کد مطلب: 59514
 
در حاشیه اظهارات جدید زنگنه درباره انحصار در پتروشیمی
متانول و آمونیاک کشور در دست کیست؟
 
بیژن زنگنه وزیر نفت صبح امروز در نشستی که با اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران داشت، درباره پتروشیمی ها و خصوصی سازی در پتروشیمی و سایر حوزه های صنعت نفت سخن گفت و از وجود انحصار تولید متانول و آمونیاک در دست یک نفر انتقاد کرد. اما انحصار متانول و آمونیاک کشور در اختیار کیست؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۴
بیژن زنگنه وزیر نفت صبح امروز در نشستی که با اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران داشت، درباره پتروشیمی ها و خصوصی سازی در پتروشیمی و سایر حوزه های صنعت نفت سخن گفت و از وجود انحصار تولید متانول و آمونیاک در دست یک نفر انتقاد کرد. اما انحصار متانول و آمونیاک کشور در اختیار کیست؟
به گزارش پایگاه خبری نکونیوز، وزیر نفت در بخشی از اظهارات خود گفت که اکنون انحصار تولید کود اوره و متانول در دست یک نفر است که این فرد نه کارآفرین است و نه از بخش خصوصی و نه اینکه بر اساس توانمندی‌هایش منتصب شده بلکه با صدور یک حکم به این جایگاه رسیده است. البته برخی از خبرگزاری ها به اشتباه، متانول را اتانول ذکر کرده بودند اما در هر حال، منظور از انحصار تولید متانول و آمونیاک توسط یک نفر چیست؟
هر چند زنگنه در این مورد به طور شفاف سخن نگفته اما به نظر می رسد منظور از او، انحصار ساتا یا سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح است که مجتمع های تولید متانول و آمونیاک کشور را در اختیار دارد. آبان ماه سال ۱۳۹۳ بود که سردار سرتیپ "حسین دهقان" وزیر دفاع طی حکمی مصطفی اثباتی"را به عنوان مدیرعامل جدید سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح(ساتا) را منصوب کرد. ساتا بخش اعظم سهام شرکت سرمایه گذاری غدیر را در اختیار دارد که دارای ۸ هلدینگ و ۶۴ شرکت زیرمجموعه است. گروه گسترش نفت و گاز پارسيان (سهامي عام) که در حال حاضر مهمترين و بزرگترين هلدينگ پتروپالايشگاهي در کشور است زیرمجموعه سرمایه گذاری غدیر در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی محسوب می شود که مدیریت کامل پتروشیمی های تبریز، شیراز، پردیس، زاگرس، کیان، کرمانشاه و همچنین شرکت پتروشیمی بازرگانی بین الملل را در اختیار دارد و بزرگ ترين توليدکننده اوره، آمونياک و متانول در کشور محسوب می شود. ۱۹ درصد توليد اوره خاورميانه و ۲ درصد ظرفيت توليد اوره جهان در اختیار سرمایه گذاری غدیر به عنوان زیرمجموعه ساتا است و با در اختيار داشتن حدود ۶ درصد از ظرفيت توليد جهاني متانول، عنوان چهارمين توليدکننده متانول جهان را در اختیار دارد. مديريت توليد و فروش ساليانه بيش از ۵/۳ ميليون تن اوره به عنوان بيشترين ميزان توليد در خاور ميانه و سه ميليون تن متانول در سال به عنوان بيشترين ميزان توليد يک مجتمع پتروشيمي در جهان در اختیار سرمایه گذاری غدیر و به عبارت دیگر ساتا است. فاز سوم اوره و آمونياک پتروشيمي پرديس، طرح آمونياک و اوره شهداي مرودشت، و فاز دوم طرح اوره و آمونياک پتروشيمي کرمانشاه از جمله طرح های در دست اجرای هلدینگ پارسیان سرمایه گذاری غدیر است. بدین ترتیب ساتا نقش مهمی در تولید متانول و آمونیاک کشور در اختیار دارد و این نقش در حال گسترش است. ساتا همچنین مسوولیت توسعه طرح مکران در سواحل دریای عمان را به عنوان قطب جدید پتروشیمی کشور بر عهده دارد و پتروشیمی بوشهر را نیز در دست ساخت دارد. همچنین در پتروشیمی آریا ساسول، نیمی از سهام در اختیار ساتا است.
با چنین حجم گسترده ای از اختیارات ساتا و زیرمجموعه های آن در حوزه پتروشیمی بویژه در تولید متانول و آمونیاک، بیهوده نیست که زنگنه از وجود انحصار تولید این محصولات سخن گفته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵