۱
 
کد مطلب: 39994
 
چرا مهار آتش سوزی ساختمان مرکزی منطقه ویژه پارس 8 ساعت طول کشید؟
بازخوانی وعده های HSE منطقه ویژه پارس پس از 26 ماه
 
آتش سوزی در ساختمان قدیمی اما زیبای منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس که از سالها پیش، به طور نانوشته نماد عسلویه محسوب می شد، پرسشهایی را در مورد عملکرد مسئولان مربوطه در تجهیز منطقه به وسایل مهار آتش ایجاد کرده است که در این زمینه بازخوانی وعده های این حوزه قابل تامل است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۵
آتش سوزی در ساختمان قدیمی اما زیبای منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس که از سالها پیش، به طور نانوشته نماد عسلویه محسوب می شد، پرسشهایی را در مورد عملکرد مسئولان مربوطه در تجهیز منطقه به وسایل مهار آتش ایجاد کرده است که در این زمینه بازخوانی وعده های این حوزه قابل تامل است.
به گزارش پایگاه خبری نکونیوز، آتش سوزی ساختمان مرکزی منطقه ویژه انرژی پارس که یکشنبه شب آغاز شده بود، تا صبح روز دوشنبه به مدت 8 ساعت ادامه داشت و موجب شد بخش اعظم این ساختمان نابود شود. نکته عجیب در مورد مهار این آتش سوزی این بود که فقط یک خودروی آتش نشانی در کل منطقه ویژه وجود داشت که توانایی پاشیدن آب به ارتفاع این ساختمان را داشته باشد و حتی یک هلیکوپتر هم در کل منطقه وجود نداشت تا از بالا روی این ساختمان آب بریزد و آتش سوزی در مدت زمان به مراتب کوتاهتری مهار شود. از نیمه شب و حدود دو ساعت پس از وقوع آتش سوزی گفته
آیا مصوبات مربوطه که 26 ماه پیش آقای آخوندی از آن سخن گفته بود اجرایی شده است؟ اگر عملیاتی شده پس چرا خودروهای آتش نشانی پیشرفته ای که از آن سخن گفته شده بود، در مهار این آتش سوزی به کار نیامد؟ از دو جایگاه بالگردی که قرار بود احداث شود چه خبر؟
می شد یک فروند هلیکوپتر از کیش یا خارک به این منطقه اعزام شده تا در مهار آتش یا کمک به فرد بازمانده در ساختمان، ماموران امداد حاضر در محل را یاری دهد که عملا این اتفاق تا صبح هم رخ نداد تا این پرسش بیش از هر زمان دیگری ذهن را مشغول سازد که آیا مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست منطقه ویژه انرژی پارس، نباید یک هلیکوپتر در منطقه ای به این وسعت و حساسیت در اختیار داشته باشد تا در صورت بروز چنین حادثه ای در بخشهای اداری و بویژه پالایشگاهها و مجتمع های پتروشیمی، به مهار آتش کمک کند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش باید کمی به عقب برگردیم...
بیستم مهرماه سال ۱۳۹۱، حسن آخوندی رئیس ایمنی ، بهداشت و محیط زیست (اچ اس ای) ارشد، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفته بود: با هدف تقویت فعالیت های امداد رسانی و بهبود وضعیت ایمنی حوزه عملیاتی منطقه ویژه پارس مجوز احداث و راه اندازی دو جایگاه بالگرد در این منطقه صادر شد .همچنین مصوبه خرید ۱۱ خودرو پیشرفته آتش نشانی برای این منطقه گرفته شده که مناقضه خرید این تعداد خودرو هفته آینده برگزار می شود. وی که هنوز هم این مسئولیت را در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بر عهده دارد همچنین گفت که مجوز ایجاد دو ایستگاه آتش نشانی در منطقه پارس جنوبی، یک ایستگاه آتش نشانی در منطقه پارس کنگان واحداث دو جایگاه بالگرد در منطقه ویژه پارس صادر شده است.
۲۶ ماه پس از آن اظهارات، پاسخ به این پرسشها می تواند روشنگر باشد: آیا مصوبات مربوطه که ۲۶ ماه پیش آقای آخوندی از آن سخن گفته بود اجرایی شده است؟ اگر عملیاتی شده پس چرا خودروهای آتش نشانی پیشرفته ای که از آن سخن گفته شده بود، در مهار این آتش سوزی به کار نیامد؟ آیا ماشین آتش نشانی پیشرفته، توان پاشیدن آب به یک ساختمان ۱۵ طبقه را ندارد؟اگر هم اجرایی نشده، دلیلش چه بوده است؟ از دو جایگاه بالگردی که قرار بود احداث شود چه خبر؟ اگر احداث شده، پس بالگردهای آن کجاست و اگر نشده دلیلش چیست؟ امید است مسئولان مربوطه برای این پرسشها پاسخ قانع کننده ای داشته باشند.
Share/Save/Bookmark


رحمان
۱۳۹۳-۰۹-۲۴ ۲۰:۰۰:۳۱
اگر چنین حادثه ای در داخل مجتمع ها یا فازها رخ می داد با این همه کمبود امکانات چه فاجعه ای رخ میداد؟
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵