کد مطلب: 64275
 
هفت رویداد مهم نفت در سالی که گذشت(۳)
کاسب تحریم، از یکشنبه سیاه مجلس تا حکم اعدام
 
یکی از مهمترین رویدادهای نفتی در سالی که گذشت، محاکمه بابک زنجانی متهم نفتی بود که می توان او را مصداق بارز کاسب تحریم دانست. محاکمه ای که به صدور حکم اعدام برای او منجر شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۱
یکی از مهمترین رویدادهای نفتی در سالی که گذشت، محاکمه بابک زنجانی متهم نفتی بود که می توان او را مصداق بارز کاسب تحریم دانست. محاکمه ای که به صدور حکم اعدام برای او منجر شد.
به گزارش نکونیوز، در یکشنبه سیاه مجلس، روزی که محمود احمدی نژاد در جلسه استیضاح شیخ الاسلامی وزیر وقت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، فیلمی را که مخفیانه از جلسه یکی از برادران لاریجانی – فاضل – با سعید مرتضوی گرفته شده بود پخش کرد و با واکنش علی لاریجانی رییس مجلس مواجه شد، نخستین بار نام بابک زنجانی به میان آمد. آن زمان او ب.ز نام داشت و هنوز شهرتی نداشت. اما از آن روز کم کم نام او به میان آمد و ثروت او نمایان شد. ثروتی که آن زمان که تبلیغات هواپیمایی قشم که متعلق به او بود پخش می شد و او در حال سرمایه گذاری در فوتبال و سینما و .... بود هنوز کسی نمی دانست که از کجا آمده است. اما با روی کار آمدن دولت جدید، گویی زمان کاسبی از تحریم به سر آمده بود و برای نخستین بار موضوع فساد نفتی او در روز نهم دی ماه ۱۳۹۲ توسط بیژن وزیر نفت مطرح شد. او البته آن زمان اتهامات را قبول نداشت و حتی خود را بسیجی اقتصادی می دانست که در دوران تحریم به کشور خدمت کرده است. اما خیلی زود مشخص شد دولتی که شعار خود را مقابله با مافیای نفتی و آوردن پول نفت بر سر سفره های مردم می دانست، بستر رشد بزرگترین مافیای نفتی را تحت لوای نام بابک زنجانی فراهم ساخته است.
زنجانی ابتدا در نقل و انتقال پولهای بانک های ملت و مسکن در دوران تحریم که سوئیفت قطع شده بود مشارکت کرد و موفقیت او موجب شد وارد حوزه نفت شود و در دوران تحریم، فروش بخشی از نفت ایران به او سپرده شد. اما وقتی دولت تدبیر و امید روی کار آمد مشخص شد که او ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است و پولهای نفتهای فروخته شده را پس نداده است. بدهی او به ازای هر ایرانی حدود ۱۳۰ هزار تومان است که هنوز هم پرداخت نشده است. چراکه او اعتقاد دارد تحریمها امکان پرداخت را به او نمی دهد اما وزارت نفت اعتقاد دارد که او مالی برای پرداخت ندارد و مشخص نیست پول نفت را چه کرده است.
جلسات دادگاه بابک زنجانی از ۱۱ مهر سال ۹۴ آغاز شد و آخرین جلسه دادگاه نیز ۲۱ بهمن برگزار شد و سرانجام در اسفندماه حکم او اعدام اعلام شد. البته همان زمان برخی کارشناسان و صاحبنظران خواستار عدم اجرای این حکم شدند تا آمران موضوع در دولت قبل نیز شناسایی و محاکمه شوند. چراکه با اعدام او، پول بیت المال که ده هزار میلیارد تومان اعلام شده برنمی گردد. ضمن اینکه برخی مقامات قضایی از جمله وزیر دادگستری اعلام کردند در صورتی که زنجانی بدهی خود را پرداخت کند در حکم او تخفیف قايل خواهند شد.
به هر حال عدم نظارت قوی در دولت قبل موجب شد زنجانی که متولد ۱۳۵۳ است، علیرغم سن کم، نفوذ بالایی در دولت پیدا کرده و بدون تضمین های لازم اقدام به فروش نفت کند و پول نفت فروخته شده را هم پس ندهد. باید منتظر ماند و دید در سال جدید شاهد بازگشت بدهی نفتی بابک زنجانی به خزانه و تخفیف در حکم اعدام او خواهیم بود یا حکم اعدام او همانند مه آفرید خسروی اجرا خواهد شد؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵