کد مطلب: 37275
 
قربانی اصلی کاهش قیمت نفت کیست؟
نعل وارونه خبرگزاری رسمی وزارت نفت
 
در شرایطی که ایران و روسیه بالاترین قیمت نفت را در بودجه امسال خود در نظر گرفته اند و از کاهش قیمت نفت بیش از سایر کشورها متضرر می شوند، خبرگزاری رسمی وزارت نفت – شانا – در گزارشی مدعی شده عربستان و روسیه قربانی اصلی کاهش قیمت نفت هستند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۹
در شرایطی که ایران و روسیه بالاترین قیمت نفت را در بودجه امسال خود در نظر گرفته اند و از کاهش قیمت نفت بیش از سایر کشورها متضرر می شوند، خبرگزاری رسمی وزارت نفت – شانا – در گزارشی مدعی شده عربستان و روسیه قربانی اصلی کاهش قیمت نفت هستند و این کاهش قیمت ضرر زیادی به ایران وارد نمی کند.
به گزارش نکونیوز، ایران و روسیه بالاترین قیمت نفت را در بودجه سال ۲۰۱۴ یا ۱۳۹۳ انتخاب کرده و بودجه سالیانه را بر مبنای هر بشکه نفت ۱۰۰ دلار تدوین کرده اند که نکونیوز پیش از این در گزارشی به آن پرداخته است. انتخاب قیمت ۱۰۰ دلار برای هر بشکه نفت، از همان ابتدا نیز با انتقاداتی مواجه بود و از دولت تدبیر و امید انتظار می رفت تدبیر بهتری برای بودجه سالیانه می اندیشید اما اینگونه نشد و قیمت نفت کاهش یافت تا بودجه سالیانه دولت در سال جاری با کسری مواجه شود. اما گزارش خبرگزاری رسمی وزارت نفت مدعی است که ایران کمتر از سایر کشورها از کاهش قیمت نفت متضرر می شود و دلایل آن را کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی و سهم نفت در بودجه عنوان کرده که بسیار عجیب است چراکه اتکای بودجه کشور به نفت در سال جاری افزایش یافته و نمی توان با استناد به جدولی که آمارهای ایران را بر خلاف سایر کشورهای تولیدکننده نفت در سال ۲۰۱۳ بررسی کرده که تولید و فروش نفت ایران به شدت افت کرده بود، چنین نتیجه ای گرفت یا میزان تولید و فروش نفت کشورها را برای در نظر گرفتن این ضرر با هم مقایسه کرد چراکه کاهش قیمت نفت با بودجه هر کشور به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد و نمی توان آن را به اینگونه با هم مقایسه نمود. 
از دیگر تناقضات این گزارش شانا این است که از یک سو، کاهش قیمت نفت را حربه سیاسی عربستان و آمریکا برای تحت فشار قرار دادن روسیه ذکر می کند و در جایی دیگر نتیجه گیری می کند که کاهش قیمت نفت در نهایت بیشترین ضرر را به عربستان هم وارد می کند؛ درحالیکه چگونه ممکن است کشوری سیاستی را به صورت حساب شده پیگیری کند که در نهایت هم مشخص است به ضرر خودش تمام می شود؟
اینگونه گزارشهای ساده انگارانه که آسمان و ریسمان به هم می بافند تا در نهایت، نتیجه دلخواه خود را بگیرند صرفا از خبرگزاریهای دولتی وابسته به وزارتخانه ها بر می آید که با بودجه دولتی اداره می شوند و طبیعی است که باید واقعیتها را به سود همان وزارتخانه تغییر دهند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵