کد مطلب: 102850
 
آمریکا بازار نفت آسیا را می گیرد
 
افزایش بی سابقه صادرات نفت آمریکا به بازار آسیا در طی چند ماه آینده موجب کاهش بیشتر سهم روسیه و اوپک از این بازار خواهد شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۴
افزایش بی سابقه صادرات نفت آمریکا به بازار آسیا در طی چند ماه آینده موجب کاهش بیشتر سهم روسیه و اوپک از این بازار خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، افزایش بی سابقه صادرات نفت آمریکا به بازار آسیا در طی چند ماه آینده موجب کاهش بیشتر سهم روسیه و اوپک از این بازار خواهد شد.

بر اساس برآورد یک مدیر ارشد یکی از شرکت های مهم صادر کننده نفت آمریکا، این کشور در ماه ژوئن روزانه 2.3 میلیون بشکه نفت صادر خواهد کرد که 1.3 میلیون بشکه آن روانه بازار آسیا خواهد شد.

آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می دهد صادرات نفت آمریکا دو هفته قبل به بالاترین رقم خود یعنی 2.6 میلیون بشکه در روز رسیده است.

این میزان صادرات در حالی است که رقم تولید نفت آمریکا به بالاترین میزان در تاریخ این کشور رسیده و شکاف قیمت بین نفت خام آمریکا و نفت برنت در روز دوشنبه به بیش از 9 دلار رسیده است که بیشترین شکاف قیمت در طی بیش از 3 سال گذشته است.

به گفته تجار در بازار آسیا، این شکاف قیمت موجب افزایش جذابیت نفت خام آمریکا برای خریداران می شود. اختلاف قیمت بین شاخص های مهم نفتی این شانس را به پالایشگاه های آسیایی می دهد تا واردات نفت سبک خود از خاورمیانه و روسیه را کاهش دهند. قیمت نفت برنت و نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس در هفته های اخیر به بالاترین رقم های چند سال گذشته رسیده است.

یک خریدار نفت در جنوب شرق آسیا گفت: «ما در حال تنوع بخشی به مناطق تامین نفتمان هستیم. اگر سعودی آرامکو ماه آینده قیمت ها را کاهش ندهد و شرکت ملی نفت ابوظبی نیز از آرامکو تبعیت کند، ما خرید نفتمان از آمریکا را افزایش می دهیم.»

در آسیا، شرکت سینوپک، بزرگترین پالایشگاه منطقه بزرگترین خریدار نفت خام آمریکاست. به گفته منابع آگاه، این شرکت پس از کاهش خرید نفت خود از عربستان 16 میلیون بشکه نفت (533 هزار بشکه در روز) برای بارگیری در ماه ژوئن از آمریکا خریداری کرده است.

این منابع افزودند، هند و کره جنوبی نیز دیگر خریداران بزرگ آسیایی نفت آمریکا هستند و هر کدام بین 6 تا 7 میلیون بشکه برای ماه ژوئن از آمریکا نفت خریده اند. شرکت ایندین اویل، در اوایل ماه جاری میلادی از طریق یک مناقصه 3 میلیون بشکه نفت از آمریکا خرید، در حالی که شرکت ریلاینس اینداستریز هم 8 میلیون بشکه نفت از آمریکا خریداری کرده است، البته مشخص نیست که خرید شرکت ریلاینس در ماه ژوئن بارگیری خواهد شد یا نه.

در بین شرکت های کره ای، شرکت های اس کی انرژی و جی اس کالتکس بزرگترین خریداران نفت از آمریکا بوده اند.

شرکت پالایشگاهی سی پی سی تایوان هم 7 میلیون بشکه نفت برای بارگیری در ماه های ژوئن و جولای از آمریکا خریداری کرده است.

صادرات نفت آمریکا به تایلند حداقل به 2 میلیون بشکه خواهد رسید. شرکت نفت دولتی پی تی تی این کشور یک میلیون بشکه و شرکت های تای اویل و اسو تایلند هم هر کدام حداقل 500 هزار بشکه نفت از آمریکا خریداری کرده اند.

اما حتی اگر آسیا و اروپا مایل به خرید نفت بیشتری از آمریکا باشند، به دلیل محدودیت زیرساخت های صادراتی آمریکا، این کشور توانایی محدودیت برای صادرات نفت بیشتر دارد.

آر تی دوکس، تحلیلگر موسسه وود مکنزی گفت: «در طی چند سال اخیر نفت شیل در حال کاهش سهم اوپک از بازار بوده است. عدم وجود زیرساخت های کافی تنها به صورت موقتی سهم اوپک از بازار را باز خواهد گرداند.»
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵