های مشکلات و ایجاد اجماع بر آن بین متخصصان و خبرگان حوزه و سیاست‌گذاران و مسئولان سبب می‌شود که هر مدیری که سکان امور را بر دست می‌گیرد بر اساس تحلیل خود عمل کرده و برنامه‌های قبلی که براساس تحلیل‌های دیگری بوده‌اند را ناصحیح دانسته و منقطع کند که ثبات برنامه‌ریزی و سیاست‎‌گذاری را از بین می‌برد.
است. تا زمانی که توافق حداکثری وجود نداشته باشد نسخه‌های متنوعی برای درمان این عارضه پیچیده می‌شود که سبب اتلاف و پراکنده شدن منابع کشور می‌گردد. در بیشتر موارد سعی شده از این مرحله به سادگی عبور کرده و بر ارایه برنامه‌های کوتاه‌مدت متمرکز شوند، حال آنکه سنگ بنای برنامه‌ریزی صحیح، درک درست از واقعیات موجود و شناخت صحیح ریشه‌های مشکلات است.
این مساله را می‌توان در رویکردهای مختلف سیاست‌گذاری و جهت‌گیری‌های فکری مسئولین و تحلیل آنها از مشکلات ملاحظه کرد. بطور مثال برخی از مسئولین، مشکل عدم توسعه دانش‌بنیان را در کمبود دانش‌های کاربردی بومی می‌دانند و اصرار بر ایجاد و توسعه دانش‌های بومی کاربردی دارند، حال آنکه سوال مطرح شده این است که تکلیف دانش‌های بومی کاربردی که به نتایج قابل قبول دست یافته‌اند ولی تاکنون تجاری نشده‌اند چه می‌شود؟ تمرکز در مرحله آسیب‌شناسی و کشف ریشه‌های عارضه‌ها سبب بدست آمدن دیدگاه‌هایی نزدیک به هم بین سیاست‌گذاران و خبرگان می‌شود که کمک می‌کند در مقام ارائه راهکار صاحب‌نظران این حوزه با همگرایی بیشتری به توافق حداکثری دست یابند.
عدم شناخت دقیق ریشه‌های مشکلات و ایجاد اجماع بر آن بین متخصصان و خبرگان حوزه و سیاست‌گذاران و مسئولان سبب می‌شود که هر مدیری که سکان امور را بر دست می‌گیرد بر اساس تحلیل خود عمل کرده و برنامه‌های قبلی که براساس تحلیل‌های دیگری بوده‌اند را ناصحیح دانسته و منقطع کند که ثبات برنامه‌ریزی و سیاست‎‌گذاری را از بین می‌برد. بدیهی است که در گذر زمان با تغییر در مولفه‌های داخلی و محیطی صنعت، نیاز به در نظر گرفتن آنها و ایجاد تغییرات وجود دارد ولیکن با برنامه و مبتنی بر نظر اجماع بین خبرگان و سیاست‌گذاران (یعنی با در نظر گرفتن خرد جمعی و نه تفکر فردی). چراکه در اینصورت مسئول بعدی نیز براساس تفکرات خود مسیر دیگری را طی خواهد کرد و بدین ترتیب کشور از حرکت پایدار و مسنجم خارج شده و به دام اقدامات دفعی و سلیقه‌ای خواهد افتاد.
براساس بررسی نگارنده هیچ گزارش معتبر و مستندی که مورد تایید وازت نفت بوده و به طور دوره‌ای به تحلیل و آسیب‌شناسی این صنعت بپردازد، وجود ندارد. توصیه می‌شود پیش از آنکه اقدام به ارائه برنامه‌ شود به بررسی و تحلیل شرایط موجود و درک عوامل مسبب حدوث اتفاقات نامطلوب پرداخته شود و در مقام کارشناسی موضوعات ریشه‌ها بدرستی شناخته شده و سپس به برنامه‌هایی که جهش ملی ایجاد می‌کنند، اقدام شود.

نویسنده: مهدی صدقیانی؛ کارشناس مدیریت تکنولوژی
Share/Save/Bookmark


مقدم
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۱:۵۱:۰۶
برخورداری از گنجینه های فراوان زیرزمینی + نیروی کار توانمند ، مجرب و دلسوز + داشت سرمایهٔ مالی بسنده ، گزاره های برجسته و ارزشمند فن سالاری خانوادهٔ نفت در ایران ماست که شوربختانه گرفتار قاشق و چنگال های مدیریت واپسگرا و ناکارآمد گشته و ما پرسنل را ، ناگزیر از یافتن گریزگاهی نموده تا به این چرخهٔ بیمارگونهٔ بکارگماری ناتوانان تنها سخنران، مهر پایان زنیم و یاد آوریم که آزموده را آزمودن نابجاست . وزیر را نشاید که جایگاه خویش تا به یک دیپلمات نفتی و یک بازاریاب و چانه زن قراداد ، پایین آورد! راهکارهای آقای زنگنه ، پاسخگوی گره ها و منگنه های برساختهٔ خودشان بر پیکرهٔ ساختار نفت هم نخواهد بود ، چه رسد به چالشهای پیچیدهٔ رو و فرارو !
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵