کد مطلب: 35925
 
سناریوهای صادرات و واردات گاز ایران
 
مدیر برنامه ریزی استراتژیک وزارت نفت گفت: افزایش درآمدهای ناشی از صادرات گاز در کوتاه مدت محقق نمی‌شود و این منبع درآمد محکمی برای دولت نخواد بود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۹
مدیر برنامه ریزی استراتژیک وزارت نفت گفت: افزایش درآمدهای ناشی از صادرات گاز در کوتاه مدت محقق نمی‌شود و این منبع درآمد محکمی برای دولت نخواد بود.

سعید قوام پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)درباره اصلاح قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و افزایش درآمدهای گازی در بودجه تصریح کرد:فکر نمی کنم طی دو سه سال آینده این منبع درآمد محکمی برای دولت باشد.

وی افزود شرکت ملی نفت،صندوق توسعه ملی و دولت سهم بندی هایی از درآمدهای ناشی از نفت خام و میعانات گازی دارند، در بخش گاز از آنجا که میزان صادرات و واردات به هم نزدیک است رقم قابل توجهی وجود ندارد که سهم بندی شود.

مدیر برنامه ریزی استراتژیک وزارت نفت، با اشاره به این که در شرایط فعلی میزان صادرات گاز ۱۰ الی ۱۲ میلیارد مترمکعب است، افزود: رسیدن به رقم ٨٠ میلیارد مترمکعب صادرات سالانه گاز طبیعی تا سال ١٤٠٠ پیگیری می‌شود.

وی همچنین با بیان این که صادرات گاز به اروپا ،پاکستان و کشورهای عربی نیز دنبال می شود تاکید کرد: اکنون حجم عمده صادرات به ترکیه انجام می شود همچنین به ارمنستان نیز گاز صادر می کنیم و از آذربایجان گاز دریافت و به نخجوان صادر می کنیم.

قوام پور با بیان این که صادرات گاز به عمان با توجه به زیرساخت های مورد نیاز به زودی عملیاتی نخواهد شد،گفت:با توجه به زمان بر بودن ساخت خطوط لوله در دریا و خشکی حداقل به سه سال زمان نیاز دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵