کد مطلب: 32559
 
بازتاب خبر اکونومیک تایمز و دو نکته
شهاب کاشفی
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۴۸
خبرگزاری رسمی وزارت نفت (شانا) امروز خبری را به نقل از روزنامه انگلیسی زیبان اکونومیک تایمز که در هند منتشر می شود به طور برجسته منعکس کرد که تحلیلی حاکی از تمایل هند برای خرید گاز از ایران بود. در این خبر آمده بود: "بی‌ثباتی سیاسی در بعضی کشورهای منطقه خاورمیانه و خلیج فارس سبب شده است تا هند به دنبال کاهش تدریجی واردات گاز از این کشورها و افزایش خرید از ایران و روسیه باشد. بر اساس راهبرد جدید وزارت نفت هند، این کشور برای افزایش امنیت انرژی خود باید مانع از وابستگی شدید به نفت شود و به دنبال فرصتهایی برای واردات گاز طبیعی از همه منابع ممکن باشد." این نخستین بار نیست که رسانه های مختلف، از ابراز تمایل هند برای خرید گاز از ایران خبر می دهند. اما به نظر می رسد انچه در عمل حایز اهمیت است، عملی شدن این نیت است که در این باب دو نکته حایز اهمیت به نظر می رسد.
نخست این نکته است که تاکنون هندیها هیچ گام رسمی برای خرید گاز از ایران برنداشته اند. بیش از دو دهه از زمانی که موضوع صادرات گاز ایران به هند مطرح شد سپری می شود. طی این مدت، تنها گاه پاکستان که ابتدا قرار بود واسطه فروش گاز ایران به هند باشد برای خرید گاز تا حدی جدیت نشان داد اما هندیها پشت موضوع تحریمها سنگر گرفتند. این همه وقت تلف کردن برای خرید گاز از ایران، به نظر می رسد که نشاندهنده عدم جدیت هندیها در خرید گاز است و به همین دلیل خیلی نباید به خبرسازیهای رسانه ای توجه نشان داد.
دوم اینکه ایران هم طی دو دهه اخیر نتوانسته حجم تولید و ظرفیت صادرات گاز خود را به حد معقولی افزایش دهد. به عبارت دیگر، تا زمانی که ایران گاز مازادی برای تامین نیاز هند نداشته باشد، طبیعتا اگر هندیها درخواستی هم داشته باشند فایده ای نخواهد داشت. ابتدا باید ظرفیت تولید و صادرات خود را تقویت کنیم.
در مجموع آنچه مهمتر از پرداختن به این خبرها و تحلیهای رسانه ای است، واقعیتهایی است که نشان می دهد نه در ایران و نه در هند، هنوز زمینه برای اجرایی شدن صادرات گاز به این کشور شرقی، فراهم نشده است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵